Universal Robots to firma, której historia sięga 2003 roku. Wtedy to trzej późniejsi założyciele firmy, Esben Østergaard, Kasper Støy i Kristian Kassow spotkali się na Uniwerystecie Południowej Dani w Odense i wspólnie wymyślili koncepcję biznesu, który całkowicie zrewolucjonizował branżę robotyki. Oto kilka ciekawostek na temat historii Universal Robots.

Universal Robots – jak to się zaczęło?

Firma Universal Robots została utworzona w 2005 roku. Jej nazwa w żadnym wypadku nie jest przypadkowa. Twórcy od samego początku założyli sobie, że produkowane przez UR roboty będą uniwersalne i możliwe do stosowania w różnorodnych gałęziach przemysłu. Inwestorem Universal Robots był podmiot Syddank Innovation – to dzięki niemu firma tak szybko osiągnęła wysoką pozycję rynkową. 

Od samego początku firma inwestowała w innowacyjne pomysły oraz siłę roboczą, co pomogło jej zyskać ogromne uznanie wśród tysięcy klientów. W 2008 roku spółka znalazła kolejnego inwestora, a mianowicie Duński Państwowy Fundusz Inwestycyjny. W tym okresie UR sprzedawało już swoje pierwsze roboty, czyli modele UR5 klientom nie tylko z ojczystego kraju, ale również m.in. z Niemiec. Dla właścicieli rzeczą niezwykle istotną od samego początku była optymalizacja procesu produkcyjnego. Tylko w ten sposób firma mogła mieć szanse aby odnaleźć się na mocno konkurencyjnym rynku. 

Universal Robots zmieniło wizerunek branży robotów 

Przełom lat 2008 i 2009 to bardzo ważny okres w rozwoju Universal Robots. Sprzedawany wówczas model UR5 był sześcioprzegubowym ramieniem robotycznym o masie 18 kilogramów, udźwigu 5 kilogramów i zasięgu roboczym 85 centymetrów. 

Wprowadzenie tego urządzenia na rynek było zwiastunem rewolucji, która już wkrótce nastąpiła w sektorze robotów przemysłowych za sprawą UR. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom zastosowanym przez UR pojęcie robot przestało być utożsamiane z ciężkimi maszynami. Urządzenia te zaczęto postrzegać jako lekkie, wydajne i funkcjonalne, a ich styl pracy był bardzo zbliżony do ludzkich rąk. 

Przez wszystkie lata istnienia na rynku Universal Robots stał się prawdziwym liderem w branży robotów – od trzyosobowej mikrofirmy stał się podmiotem, który wyznacza trendy na globalnym rynku robotów. 

About The Author

Przypisane do kategorii: IT