Automatyzacja i robotyzacja to podstawa nowoczesnego przemysłu – rozwiązania tego typu są obecne w coraz większej liczbie różnych sektorów. W jakich branżach ramiona robotyczne znajdują najszersze zastosowanie?

Ramiona robotyczne – skuteczny sposób na optymalizację procesów produkcyjnych

Roboty współpracujące, czyli coboty, stanowią skuteczne wsparcie dla procesów produkcyjnych w różnych branżach. Tego typu urządzenia, które często mają postać ramion robotycznych, są niezwykle wszechstronne, dzięki czemu mogą być wykorzystywane w kolejnych sektorach.

Popularność cobotów wynika przede wszystkim z ich sposobu funkcjonowania oraz parametrów fizycznych. To lekkie i uniwersalne rozwiązania, które są szczególnie atrakcyjne z perspektywy średnich i małych firm. Inwestycja w tego typu urządzenia nie jest aż tak kosztowna, jak przygotowanie w pełni zautomatyzowanej linii produkcyjnej. Wartość dodana, która płynie z ich wdrożenia, może być z kolei bardzo duża – zwłaszcza wtedy, gdy celem jest obniżenie kosztów produkcji. Zmniejszenie zapotrzebowania na zasoby idzie także w parze ze skróceniem całego procesu i poprawą precyzji. Z tego względu robotyzacja ma ogromne znaczenie strategiczne dla wielu sektorów.

Gałęzie przemysłu podatne na robotyzację – szerokie spektrum różnych branż

Praktycznie każdy sektor, który jest w jakimkolwiek stopniu kojarzony z nowoczesnym przemysłem, może skorzystać na zaadaptowaniu możliwości, jakie daje automatyzacja. Oto branże, których przedsiębiorstwa są flagowymi odbiorcami rozwiązań z zakresu robotyki.

Sektor meblarski i produkcja sprzętów codziennego użytku

W tym przypadku robotyzacja pozwala na sprawne obsługiwanie linii produkcyjnej oraz precyzyjne wykończenie akcesoriów. To także świetny sposób na skuteczne dopasowanie elementów konstrukcji i sprawny, efektywny montaż.

Przemysł elektroniczny i technologiczny

To sektory, które zazwyczaj najszybciej adaptują najnowsze trendy w zakresie produkcji. Są to jednocześnie branże, które najbardziej aktywnie korzystają z możliwości robotyzacji.

Sektor chemiczny i przetwórstwo metali

Obsługa nowoczesnych materiałów często wiąże się z ogromnymi wymaganiami dla linii produkcyjnej. Ramiona robotyczne w tym wypadku nie tylko znacząco usprawniają sam proces produkcyjny, lecz także sprzyjają tworzeniu bezpiecznego oraz wspierającego środowiska pracy dla kadry.

Przemysł farmaceutyczny

Ogromne znaczenie ma tutaj precyzja i zadbanie o idealne parametry produktu końcowego. Pomieszczenia czyste (clean roomy) i inne ważne części firm zaangażowanych w pracę z newralgicznymi substancjami to miejsca, w których robotyzacja odgrywa ogromną rolę.

Automotive

To sektor, który chętnie sięga po rozwiązania z pogranicza Przemysłu 4.0. W Polsce wiele firm jest zaangażowanych w rozwój branży motoryzacyjnej – w efekcie konkurencja jest niezwykle zażarta. Optymalizacja na każdym kroku staje się zatem bardzo ważna.

Sektor badań i rozwoju

Adaptacja ramion robotycznych odbywa się także w firmach, których praca niekoniecznie dotyczy wytwarzania sporego nakładu produktów, lecz skupienia się na precyzji i badawczym podejściu do konkretnych obiektów. Z urządzeń tego typu zdecydowanie skorzystają również takie podmioty.

Robotyzacja daje jeszcze więcej możliwości

Praktycznie wszystkie gałęzie przemysłu są podatne na automatyzację i wdrożenie rozwiązań takich jak ramiona robotyczne. W wielu przypadkach są to branże, które wytwarzają produkty stosowane na co dzień. Zasięg specjalistycznych rozwiązań przygotowywanych w ramach tych sektorów jest zatem ogromny. Najnowocześniejsze metody optymalizacji produkcji pozwalają utrzymać sprawność oraz spełniać oczekiwania stale ewoluujących grup docelowych. To także sposób na zachowanie elastyczności i zmniejszenie kosztów.

About The Author