Nowy rok przynosi nam wiele wyzwań, w tym te natury finansowej. Jesteśmy zmuszeni efektywniej zadbać o budżet domowy i kontrolę wydatków. Jak rozpocząć wdrażanie zmian, aby nie były bolesne? Poznaj 3 sprawdzone wskazówki, które pomogą Ci mądrze zarządzać pieniędzmi.

Dlaczego warto dbać o budżet?

Według raportu Banku Millenium „Oszczędzanie w obliczu wysokiej inflacji” aż 26% dorosłych Polaków w ogóle nie posiada poduszki finansowej. Ponad połowa badanych wskazała, że powodem tej sytuacji są niewystarczające zarobki, ale 13% wspomniało także o braku umiejętności oszczędzania. Dlaczego w obu tych przypadkach warto zaczerpnąć wiedzy i zbudować podstawowe zabezpieczenie budżetu domowego?

Każdy z nas chciałby mieć dużo pieniędzy, jednak cel oszczędzania powinien być zgoła inny. Jeśli mamy świadomość, iż nasze zarobki są niewielkie albo osiągają dostateczny poziom, lecz nie umiemy zdyscyplinować się do regularnego odkładania określonej kwoty, musimy mieć świadomość, że w razie problemów pozostajemy bez zabezpieczenia. To budowa poduszki finansowej powinna być naszym priorytetem. W tym celu nie musimy odkładać miesięcznie dużych kwot. Wystarczy, jeśli wygospodarujemy choćby kilkadziesiąt złotych.

Kumulowanie kapitału da nam natomiast bezcenne poczucie bezpieczeństwa i sprawczości. Jeśli interesuje Cię tematyka finansowa i chcesz zgłębić tajniki dostępnych możliwości inwestycyjnych i oszczędnościowych, wejdź na stronę https://comparer.pl/, gdzie specjaliści na bieżąco prezentują ciekawe opcje w artykułach zamieszczonych na blogu.

3 uniwersalne wskazówki dla poprawy Twojego budżetu

Jeśli interesujesz się zarządzaniem finansami, z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, iż warto posiadać dodatkowe środki na tzw. czarną godzinę. Jednak postanowienia nie zawsze łatwo wdrożyć w życie. Poznaj 3 uniwersalne rady, dzięki zaimplementowaniu których, zaczniesz odkładać pieniądze efektywnie.

Kontroluj niekontrolowane

W dzisiejszych czasach lubimy mieć nieograniczony dostęp do dóbr i usług. Z tej przyczyny z roku na rok wzrasta zainteresowanie platformami rozrywkowymi, e-learningowymi lub logistycznymi, do których dostęp uzyskujemy w ramach subskrypcji. Opcje te są bardzo wygodne, ale mają też swoje minusy. Często zapominamy bowiem, że podpięliśmy kartę pod daną platformę/usługę, z której już nie korzystamy lub korzystamy w niewielkim stopniu. W ten sposób co miesiąc tracimy kwoty uchodzące za niewielkie (np. 10-20 zł), jednak w ujęciu ogólnym suma takich zaniedbań może być spora. Istnieją osoby, które po ograniczeniu wydatków związanych z abonamentami zaczęli odkładać nawet kilkaset złotych miesięcznie, które wcześniej w niekontrolowany sposób znikały z ich konta.

Kupuj z głową

Nie jest tajemnicą, że obecnie, w dobie globalizacji i konsumpcjonizmu, firmy walczą o naszą uwagę oraz pieniądze. Reklamy są coraz bardziej kreatywne, a czasem nawet podprogowe. Nie dziwi zatem, że często padamy ofiarą efektywnego marketingu i nabywamy dobra zupełnie zbędne. Chcąc zaoszczędzić środki musimy wdrożyć samokontrolę w sklepie lub/i podczas serfowania w sieci. Przed zakupem danej rzeczy zawsze zastanówmy się, czy na pewno jest ona nam potrzebna oraz czy za moment nie będziemy zmuszeni do zakupienia innych artykułów komplementarnych, aby móc w ogóle z niej korzystać.

Pożyczaj mądrze

Ostatnia, ale niemniej ważna rada dotyczy pożyczania. Jeśli zarabiasz niewiele, istnieje spora szansa, że w okresie szalejącej inflacji przynajmniej raz staniesz przed dylematem, czy pożyczać gotówkę, a jeśli tak, to od kogo. Większość Polaków decyduje się na zaciąganie długów u rodziny lub bliskich, gdy w grę wchodzi krótki okres spłaty, ale inaczej jest w przypadku większych potrzeb konsumpcyjnych. Wówczas chętniej kontaktujemy się z bankami lub parabankami. Pamiętajmy jednak, aby do zaciągania kredytów podchodzić ostrożnie i umowy podpisywać tylko ze sprawdzonymi podmiotami. Ranking rzetelnych marek udzielających kredytów gotówkowych znajdziesz pod tym linkiem: https://comparer.pl/kredyty-gotowkowe.

Oszczędzanie a porównywarka kredytów online

Po przeczytaniu niniejszego artykułu wiesz już, dlaczego warto dbać o posiadanie poduszki finansowej oraz jak zacząć oszczędzać. Przedstawione wskazówki są uniwersalne, dlatego będziesz w stanie je wdrożyć, niezależnie od Twojej sytuacji materialnej. Nacisk został położony także na kwestie związane z pożyczaniem środków. O czym jeszcze powinieneś/aś wiedzieć, gdy rozważasz kredyt gotówkowy?

Oprócz podstawowych zasad ostrożności i ograniczonego zaufania zawsze dokładnie sprawdzajmy, z jaką instytucją mamy do czynienia. Tę procedurę warto wdrożyć szczególnie wtedy, kiedy chcemy wziąć pożyczkę w parabanku. Samodzielne przeanalizowanie wszystkich dostępnych ofert i sprawdzenie ich zasadności jest niemal niemożliwe dla osoby niedoświadczonej. Na szczęście obecnie każda osoba zainteresowana kredytem może skorzystać z sieci i narzędzi tj. np.  porównywarka kredytów Comparer.pl. Platforma charakteryzuje się szybkim i inteligentnym dobieraniem ofert kredytowych do potrzeb użytkownika. Wystarczy więc wejść na wskazaną wyżej witrynę, wpisać, jaka kwota i czas spłaty pożyczki nas interesuje, a algorytm w kilka minut zaprezentuje najlepsze opcje dostępne na rynku. 

Materiał reklamowy

About The Author