krugerrand_1oz_2019_rewers

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Złoty Krugerrand z Republiki Południowej Afryki to prawdopodobnie najpopularniejsza moneta bulionowa w historii mincerstwa. W swoim czasie Krugerrand odpowiadał za 90% światowego rynku monet bulionowych i to pomimo tego, że jego import do wielu krajów był zakazany. Z czego wynikała ta popularność i gdzie dziś kupić złotego Krugerranda? Poznaj historię tej monety!

Krugerrand – początek bicia złotych monet

Pierwszego Krugerranda wybito w Republice Południowej Afryki w 1967 roku. Jego nazwa odwoływała się do nazwiska Paula Krugera, prezydenta Republiki Południowoafrykańskiej z przełomu XIX i XX wieku, a także do oficjalnej waluty RPA – randa. Moneta teoretycznie była oficjalnym środkiem płatniczym w kraju. Nie posiadała jednak nominału, a w związku z tego, że była produkowana ze złota próby 916 z niewielką domieszką miedzi (około 8,3%), traktowano ją jako sposób na lokowanie złota i oszczędności.

Do 1980 roku bito jedynie Krugerrandy o wadze jednej uncji trojańskiej (~31,1g). Później wprowadzono do produkcji również monety o mniejszej oraz większej wadze – 1/2, 1/4 lub 1/10, a także wielokrotności uncji. Od początku procesu produkcji moneta wygląda niemal tak samo. Na awersie znajduje się antylopa springbok, nazywana także skocznikiem antylopim. Zwierzę to jest symbolem Republiki Południowej Afryki. Na rewersie z kolei znajduje się profil Paula Krugera. Jedyną różnicą, jaką można dostrzec między kolejnymi seriami złotych Krugerrandów jest rok wybicia, który umieszczany jest na awersie monety.

Złoty Krugerrand – moneta popularna wbrew sankcjom

W początkowym okresie produkcji nakłady złotego Krugerranda wynosiły około 40 tysięcy sztuk rocznie. Wielką popularność moneta zaczęła zdobywać w latach 70. Podczas wielkiej hossy na rynku złota stała się głównym celem dla wielu inwestorów – stąd wielkość produkcji rosła w sposób wykładniczy. W 1970 roku wartość ta wynosiła 200 tysięcy sztuk, w 1974 – ponad milion, a w 1978 roku – aż 6 milionów.

W 1980 roku obrót złotym Krugerrandem odpowiadał za około 90% całego rynku monet bulionowych. Wielkiej popularności monety nie przeszkadzało nawet fakt, że jej import był zakazany do wielu krajów z powodu panującej w Republice Południowej Afryki segregacji rasowej – Apartheidu, który był potępiany w wielu krajach zachodnich. Oficjalnie złotych Krugerrandów nie można było kupić między innymi w Stanach Zjednoczonych.

Po boomie na Krugerrandy z lat 70. i początku 80. zarówno popyt, jak i produkcja zaczęły spadać. W sumie szacuje się, że do obiegu trafiło około 50 milionów sztuk tej monety bulionowej.

Zakup Złotego Krugerranda

Złote Krugerrandy wciąż są produkowane – wytwarza je mennica w RPA. Obecnie dostępnych jest wiele wariantów monety – o różnej wadze, a także z ze stopów różnych metali szlachetnych. Wciąż jednak najbardziej poszukiwana i pożądana jest ta ze złota (z niewielką domieszką miedzi). W Polsce dostępna jest między innymi za pośrednictwem strony: https://inwestycje.mennica.com.pl/krugerrand-1-t-oz/. Złoty Krugerrand jest nie tylko bardzo dobrą lokatą kapitału lub inwestycją, ale również cennym nabytkiem kolekcjonerskim, który – choć dość powszechny – zostanie doceniony przez każdego numizmatyka.

About The Author