black friday

Artykuł sponsorowany

Zarówno Black Friday, jak i nieco mniej popularny Cyber Monday, są postrzegane jako świetna okazja do korzystnych zakupów. Ale czy słusznie? Podpowiadamy co trzeba wiedzieć, by nie dać się nabrać na fikcyjne promocje i nabyć produkty w naprawdę atrakcyjnych cenach.

Jest już tradycją, że w Polsce, podobnie jak w USA i w wielu innych krajach, w ostatni piątek listopada ciekawe promocje i wyprzedaże organizuje branża handlu tradycyjnego, natomiast w następujący po nim poniedziałek – sklepy online. Tradycją jest też to, że część sprzedawców korzysta w tym czasie z nieuczciwych praktyk, a ich nieświadomi klienci płacą za produkty tyle samo lub nawet więcej, niż przed „obniżką”. Inaczej mówiąc, na zakupach w Black Friday i Cyber Monday można zyskać, ale wymaga to zachowania ostrożności i znajomości popularnych trików sprzedawców.

Black Friday i Cyber Monday – pułapki w sklepach odzieżowych

Nieuczciwi sprzedawcy najczęściej celowo podwyższają ceny produktów (dotyczy to zwłaszcza odzieży) tylko po to, aby je później obniżyć i naliczyć zniżki od tych wyższych kwot. W ten sposób cena pozostaje bez zmian lub jest tylko nieznacznie niższa, natomiast klient tkwi w przekonaniu, że kupuje towar kilkadziesiąt procent taniej. Tego typu działania mogą stosować też sklepy internetowe: w ich systemach klienci widzą przekreślone fikcyjne kwoty, informacje o dużych zniżkach i nowe ceny, które w rzeczywistości są bardzo podobne do tych wcześniej obowiązujących.

W Black Friday i Cyber Monday szczególną czujność należy zachować przy przeglądaniu towarów przecenionych o 50, 60 czy 70 procent. I chodzi tu nie tylko o to, że faktyczne obniżki mogą być niższe, niż wynika to z zamieszczonej informacji. Często jest tak, że wysokie rabaty dotyczą wyłącznie niektórych produktów, natomiast pomiędzy nimi umieszczony jest towar nieprzeceniony, albo przeceniony tylko nieznacznie. Część klientów daje się nabrać na ten trik: jeśli podczas przymiarki spodoba im się nieuczestnicząca w promocji bluza lub koszula, to i tak dokonują zakupu.

Uwaga na przeceniony sprzęt elektroniczny i AGD/RTV

Zagrożenia czyhają nie tylko w sklepach z odzieżą, ale również w innych punktach handlowych, zwłaszcza tych sprzedających elektronikę oraz sprzęt AGD/RTV. Szczególnie trzeba tutaj uważać na towar powystawowy, który czasem bywa w tak kiepskim stanie, że nie warto go kupować nawet mimo 20- czy 30-procentowej obniżki.

Mniej korzystne, niż będzie to sugerowała reklama, mogą okazać się też zakupy na raty 0 procent. W Black Friday i Cyber Monday rzadziej korzysta się z tej formy promocji, ale tam, gdzie już się pojawia, należy zachować czujność; same raty nierzadko faktycznie są darmowe, przy czym zakupowi towarzyszy zwykle obowiązek wykupienia ubezpieczenia; dlatego w ogólnym rozrachunku koszt może być tu niewiele niższy, niż przy skorzystaniu z atrakcyjnej pożyczki na raty online.

Black Friday i Cyber Monday w Polsce – jak naprawdę na nich skorzystać?

W USA Black Friday i Cyber Monday to prawdziwe święta promocji i obniżek, podczas których często można nabyć towary nawet za 20 czy 30 procent ich wcześniejszej ceny. W Polsce nie są one aż tak atrakcyjne dla kupujących, ale mimo wszystko jak najbardziej warto odwiedzić w tym czasie sklepy. Co można zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na udane zakupy? Oto kilka pomocnych rozwiązań:

zrobić szeroką listę potrzebnych produktów i w poszukiwaniu okazji skupić się wyłącznie na nich;
na kilka, kilkanaście dni przed wyprzedażami przejrzeć ceny poszukiwanych produktów, tak, by mieć później porównanie z cenami promocyjnymi;
przed zakupem danej rzeczy sprawdzić w internetowej porównywarce cen, ile kosztuje ona w konkurencyjnych sklepach – mowa tu przede wszystkim o kosmetykach oraz sprzęcie elektronicznym i RTV/AGD;
ustalić dolną, akceptowaną wielkość obniżki i skupić się na tych przecenach, które ją przekraczają.

Co jeszcze warto wiedzieć?

W czasie Black Friday i Cyber Monday najwięcej można zaoszczędzić na towarach, które kosztują kilkaset czy kilka tysięcy złotych. W ich przypadku, 30- czy 40-procentowa obniżka oznacza już naprawdę wymierne korzyści finansowe. Dlatego też, jeśli w tak atrakcyjnej promocji jest naprawdę potrzebny produkt, warto kupić go nawet mimo braku wystarczającej ilości gotówki. W takim wypadku pomocna będzie na przykład pożyczka z Euroloan, która pozwoli szybko pozyskać niezbędną kwotę i zaoszczędzić na zakupach po obniżonych cenach.

About The Author