Współpraca z influencerami to obecnie jeden z głównych filarów marketingu internetowego. Twórcy, którzy mogą pochwalić się zaangażowaną społecznością, są w stanie wpływać na decyzje zakupowe swoich odbiorców i kształtować ich gusta. Poznaj influencer marketing od A do Z, aby być o krok przed konkurencją i skutecznie wypromować swoją markę!

Kim jest makroinfluencer?

Makroinfluencer to twórca posiadający relatywnie duże zasięgi w mediach społecznościowych, zwykle w granicach 100 000 – 1 miliona obserwujących. W porównaniu do mikroinfluencerów, którzy mają mniejsze zasięgi, makroinfluencerzy zwykle posiadają bardziej ugruntowaną pozycję na rynku i są bardziej rozpoznawalni.

Makroinfluencerzy to niejednokrotnie specjaliści w określonej dziedzinie co przekłada się na ich autorytet wśród zrzeszonej społeczności. Nie jest to jednak regułą. W mediach społecznościowych z powodzeniem funkcjonuje wielu twórców, których content opiera się w głównej mierze na szeroko pojętym lifestyle’u. Influencerzy mogą być zaangażowani w różne działania marketingowe, takie jak m.in.: 

 • reklamowanie produktów, 
 • udział w wydarzeniach i ich relacjonowanie, 
 • recenzje produktów, 
 • współpraca z markami na stopie partnerskiej.

Jednym z głównych powodów, dla których marki decydują się na współpracę z makroinfluencerami, jest ich zdolność do dotarcia do dużej liczby użytkowników. To z kolei może przyczynić się do zwiększenia świadomości i zbudowania określonego wizerunku marki.

Mikroinfluencerzy – co ich charakteryzuje?

Mikroinfluencerzy to osoby zrzeszające niewielką, ale bardzo zaangażowaną społeczność. Profile takich twórców zazwyczaj są obserwowane przez kilka lub kilkanaście tysięcy osób, a ich content opiera się na specjalistycznej wiedzy w określonym zakresie. Ich followersi to przede wszystkim osoby, które interesują się danym zagadnieniem i są gotowe na interakcję z influencerem. 

Mikroinfluencerzy niejednokrotnie cechują się większą wiarygodnością niż ich bardziej popularni koledzy po fachu. Wynika to z faktu, że mniejsi twórcy nie podejmują tak wielu różnych współprac. Ich publikacje sponsorowane są więc bardziej autentyczne i zazwyczaj ściśle związane z contentem pojawiającym się w ramach działalności nieodpłatnej.

Współpraca z influencerem – ile to kosztuje?

Koszt współpracy z influencerem zależy od wielu czynników, takich jak: 

 • liczba obserwujących, 
 • poziom zaangażowania zrzeszonej społeczności, 
 • czas trwania kampanii, 
 • forma i czas trwania współpracy,
 • rodzaj publikowanych treści (np. posty, stories, filmy).

W przypadku influencerów o mniejszych zasięgach koszt współpracy może wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za pojedynczy post lub stories. Natomiast w przypadku makroinfluencerów, którzy posiadają miliony obserwujących, cena za pojedynczą publikację może oscylować nawet w granicach kilkudziesięciu tysięcy złotych. Mniejsi twórcy chętnie podejmują także współprace barterowe. Warto jednak zauważyć, że ceny są bardzo zróżnicowane i uzależnione od indywidualnych umów między marką a influencerem. 

Influencer marketing a polskie prawo

W Polsce influencer marketing regulowany jest przez kilka aktów prawnych. Są to m.in.:

 1. Kodeks reklamy — zawiera przepisy dotyczące obowiązków reklamodawców i reklamobiorców w zakresie promowania danego produktu czy usługi.
 2. Ustawa o ochronie danych osobowych — reguluje zasady przetwarzania danych osobowych, w tym przypadku dotyczących followersów influencera.
 3. Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji — zawiera przepisy dotyczące działań nieuczciwej konkurencji, takich jak wprowadzanie w błąd klientów czy naruszanie dóbr osobistych.

W przypadku influencer marketingu należy przede wszystkim zwrócić uwagę na transparentność współpracy między marką a influencerem. Według polskiego prawa reklama, w tym wpisy sponsorowane, muszą być jednoznacznie oznaczone. Warto również pamiętać, że w Polsce wprowadzono nowelizację ustawy o VAT, która wprowadza obowiązek opodatkowania niektórych form współpracy z influencerami. Reklamodawca może więc zostać obciążony podatkiem od towarów i usług w wysokości 23% lub 8%. 

Chcesz podjąć efektywną współpracę z influencerem? Skontaktuj się z agencją kreatywną Kohai! Nasi specjaliści pomogą Ci dobrać odpowiednich twórców do współpracy i zaproponują działania, które przyniosą wymierne korzyści Twojej marce.

About The Author