WordPress to zdecydowanie najpopularniejszy CMS na rynku. Przede wszystkim ze względu na fakt, iż ta platforma jest intuicyjna i prosta w obsłudze. Dlatego myśląc o własnym blogu, warto rozważyć właśnie WordPress. Jak założyć bloga na WordPressie krok po kroku?

Kilka słów o platformie WordPress

Zanim przejdziemy do zakładania bloga na platformie WordPress, zauważmy, że każdy użytkownik może założyć tu bloga bez żadnych opłat, pomijając fakt zakupu domeny oraz hostingu i ewentualnej pomocy programisty, co często nie jest konieczne. Do dyspozycji użytkownika jest tu bowiem mnóstwo darmowych szablonów, które można modyfikować. Funkcjonalności nadają mu również darmowe wtyczki.

Chcąc skorzystać z platformy WordPress, wybrać należy jeden z dwóch wariantów. Pierwszym jest System Zarządzania Treścią (CMS) do instalacji na własnym serwerze. Drugim natomiast skorzystanie z platformy WordPress.com. W takiej sytuacji blog zostanie umieszczony na subdomenie nazwa-bloga.wordpress.com i będzie wiązał się z mniejszą swobodą rozwijania strony.

Jako że założenie bloga na platformie WordPress.com jest stosunkowo proste i nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy, początkujący blogerzy powinni rozważyć taką opcję.

Zakładanie bloga na własnym serwerze i ze swoją domeną (wariant 1)

Zakładając bloga na własnym serwerze, trzeba przejść przez kilka kroków, które dla laika mogą wydać się zbyt skomplikowane. Po zakupie pakietu hostingowego i domeny (koszt kilkudziesięciu złotych na rok) wykorzystać należy dostęp do FTP i pobrać paczkę z oprogramowaniem ze strony http://wordpress.org/download/. Następnie użytkownik zakładający bloga na własnym koncie hostingowym powinien utworzyć na nim bazę danych oraz skonfigurować plik wp-config.php, po czym wgrać na serwer wcześniej pobraną oraz rozpakowaną paczkę z plikami WordPressa i uruchomić instalację oprogramowania za pośrednictwem przeglądarki. Skorzystać można tutaj z pomocy webdewelopera lub administratorów i konsultantów firm, od których nabyliśmy konto hostingowe. Firmy takie w standardowej ofercie zawierają takie usługi coraz częściej.

Zakładanie bloga na WordPress.com (wariant 2)

Jeśli użytkownikom nie przeszkadza prowadzenie i rozwijanie bloga na subdomenie i nie chcą przy tym ponosić żadnych kosztów, mogą założyć bloga na WordPress.com. Wówczas instalacja bloga jest znacznie prostsza:

Krok 1: należy wejść na stronę https://pl.wordpress.com/ i kliknąć „Stwórz stronę”

Krok 2: wybrać kategorię tematyczną bloga, co jest niezbędne do celów statystycznych dla WordPressa

Krok 3: ustawić wygląd strony głównej

Krok 4: wyselekcjonować jeden z wielu ogólnodostępnych motywów

Krok 5: utworzyć adres swojego bloga, wybierając opcję darmową w subdomenie (ewentualnie kupić i podpiąć domenę)

Krok 6: wybrać jeden z wariantów — Free, Premium i Business (nie chcąc narażać się na dodatkowe koszty, należy wybrać konto Free; opcje płatne są zalecane przy wariancie nr 1)

Krok 7: zdefiniować swoje dane logowania i utworzyć konto

Po założeniu takiego konta na WordPress stworzyć można wiele blogów. Po aktywacji konta warto od razu uzupełnić profil pod adresem https://wordpress.com/me, dzięki czemu użytkownik korzystać będzie mógł z wizytówki Gravatar. Wówczas przy jego komentarzach pojawiać się będzie jego zdjęcie lub avatar.

About The Author