Czy wiesz, że czytanie dziecku powinno rozpocząć się już wtedy, gdy nosisz go pod swoim sercem? Czytanie w ciąży oraz w pierwszych miesiącach życia dziecka, stymuluje rozwój malucha lepiej niż jakakolwiek inna aktywność. A jakie książki kupować najmłodszym?

Choć może się to wydawać mało prawdopodobne, a nawet dość dziwne to maluch, który przebywa w brzuchu matki potrzebuje stymulowania do rozwoju poprzez czytanie książek. Naukowcy udowodnili wiele razy i już dobrych kilkanaście lat temu, że dziecko już od piątego miesiąca od poczęcia słyszy głosy z zewnątrz, a kojące czytanie książek nadzwyczaj go uspakaja i zbliża z rodzicem. Nic dziwnego w tym, że coraz więcej rodziców chętniej i częściej czyta swojemu dziecku. A co warto czytać najczęściej, by maluch czerpał z tego ogrom radości?

Czytanie maluchowi – jakie książeczki dla najmłodszych?

Choć czytanie dziecku powinniśmy rozpocząć już podczas jego rozwoju w brzuchu to oczywiście pierwsze świadome pozycje książkowe kupujemy mu dopiero po jego narodzinach. Książeczki kontrastowe, w których dominują mocne kolory, wyraziste kształty oraz ciekawe figury to najlepsze, co możemy podarować wówczas dziecku.

Kontrasty to jedyna forma obrazu, która jest dla dziecka tak małego, czytelna i łatwa do zweryfikowania. Dziecko bardzo intensywnie uczy się dzięki takim książeczkom czym są poszczególne formaty oraz chętnie bawi się z rodzicem. Z kontrastową książeczką można rozpocząć swoją naukę siadania oraz wspaniale spędzać popołudnia w swojej ulubionej kołysce.

Kilkumiesięcznemu dziecku można podarować już nieco inną bajkę. Tutaj sprawdzą się oryginalne księgi dźwięków, książki z nauką mówienia, wypowiadania pierwszych sylab, czy kolorowe czytanki. Takie książeczki najczęściej są zebrane w zabawne serie z przygodami bohaterów. Wystarczy wybrać jedną z nich i sukcesywnie kompletować, by maluch już od swoich pierwszych miesięcy życia miał przy sobie przyjaciela, który wesprze jego rozwój.

A jakie książki sprawdzą się dla dwu-trzy i więcej latka? To chociażby zbiory opowiadań, baśnie, bajki oraz pięknie ilustrowane książki o uczuciach i emocjach. Nie zapominaj mądry rodzicu, że to właśnie pierwsze książeczki uczą dziecko przeżywania różnych emocji oraz odpowiedniego odpowiadania na poszczególne sytuacje. 

W pozycjach książkowych dla maluchów znajdziemy także ciekawe propozycje dotyczące nauki siusiania na nocnik, czy samodzielnego jedzenia. 

Dlaczego czytanie dziecku jest tak ważne?

Przede wszystkim dlatego, że bardzo korzystnie wpływa na rozwój sfery emocjonalnej dziecka. Maluch słuchając odbiera bodźce z otoczenia, uczy się także nasłuchiwać i ćwiczy wyobraźnię. 

Serwując dziecku lekturę, w której samodzielnie tworzymy historię, a obrazy na poszczególnych jej kartkach są tylko motywacją do działania, skłaniamy się do tworzenia wyjątkowej więzi z dzieckiem. Od tego momentu, jesteśmy dla malucha nie tylko rodzicem, ale również przewodnikiem po świecie i najlepszym kompanem do spędzania wolnego czasu.

Dziecko z niecierpliwością będzie oczekiwało na każdy kolejny wieczór z rodzicem, a ty, wreszcie znajdziesz sposób na to, by czas malucha wypełnić czymś wyjątkowo przyjemnym. Nie wiesz, jakie książeczki sprawdzą się w biblioteczce malucha? Sprawdź, jakie lektury polecają specjaliści: https://malazyrafa.pl/22-ksiazki-i-ksiazeczki

About The Author