Startując z nowym biznesem, nową marką, usługą lub produktem należy zadbać o swoją obecność w Internecie, czyli przede wszystkim o stronę postawioną na odpowiedniej domenie.

Jaką domenę wybrać

             Wybierając domenę trzeba zwrócić uwagę zarówno na efektowną nazwę tej domeny jak i jej odpowiednie rozszerzenie.

Nazwa domeny

             Nazwa domeny powinna kojarzyć się z biznesem, który ma reprezentować, gdyż może to ułatwić promocję firmy.

             Lepsze są nazwy krótsze, łatwiej zapadające w pamięć i prostsze do wpisania w przeglądarkę.

             Dobra nazwa domeny może tez być skrótem nazwy biznesu.

             Oczywiście, od każdej reguły są wyjątki, niemniej jednak, wybierając 'wyjątkową’ nazwę dobrze jest mieć już pomysł na efektywną strategię promocyjną.

             Przed wyborem nazwy warto sprawdzić czy nie jest ona zbyt podobna do nazwy innej firmy, która może mylić się z naszą oraz czy nazwa ta dostępna jest z wszystkimi rozszerzeniami, które nas interesują.

Rozszerzenie domeny

             Do wyboru mamy rozszerzenia krajowe (.pl), europejskie (.eu), funkcjonalne najwyższego poziomu (np. twojadomena.com), lokalne (twojadomena.augustow.pl,  etc.), funkcjonalne krajowe (twojadomena.com.pl, biz.pl, etc.).  

             Wybór rozszerzenia powinien zależeć od zasięgu i rodzaju naszego biznesu. Dla większości polskich marek podstawowym sugerowanym rozszerzeniem domeny jest ’.pl’.

             Gdy to możliwe, opłaca się też wykupić domeny funkcjonalne i lokalne, by dostosować promocję do różnych rynków i uniemożliwić ewentualnym konkurentom skorzystanie z naszego sukcesu i rozpoznawalności.

Gdzie zarejestrować domenę, czyli na co zwracać uwagę przy wyborze rejestratora domen

             Wybierając rejestratora domeny warto brać pod uwagę cenę rejestracji i odnowienia domeny, jakość panelu do zarządzania domenami, łatwość dokonania cesji domen, bezpieczeństwo oraz usługi dodatkowe (np. hosting).

Cena rejestracji i odnowienia domeny

             Ceny rejestracji domen różnią się w zależności od rozszerzenia, które wybieramy. Domeny z rozszerzeniem 'pl’ zazwyczaj kosztują mniej niż domeny z rozszerzeniem funkcjonalnym najwyższego poziomu, a więcej niż niektóre domeny lokalne i funkcjonalne krajowe.

             Przy szacowaniu kosztów trzeba sprawdzić ile kosztuje rejestracja domeny, ale także odnowienie domeny, gdyż cena ta jest zazwyczaj dużo wyższa niż cena rejestracji, a koszt odnowienia może się istotnie różnić pomiędzy rejestratorami (nawet o kilkadziesiąt złotych na domenie).

             Najtańsze odnowienie domen ’.pl’ w Polsce oferuje firma kru.pl. W połączeniu z ich niskimi cenami rejestracji domen, wydaje się to być najlepsza na ten moment oferta na rynku. Co ważne, Kru.pl oferuje domeny bez żadnych ukrytych kosztów, bez żadnych kruczków.

Jakość panelu do zarządzania domeną i obsługa płatności

             Oprócz ceny domeny dobrze jest ocenić jak łatwo będzie nam zarządzać domenami

przy instalacji strony, oraz realizować różne usługi (zamówienia, płatności, cesje, etc.) – im więcej zadań jest zautomatyzowanych u danego rejestratora tym lepiej. Jest to szczególnie istotne gdy zarządzamy więcej niż jedną domeną.

             Wspomniana wcześniej Kru.pl oferuje intuicyjny panel klienta, który pozwala łatwo zamawiać nowe usługi, opłacić zamówienia, dokonywać cesji usług czy pobierać kody authinfo. Wszystkie procesy w kru.pl są zautomatyzowane, co znaczenie ułatwia pracę.

             Co ciekawe, kru.pl jako pierwsza firma w Polsce pozwala płacić za domeny kryptowalutą.

Łatwość dokonania cesji domeny

             Jeżeli rejestrujemy domenę jeszcze przed założeniem firmy lub jeśli domenę rejestruje nam operator, dobrze jest sprawdzić czy będziemy mogli dokonać cesji domeny po założeniu działalności gospodarczej na swoją firmę lub czy firma zewnętrzna będzie mogła dokonać cesji domeny dla naszej firmy.

             Firma kru.pl oferuje dokonywanie tego typu cesji w bardzo prosty sposób przy użyciu wspomnianego powyżej panelu klienta.

Hosting

             Kupując domenę warto też sprawdzić czy rejestrator udostępnia też hosting dla danej domeny oraz jakość tego hostingu.

             Kru.pl oferuje także bardzo interesujące opcje hostingowe co może ułatwić obsługę obecności firmy online.

Bezpieczeństwo

             Ponieważ bezpieczeństwo jest w dzisiejszych czasach bardzo istotne, dobrze jest wybierać sprzedawców oferujących dodatkowe zabezpieczenia dla domen, np. dla domen 'pl’: 'Registry Lock’, który zabezpiecza domenę przed kradzieżą.

About The Author