Przełom XIX i XX wieku możemy określić jako apogeum popularności mebli plecionych w Polsce i na świecie. Właśnie w tym okresie rozkwit przeżywały szkoły kształcące koszykarzy, czyli osoby wyplatające meble. W rezultacie niemal w każdym domu i ogrodzie można było spotkać meble plecione. Dziś trend jest nadal aktualny, choć w nieco mniejszym stopniu. Wiklinę i rattan zastąpiły meble z technorattanu.

Rodzaje plecionek z technorattanu

Technorattan, zwany również polirattanem jest syntetycznym odpowiednikiem rattanu. Czyli naturalnego materiału pozyskiwanego z palm pnących. Jednak cechuje go o wiele wyższa odporność na czynniki zewnętrzne niż rattan czy wiklina. Z tego powodu jest chętnie wykorzystywany do produkcji mebli ogrodowych.

Mówiąc o technorattanie, nie sposób nie wspomnieć o typach plecionek. To czynnik, który wpływa na wygląd mebli ze sztucznego rattanu. Wyróżniamy dwa główne rodzaje plecionek — płaskie i okrągłe. Rodzaj plecionki ma przełożenie na wygląd mebla oraz jego cenę.

Plecionki płaskie są najprostszym typem. To najtańszy wybór, ponieważ przy produkcji mebli plecionych w ten sposób zużywa się mniej materiału. Stonowany wygląd gładkiej plecionki płaskiej pasuje do wnętrz urządzonych w stylu minimalistycznym oraz skandynawskim.

Z kolei plecionki okrągłe mają wypukły kształt. Sprawia to, że wyglądem bardziej przypominają wiklinę. Ten rodzaj wyplatania wymaga użycia większej ilości materiału, co przekłada się na wyższą cenę. Jednocześnie wygląd tak wyplecionych mebli jest bardziej okazały.

Wśród plecionek okrągłych wyróżniamy także półokrągłe, których zaokrąglony kształt widać tylko po zewnętrznej, widocznej stronie. Można powiedzieć, że to optymalna opcja, zwłaszcza pod względem cenowym.

stojak na warzywa i owoce

Meble do domu i meble na balkon z technorattanu

Meble plecione najczęściej kupowane są do ogrodów, na tarasy i balkony. Nic dziwnego, w końcu plecionka świetnie komponuje się z naturalnym otoczeniem. Meble na zewnątrz to głównie zestawy wypoczynkowe lub jadalniane. Meble wypoczynkowe mają różne formy – leżanek, foteli wiszących, huśtawek i krzeseł. Dlatego wybór ulubionej formy odpoczynku na pewno nie sprawi nam problemu.

Z kolei meble jadalniane to zwykle zestaw krzeseł ze stołem. Szklane blaty na technorattanowym stole umożliwiają stawianie gorących naczyń, jednocześnie zwiększając jego stabilność. Krzesła z wygodnym, szerokim oparciem wypełnione poduszkami podnoszą komfort podczas spożywania posiłków na zewnątrz. Meble plecione wyglądają efektownie otoczone kwiatami lub pnączami roślin.

Meble z technorattanu mają szerokie zastosowanie także w domu. Mogą służyć jako legowiska lub transportery dla zwierząt. Różne rodzaje koszy (kosze piknikowe, rowerowe, na grzyby, na owoce i warzywa lub pieczywo) pozwalają na przechowywanie przedmiotów oraz żywności. Co więcej, to doskonałe rozwiązanie dla sklepów spożywczych, ekologicznych, warzywniczo-owocowych i piekarń. Są lekkie, więc łatwo przeniesiemy je w wybrane miejsce. Stojaki na owoce i warzywa często mają też kółka, dzięki którym są w pełni mobilne. Przydaje się to zwłaszcza podczas częstych zmian wystroju w sklepie.

Osoby zamierzające kupić meble często zastanawiają się też, czy meble z technorattanu mogą stać na mrozie. Otóż tak! Najlepiej przykryć je jednak pokrowcem, aby do mebli nie dostawał się kurz lub inne zanieczyszczenia. W ten sposób na rozpoczęcie sezonu wystarczy odsłonić pokrowiec i meble są gotowe do użytku.

Polecamy przeczytanie tekstów o technorattanowych meblach do sklepu:

https://www.abm.com.pl/meble-sklepowe-z-polirattanu

https://wyposazamysklepy.pl/technorattan-idealny-wiosenny-akcent-w-twoim-sklepie

About The Author