Zaczyna się niewinnie, od kichania i lekkiego kataru. Później przeradza się w nieustannie zatkany nos, łzawiące oczy i dokuczliwy ból głowy. Co roku na zapalenie zatok cierpi co dziesiąta osoba w Polsce. Schorzenia nie należy lekceważyć, nieleczone może skutkować nie ustaniem przykrych objawów, a nawet poważnymi powikłaniami. Jak odróżnić zapalenie zatok od przeziębienia?

Jakie są przyczyny zapalenia zatok?

Zatoki są strukturami wypełnionymi powietrzem i śluzem w odpowiedniej ilości. Nie do końca zbadane są ich funkcje, przypuszcza się, że biorą udział w procesach termoizolacji struktur czaszki i ogrzewania powietrza, które wprowadzamy do organizmu przez nos. Produkowana wydzielina śluzowa pozwala nawilżyć wdychane powietrze i wyłapać z niego zanieczyszczenia. Zwykle problemy z zatokami zaczynają się na przełomie jesieni i zimy. Wtedy jesteśmy narażeni na różnice temperatur panująca w pomieszczeniach i na zewnątrz i stosowanie ogrzewania. Takie warunki prowadzą do przesuszenia błony śluzowej nosa i ułatwiają przenikanie zanieczyszczeń, bakterii i wirusów. W zatokach zostaje zapuszkowane powietrze, jego ciśnienie rośnie, wydzielina zaczyna zalegać w nadmiarze i powoduje infekcje lub zapalenie. Szerzej przeczytaj o przyczynach zapalenia zatok na wapteka.pl.

Zasady sprzyjające zdrowym zatokom

Jak wiemy lepiej zapobiegać niż leczyć. Poniższe zasady są kluczowe, by uchronić się od groźnego zapalenia zatok.

  1. W chłodne dni należy ubierać czapkę i pod żadnym pozorem nie wychodzić na zimne powietrze z mokrymi czy wilgotnymi włosami.  
  2. Profilaktycznie wykonywać domowe parówki (inhalacje). Do tego zabiegu wystarczy miska z gorącą wodą, ręcznik i odpowiedni olejek eteryczny. Taka sauna w domowym zaciszu udrażnia zatoki i ułatwi oddychanie.  
  3. W okresie grzewczym warto zadbać o nawilżenie, w tym celu można stosować profesjonalne nawilżacze lub te bardziej tradycyjne sposoby, jak wieszanie mokrych ręczników lub pojemników z wodą na kaloryferach.
  4. Dbać o optymalną temperaturę w pomieszczeniach, około 18 stopni. 
  5. Nawadniać się: pić odpowiednie ilości wody w ciągu doby, pić ziołowe herbatki, szczególnie z kopru lub szałwii. 

Jak odróżnić zapalenie zatok od przeziębienia?  

Głównymi objawami zapalenia zatok są: bóle głowy i okolic oczodołów, nasilające się głównie podczas schylania; zaburzenia węchów; ból szczęki, czy wysoka temperatura. To dolegliwości, które przypominają zwykłe przeziębienie. Dla odróżnienia należy porównać, że przeziębienie trwa do tygodnia, podczas niego wydzielina z nosa jest przezroczysta, natomiast podczas zapalenia zatok wydzielina jest żółta lub zielonkawa, a stan utrzymuje się nawet 8 tygodni.  

W celu odpowiedniego zareagowania warto odróżnić zwykłe przeziębienie od zapalenia zatok. Podczas przeziębienia występuje przezroczysta wydzielina z nosa, natomiast przy zapaleniu zatok żółta, zielonkawa wydzielina towarzyszy dodatkowo gorączce i bólu głowy. Również czas trwania objawów jest różny, przeziębienie to maksymalnie 7 dni, kiedy zapalenie może utrzymywać się powyżej tygodnia. 

Jak leczyć zatoki?

Można zacząć od domowych sposobów. Jeśli zapalenie zatok jest przewlekłe leczenie, opiera się na łagodzeniu bolących objawów. Sprawdzą się inhalacje i okłady na czoło. W aptekach dostępne są zestawy do oczyszczania zatok w domu. Gdy zapalenie zatok przybiera postać ostrego, niezbędna jest konsultacja lekarska. On dobierze leki przeciwzapalne i obkurczające śluzówkę nosa i zatok. Znajdziesz je na Wapteka.pl

About The Author