Włochy makaronem stoją – różnorodność kształtów, form, kolorów i sposobów podania popularnego dania potrafi przyprawić o zawrót głowy. Kreatywność Włochów w tej materii wydaje się nieograniczona – poniżej przedstawiamy kilka z najpopularniejszych rodzajów makaronów i zdradzamy, gdzie w Warszawie skosztować prawdziwej, włoskiej pasty.

Najpopularniejsze włoskie makarony

Różnorodność kształtów dostępnych na rynku makaronów ma swoje uzasadnienie. W większości przypadków konkretny rodzaj makaronu jest stworzony do podawania z określoną recepturą sosu i dodatków. Z czego to wynika? Przede wszystkim z różnić w przyczepności czy  powierzchni makaronu. Ten o cienkiej strukturze świetnie idzie w parze z gładkimi sosami, a znowu karbowane rurki pochłoną więcej aromatycznego sosu.

Spaghetti to rodzaj makaronu, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Skąd wzięło się jedno z najbardziej popularnych na świecie dań? Spaghetti wywodzi się z Neapolu i jest jednym z bardziej uniwersalnych rodzajów makaronu – sprawdza się jako baza do licznych dań z warzywami, mięsem i owocami morza.

Tagiatelle to rodzaj makaronu, który nieco kojarzy się ze spaghetti, w przeciwieństwie do niego przypomina jednak bardziej płaskie tasiemki i dzieli się na kilka różnych odmian. Najpopularniejsza potrawa z jego zastosowaniem to tagliatelle al ragu, czyli makaron z gęstym sosem z pomidorów i innych warzyw.

Penne, to popularne w Polsce „pióra”. Makaron w kształcie niewielkich, skośnych  rurek jest idealny do dań z sosem. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego penne mają z wierzchu paseczki tworzące małe rowki? To nie przypadek –  właśnie dzięki nim sos lepiej przylega do makaronu! We Włoszech penne występuje w różnych wariantach: od rurek gładkich po mocno karbowane.

Inne popularne w Polskich sklepach kształty makaronu to np. fusilli (czyli tzw. „świdry”) czy conchiglioni, przypominający muszle – ten z kolei jest polecany do faszerowania.

Makarony w Pizzerii Dominium w Warszawie

Zgłodniałeś? Nic dziwnego – pisząc ten artykuł także i nam zamarzyło się pachnące, włoskie danie. Nic prostszego – makarony w oryginalnym włoskim stylu czekają we wszystkich pizzeriach Dominium w Warszawie.  Co mamy do wyboru? Pizzeria w Warszawie proponuje nam tagiatelle, penne lub pełnoziarniste spaghetti z kilkoma sosami do wyboru – najpopularniejszymi takimi jak carbonara czy bolognese, oraz kilkoma wariacjami ze świeżymi, aromatycznymi dodatkami.

Sprawdź menu na https://www.pizzadominium.pl/

About The Author