Własny biznes to wiele zalet, ale i równie dużo minusów. Większości osób wydaje się, że prowadzenie firmy oznacza duże zarobki, a przy tym mało pracy. Ten mit sprawia, że często za biznes biorą się osoby kompletnie do tego nieprzygotowane.

Czy da się z powodzeniem zająć własną firmą, tym bardziej w dobie pandemii? Kluczem do sukcesu jest nie tylko determinacja. Duże znaczenie ma wykorzystanie siły Internetu, a na początek ocena własnych możliwości, umiejętności i predyspozycji do bycia liderem.

Biznes – czy to dla mnie?

Chłodna analiza konkurencji, rynku i finansów. Ocena, jak wygląda dana branża, czego można się po niej spodziewać, a z czym przyjdzie nam się mierzyć. To tylko nikła część z elementów, które wliczają się w przygotowanie do prowadzenia własnej firmy. Biznes wymaga odpowiedniego przygotowania strategii, marketingu, reklamy i promocji. Dziś, kiedy to świat walczy z pandemią i wiele działalności przenosi się do sieci, wykorzystanie social mediów ma jeszcze większe znaczenie na tym polu. O tym, jak wykorzystać Internet w biznesie można przeczytać na blogu https://adriankolodziej.pl/blog/.

Poza kwestiami czysto praktycznymi, związanymi z założeniem i prowadzeniem własnej firmy, należy przeanalizować swoje mocne i słabe cechy charaktery. Ocenić predyspozycje. Przyszły szef musi umieć być liderem. Niezbędne będzie nabywanie umiejętności zarządzania: czasem, finansami, być może także pracownikami. Nie obejdzie się bez odwagi, umiejętności podejmowania ryzyka i skutecznej komunikacji.

Tego wszystkiego przyszły szef własnej firmy uczy się także w trakcie prowadzenia biznesu, ale znając swoje mocne i słabe strony, dokładając do tego umiejętności praktyczne, łatwiej poradzić sobie w trudnej dziedzinie, jaką jest własna działalność gospodarcza.

Zalety

Własny biznes ma sporo zalet. Nie ma się nad sobą żadnego szefa, co oznacza samodzielnie podejmowane decyzje, kwestie wynagrodzenia, czasu pracy i wolnych dni zależne od własnych potrzeb. Te atuty są najbardziej pociągające.

Właściciela firmy nie czeka również nagłe zwolnienie z pracy lub wygaśnięcie umowy o pracę. Dobór klientów i realizowanych zleceń nie zostaje z góry przez nikogo narzucony. Firmę można dowolnie rozwijać, a wysokość zarobków zależy tylko od możliwości właściciela firmy, a także celu, jaki sobie postawi. Ponadto osoby prowadzące biznes są lepiej postrzegane na rynku, chętniej podejmuje się z nimi współpracę.

Wady

Ta lista zalet nie oznacza, że nie ma ryzyka i każdemu powiedzie się niezależnie od okoliczności. Przyszły właściciel firmy musi wziąć pod uwagę wysokie koszty prowadzenia działalności, w tym podatki oraz ZUS, a także wynagrodzenia dla pracowników, jeśli zdecyduje się na szerszy zakres działań.

Działalność gospodarcza wymaga bycia na bieżąco z przepisami, nawet w przypadku, gdy właściciel decyduje się na pomoc wykwalifikowanej księgowej. To nienormowany czas pracy, trudy negocjacji i poszukiwania klientów, a do tego zarobki, które nigdy nie są na tym samym poziomie.

Wspomniane minusy i brak doświadczenia nie muszą jednak oznaczać, że biznes się nie powiedzie. Można sobie poradzić w pojedynkę, będąc zaangażowanym i zdeterminowanym, aby osiągnąć cel, a gdy coś nie idzie tak, jak to zaplanowano, do dyspozycji jest rzesza osób, które służą fachową pomocą.

Każdy pomysł można zrealizować, ale warto przy tym uwzględnić powyższe wskazówki. Poza zaletami przyjrzeć się wadom, by być przygotowanym na różne opcje i umieć znaleźć najlepsze rozwiązanie.

About The Author

Przypisane do kategorii: Biznes