Internet światłowodowy jest obecnie jedną z najczęściej wybieranych opcji podczas instalowania łącza w domu. Umożliwia najszybsze dostępne połączenie internetowe, komfort użytkowania oraz niezawodność. Czym właściwie jest ten rodzaj Internetu oraz jaki światłowód warto wybrać?

Czym jest Internet FTTH?

FTTH oznacza z angielskiego Fiber To The Home. Jest to rodzaj infrastruktury internetowej, która bezpośrednio łączy się pomiędzy dostawcą usług a jej odbiorcą lub grupą odbiorców. Dzięki temu rozwiązaniu połączenie internetowe nie napotyka po drodze żadnych przeszkód, które mogłyby spowodować jego opóźnienie.

Jest to rozwiązanie wykorzystywane coraz częściej już na etapie prowadzenia połączeń kablowych w trakcie budowy budynku. Przyczynia się do tego wzrost świadomości zapotrzebowania na szybki, stabilny InternetŚwiatłowód to bardzo dobre rozwiązanie dla każdego domostwa, a także biznesu.

Rodzaje łącza FTTH

Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje łącza FTTH: Active Ethernet oraz PON. Active Ethernet to rozwiązanie, w którym od centrali usługodawcy do domu abonenta prowadzone jest indywidualne włókno. Natomiast w PON włókno jest współdzielone pomiędzy abonentów danej sieci w obrębie jednego segmentu. Drugie rozwiązanie jest bardziej popularne i chętniej wykorzystywane, przede wszystkim dlatego, że jest ono tańsze w realizacji.

Chociaż PON może wydawać się opcją niosącą ryzyko opóźnień transmisji połączenia przez rozdzielenie go na kilku odbiorców, obie możliwości są do siebie zbliżone pod względem wydajności i oferowanej przepustowości.

Same sieci FTTH umożliwiają, dzięki swoim parametrom technologicznym, dostarczenie Internetu tam, gdzie do tej pory było to nieosiągalne. Zwykłe miedziane okablowania, dostarczające Internet do domów, zaczynają być coraz częściej zastępowane Internetem światłowodowym.

Zalety wyboru Internetu światłowodowego

Internet światłowodowy można zróżnicować na symetryczny i asymetryczny. Obecnie częściej spotykanym rozwiązaniem są pakiety zawierające Internet symetryczny. Cechuje się on tym, że zarówno pobieranie, jak i wysyłanie danych osiąga taką samą prędkość.

Światłowódto technologia umożliwiająca osiągnięcie jak największych wyników prędkości połączenia. Jest to najwydajniejsze rozwiązanie dostępne obecnie na rynku. W ofertach można znaleźć opcję z prędkością nawet 1 GB/s.

Dzięki światłowodowi możliwe jest korzystanie nie tylko z samego Internetu, lecz także telewizji cyfrowej w najwyższej jakości, oferującej korzystne pakiety z kanałami telewizyjnymi. Także zawodnicy e-sportu będą zadowoleni z możliwych do uzyskania osiągów w grze dzięki stabilnemu, cechującemu się brakiem lagów łączu. 

Jakie jeszcze zalety ma ten superszybki i nowoczesny InternetŚwiatłowód daje możliwość korzystania z wielu urządzeń naraz. Internet LTE może sobie nie poradzić z nadmiernym obciążeniem łącza, czego wynikiem często jest zacinanie się filmu, dłuższe odświeżanie stron internetowych lub lagi w grach online. Internet światłowodowy skutecznie niweluje wszystkie te niedogodności.

Warto także zadbać o dobór najlepszego dostawcy Internetu. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest Internet światłowodowy oferowany przez INEA, który łączy wszystkie powyższe cechy. Światłowód INEA opiera się na symetrycznym łączu, które gwarantuje taką samą prędkość pobierania i wysyłania danych. W rankingu portalu Speedtest.pl, światłowód INEA od kilku lat zyskuje miano najszybszego Internetu domowego w Polsce, osiągając prędkość nawet 1 Gb/s. Dostawca zapewnia stabilną, szybką i jednocześnie bezpieczną usługę Internetu, a także elastyczną telewizję światłowodową oraz telefonię na korzystnych warunkach.

About The Author

Przypisane do kategorii: IT