Zastanawiasz się czy wymienić dotychczasową armaturę i zakupić nowe baterie kuchenne? Nie wiesz jaki rodzaj wylewki wybrać, jakie akcesoria mogą ci się przydać? Zależy ci na trwałości baterii kuchennych i nie wiesz co brać pod uwagę przy ich wyborze? Wystarczy poświęcić chwilę, aby świat baterii kuchennych nie był ci obcy.

Baterie kuchenne – wszelkie rodzaje

Zgodnie z potrzebami, wybierając niezbędną armaturę do kuchni, nie możemy zapomnieć o takim produkcie jak baterie kuchenne. Stanowią one nie tylko element praktyczny każdego wyposażenia domu, ale także walory dekoracyjne. W dzisiejszych czasach mamy szeroki wybór różnych baterii zarówno pod kątem kolorystyki, jak i struktury. Jednak tym, co interesuje nas najbardziej jest podział baterii na poszczególne rodzaje. 

W pierwszej kolejności baterie kuchenne dzielimy pod kątem ogólnym. Mamy zatem baterię sztorcową tzw. stojącą, montowaną na obrzeżu zlewozmywaka. Zazwyczaj istnieje już w nim otwór w tym celu, dlatego tego typu produkt charakteryzuje się łatwością wymiany w razie awarii. W tej formie samo podłączenie ukryte jest w szafce pod zlewozmywakiem. Alternatywę stanowią baterie naścienne, montowane bezpośrednio do ściennej instalacji wodnej. 

Kolejny podział baterii następuje pod kątem uchwytów, które mogą być jednouchwytowe lub dwuuchwytowe. Pierwsze z nich są wygodne i pozwalają na kontrolę strumienia i temperatury, zaś drugie rozwiązanie sprawdzi się u tradycjonalistów, którzy przyzwyczajeni są do osobnych kurków na wodę ciepłą oraz zimną. 

Dodatkowo baterie kuchenne możemy montować w jednym lub dwóch otworach zlewozmywaka, co zależy od naszej wygody.

Sprawą kluczową są tu jednak wylewki. Mogą być one duże lub małe, proste lub łukowate lub dopasowane do wysokich naczyń. Rozróżnia się też wylewki obrotowe w zakresie 120 lub 240 stopni. Mamy też typ pot filler, który ma kilka odcinków z ruchomymi przegubami, co pomaga w szerszej manipulacji. 

Popularne są też baterie z wyciąganą wylewką. Dzięki długiemu przewodowi (nawet do 150cm) możemy płukać naczynia o niestandardowych kształtach lub napełnić wiadro z wodą. 

Baterie kuchenne dostępne są w różnych kształtach i kolorach. Możemy wybierać spośród czarnych, szarych, białych, beżowych, złotych, srebrnych lub w kolorach niestandardowych. 

Co do pokrycia, wyróżniamy baterie chromowane, mosiężne, granitowe, ceramiczne oraz baterie PVD (twarde, odporne na uszkodzenia, wytwarzane dzięki procesowi fizycznego osadzania z fazy gazowej.

Baterie kuchenne i ich akcesoria 

Ale baterie kuchenne to nie tylko sama armatura, ale także różnorakie akcesoria. Dobrej jakości baterie posiadają głowice ceramiczne, pierścień na głowicy typu eco, który optymalizuje strumień lub temperaturę, perlator, który napowietrza wodę. Ciekawym rozwiązaniem jest także termostat w wersji standardowej lub z wyświetlaczem LED. Sam termostat programuje pobór wody o określonej temperaturze, natomiast wyświetlacz wskazuje nam obecną temperaturę wody. Może on np. podkreślać diody na czerwono przy dojściu do 32 stopni oraz migać, gdy przekroczy ona 42 stopnie Celsjusza. 

Możemy też zaopatrzyć się w podgrzewacz wody lub aerator, który ją napowietrza. Sprawia on, że woda zwiększa objętość, jednocześnie obniżając jej zużycie. 

Kolejną opcją jest czujnik ruchu, dzięki któremu woda płynie wówczas, gdy zbliżymy się do baterii kuchennej i podstawimy pod nią dłonie. 

Świetnym rozwiązaniem jest też wyciągana wylewka, posiadająca inteligentną rączkę natrysku, która wyłącza się automatycznie po odłożeniu na miejsce. 

Baterie kuchenne i ich funkcje czyli na co zwracać uwagę

Korzystając ze współczesnych baterii kuchennych oczekujemy już nie tylko trwałości czy użyteczności, ale także właściwego designu. Bateria kuchenna to dziś element wnętrza ważny tak samo jak meble, lampy czy elementy wystroju. Staromodna bateria może nadać naszemu mieszkaniu charakteru, a zwykła klasyczna bateria z nudną wylewką może sprawić, że kuchnia straci swoje walory przyjaznego miejsca. Jeśli jednak zwrócimy uwagę na takie elementy jak sposób montażu, sposób sterowania, rodzaj wylewki czy dopasowanie do zlewozmywaka i ogólnego zamysłu artystycznego mieszkania, możemy wiele zyskać.

Do funkcji baterii kuchennych prócz tych użytkowych, należą również te, które ułatwią nam życie. Ważne, aby wybrać dobrą wysokość wylewki oraz jej mobilność. 

Istotny jest rodzaj strumienia wody np. normalny i tzw. „spray”. Ważne jest też ograniczenie zużycia wody i te funkcje, które pozwalają nam zaoszczędzić środki finansowe. Do nich należą wymieniony perlator, termostat, czujnik ruchu czy ekoblokada. 

Można też zakupić baterie kuchenne z systemem łatwego czyszczenia lub systemem anti-calc, które wspomagają nas w ochronie przed osadem.  

Poza tym wielu producentów proponuje szereg innych rozwiązań takich jak: stojąca bateria sprężynowa, saturator, system szybkiego montażu, przełącznik zmywarki, szczotki do mycia, oświetlenie baterii, podgrzewanie wody, wkłady filtrujące wodę, inteligentne sterowanie wodą, automatyczny wyłącznik wody czy tzw. system touch, reagujący na dotknięcie.

Jak widać, świat bateri kuchennych jest niezwykle pojemny, a dostępne opcje możemy znaleźć np. na stronie https://www.euro.com.pl/baterie-kuchenne.bhtml

About The Author