jak oszczędzać

Każdy z nas ma swoje potrzeby i marzenia, a ich realizacja kosztuje. Pieniądze trzeba skądś „wziąć”, a nie zawsze mamy je na wyciągnięcie ręki. Co zrobić, gdy marzą nam się wakacje w Australii, nowy samochód lub działka za miastem?

Kilka sposób na oszczędzanie

Jedni decydują się oszczędzać na kontach oszczędnościowych lub lokatach bankowych – ten sposób pozwoli co prawda zachować spokój i komfort psychiczny, ale nie sprzyja ich pomnożeniu. Dlaczego? Chodzi o niskie oprocentowanie zarówno lokat bankowych, jak i kont oszczędnościowych. Do tego trzeba brać pod uwagę również inflację, która pod koniec 2020 roku może sięgać nawet 2,5 lub 3%. Taka inflacja sprawi, że wartość nabywcza naszych pieniędzy, nawet jeśli będzie ich więcej, spadnie. Innymi słowy – za tę samą ilość pieniędzy będziemy mogli kupić mniej. Lokaty bankowe i konta oszczędnościowe  nie są więc najlepszym sposobem oszczędzania pieniędzy. A tym samym nie są najlepszym sposobem realizowania naszych potrzeb i marzeń.

Obligacje skarbowe?

Niektórzy decydują się na obligacje skarbowe. Podobnie jak wymienione powyżej formy oszczędzania, podobnie i ta nie oferuje wielkich zysków. Zaletą wymienionych sposobów jest to, że nasze pieniądze są bardzo bezpiecznie i gwarantują pewny, choć niski zysk.

Skuteczny sposób pomnażania oszczędności

Nie ma jednak tego złego co by na dobre nie wyszło. Ludzie, którzy myślą o konkretnym zysku ze swoich oszczędności nie są skazani jedynie na chowanie pieniędzy w skarpetę lub pod łóżkiem. Istnieją jeszcze… fundusze inwestycyjne.

Czy fundusze są dla mnie?

Te pozwolą zrealizować cele, które sobie wyznaczyliśmy. Nowy dom za pięć lat? Nowy samochód w przyszłym roku? Mieszkanie dla córki w mieście? Fundusze dają nadzieję, i szanse, na realizację tych marzeń. Musimy jednak pamiętać, że rynek akcji jest bardzo dynamiczny i zmienny. Aby rozsądnie z niego korzystać i potrafić skutecznie walczyć o swoje, musimy wyłączyć emocje i starać się działać w zupełnie inny sposób – myśląc racjonalnie, analizując trendy, dywersyfikując nasze inwestycje.

Czego nie oczekiwać od oszczędzania w funduszach?

Nie powinniśmy jednak oczekiwać od funduszy inwestycyjnych cudów – tych nie będzie. Jeśli ktoś obiecuje niesamowite zyski, w bardzo krótkim czasie i to bez ryzyka – po prostu kłamie. Na takie spółki, zwłaszcza podlane sosem nazwisk celebrytów, z reguły okazują się niewypałami, które mogą nas sporo kosztować.

To jak oszczędzać?

Rafy można jednak łatwo ominąć. Wystarczy podjąć współpracę z dobrym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, którego specjaliści pomogą nam wybrać odpowiednią dla nas strategię postępowania i zaproponują tak zdywersyfikowany portfel inwestycyjny, że nasze pieniądze będą nie tylko bezpieczne, ale będą „pracowały” skutecznie zbliżając nas do realizacji marzeń.

Jak oszczędzać? Przede wszystkim z głową. Więcej o tematyce oszczędzania znajdziesz na stronie Caspar, szczególnie – tutaj.

About The Author