Choć dla większości osób nieśledzących i nieinteresujących się technologiami, diody LED to wynalazek dość nowy, jest to tylko wrażenie. Swój początek technologia LED miała niemal sto lat temu. Dużo później weszła jednak do powszechnego użytku i dopiero ostatnie dekady przyczyniły się do jej rozpowszechnienia np. w oświetleniu LED, które dziś jest uważane za najlepsze źródło światła.

Skąd się wzięła technologia LED?

Za początek technologii ledowej uznać można odkrycie zjawiska elektroluminescencji. Dokonał go w 1907 roku Henry Joseph, jednak termin ten pojawił się dopiero w 1936 roku w publikacji George’a Destriau. Wcześniej także Oleg Władimirowicz Łosiew publikował prace o podobnej tematyce, jednak jego odkrycia nie zyskały szerszego zainteresowania. Zyskał jednak naśladowców, którzy pracowali nad tą tematyką. Dioda emitująca światło widzialne pojawiła się jednak dopiero w 1962 roku i była dziełem Nicka Holonyaka. Do dziś przeszła rewolucję i ma mnóstwo zastosowań.

Do czego wykorzystywano LED?

Początkowo diody LED osiągały bardzo wysokie ceny. Były stosowane więc rzadko np. w sprzęcie telekomunikacyjnym czy w urządzeniach laboratoryjnych. Zmiany wprowadzone przez firmę Fairchild Semiconductor w 1970 roku znacząco zredukowały cenę diod i rozpowszechniły ich używanie. Diody wykorzystywano w elektronice użytkowej i urządzeniach automatyki. Rewolucyjną zmianą było zastosowanie diod LED do sterowania urządzeniami w zakresie podczerwieni. Diody elektroluminescencyjne są także wykorzystywane w dziedzinie fotograficznej i video oraz w telefonii komórkowej. W branży oświetleniowej natomiast diody LED weszły do użytku i rozpoczęły nowa epokę w produkcji lamp.

Diody LED – cechy, za które są tak cenione

Diody LED wykorzystywane są powszechnie ze względu na swoje liczne zalety. Należą do nich: 

  • niewielkie wymiary, które pozwalają montować je tam, gdzie jest mało miejsca oraz tam, gdzie liczy się wytrzymałość,
  • trwałość – diody LED są trwalsze niż fluorescencyjne i niż źródła żarowe,
  • skuteczność świetlna,
  • wytrzymałość mechaniczna,
  • niski pobór prądu.

Przykłady zastosowania diod LED w oświetleniu

Stosowanie technologii opartej na diodach LED stało się tak popularne przede wszystkim dlatego, że rozwiązanie to jest optymalne pod względem ekonomicznym. Jest również ekologiczne. Oświetlenie LED stosuje się w każdej dziedzinie. Zarówno w branży przemysłowej, komercyjnej, jak i prywatnej. Popularne rozwiązania oświetleniowe do branży przemysłowej proponuje marka Blaupunkt. To jeden z liderów w sprzedaży oświetlenia dla przemysłu. 

Diody elektroluminescencyjne z takim samym powodzeniem stosowane są w oświetleniu komercyjnym np. lampy Shilo. Są to zarówno oprawy podtynkowe, jak oprawa wpuszczana LED z popularnej kolekcji UBE, lampy wiszące czy kinkiety. Lampy zintegrowane to również doskonałe oświetlenie do domu. Lampy takie jak Umage, które posiadają zintegrowane źródła światła, to nowoczesny wybór do wyjątkowych wnętrz.

Rozwój branży opartej na elektroluminescencji, a przede wszystkim oświetleniowej, to dla odbiorców same korzyści. Lampy o zintegrowanym źródle światła cieszą się dużą popularnością ze względu na swoje liczne zalety. Pokazuje to jak duży wpływ na nasze życie miał rozwój technologii ledowej, mimo iż nie uświadamiamy sobie tego. Diody LED należą do tych wynalazków, których istnienia nie zauważamy, a które obecne są w naszym codziennym życiu.

About The Author