jak zrobić stronę internetową

Jeżeli zastanawiasz się jak zrobić stronę internetową w sposób szybki, a przede wszystkim tani to zebrane tutaj porady będą dla Ciebie idealną instrukcją samodzielnego tworzenia strony internetowej. Usiądź wygodnie w swoim fotelu i uważnie wykonuj każdy krok poradnika.

Czy trudne jest zrobienie własnej strony www?

Na szczęście żyjemy w czasach, w których samodzielne wykonanie strony internetowej może być banalnie proste. Wszystko zależy od tego na jakie środowisko pracy się zdecydujesz i z jakich narzędzi skorzystasz. Nie musisz posiadać wiedzy programistycznej aby cieszyć się swoją własną, dobrze wykonaną stroną www.

Obecnie najpopularniejszym systemem zarządzania treścią (ang. CMS) jest WordPress i to na nim postawimy naszą stronę. Rezygnujemy z kreatorów stron ponieważ są one mało elastyczne w późniejszej edycji i całkowity ich koszt wychodzi zazwyczaj większy niż w przypadku WordPressa. Kolejną istotną kwestią jest pozycjonowanie strony. W przypadku WordPressa i wyboru odpowiedniego motywu strony nie ma z tym żadnego probleu.

Od czego zaczynamy?

Na samym początku musimy wybrać nazwę dla naszej strony. Tutaj warto zastanowić się nad nazwą, która jest:

  • łatwo zapamiętywalna,
  • krótka,
  • nie zawiera polskich znaków
  • nie zawiera cyfr, liczb
  • zawiera słowo kluczowe 
  • jest dostępna

Czasem ciężko spełnić wszystkie kryteria, dlatego postaraj się zrealizować ich jak najwięcej, bez przymusu realizacji wszystkich. Na przykład jeżeli w przyszłości nie zamierzasz pozycjonować strony to możesz sobie darować podpunkt dotyczący słowa kluczowego. To co istotne to przede wszystkim dostępność domeny. Co z tego, że wymyślisz nawet najlepszą nazwę swojej strony jeżeli nie będzie ona dostępna! Pamiętaj – do każdej nazwy strony może być przypisana tylko jedna strona. Jeżeli wybrana przez Ciebie nazwa nie jest dostępna do rejestracji to są jeszcze szanse, że możesz ją odkupić. Być może ktoś ją wykupił aby odsprzedać lub jej po prostu nie potrzebuje. Takich domen możesz poszukać na przykład w serwisie aftermarket.pl.

Drugi etap tworzenia strony

Posiadając już nazwę strony trzeba teraz skoncentrować się na hostingu, czyli usłudze przechowywania na zewnętrznym serwerze plików Twojej strony. Każda strona internetowa posiada swój kod html, javascript, css, grafiki i wiele innych plików, które muszą być gdzieś przechowywane. Mógłbyś trzymać je na dysku swojego komputera, ale aby strona była cały czas dostępna musiałbyś mieć go cały czas włączonego, co więcej musiałbyś stale posiadać dostęp do internetu, a taką gwarancję ciężko posiadać. Aby zaoszczędzić sobie tych wszystkich niepotrzebnych kłopotów decydujemy się na serwer zewnętrzny. Tutaj warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. 

Pierwsza z nich to szybkość działania. Jeżeli chociaż trochę znasz się na podzespołach komputerowych będziesz wiedział, że rodzaj dysku twardego (SSD bądź HDD) ma spory wpływ na szybkość działania komputera. Podobnie w przypadku serwera. Jeżeli poważnie myślisz o swojej stronie i nie chcesz aby użytkownicy na niej długo czekali na jej załadowanie powinieneś wykupić hosting z dyskiem SSD

Kolejną kwestią, trochę mniej mierzalną jest niezawodność hostingu. Ciężko znaleźć odpowiedni parametr, który miałby jednoznacznie określić czy hosting jest niezawodny czy może jednak czasami wadliwy, ale w tym przypadku możesz po prostu poczytać opinie dotyczące usługodawcy.

Trzecim elementem jest pojemność. Jeżeli Twoja strona internetowa jest niewielka wystarczy Ci nieduży serwer – 2-5 gigabajtów. Zazwyczaj, w każdym momencie można zwiększyć limity i wykupić większy pakiet, dlatego dobrą praktyką jest zaczynanie od tego niższego. Chyba, że już teraz wiesz, że będziesz potrzebował bardzo dużo przestrzeni.

Czwartym aspektem, o którym warto powiedzieć jest pomoc, czyli support. Jeżeli jesteś niedoświadczonym twórcą stron to lepiej poszukać hostingu, którego wsparcie techniczne nie zawiedzie w trudnych momentach. Część firm za darmo pomoże przenieść ci stronę z innego serwera!

Coraz bliżej zrobienia własnej strony…

Już niedużo brakuje żeby pochwalić się przed znajomymi własną stroną. Ale te kroki są tak naprawdę kluczowe. Tym o czym chcemy teraz opowiedzieć jest instalacja WordPressa. Możesz to zrobić na dwa sposoby:

  1. Większość serwerów posiada tzw. Autoinstalator dzięki któremu bardzo szybko i łatwo, wręcz kilkoma kliknięciami zainstalujesz WordPressa. Niektóre firmy posiadają również informację na swoim blogu jak to zrobić!
  2. Jeżeli jesteś trochę bardziej zaawansowanym twórcom możesz samodzielnie pobrać spakowane pliki wordpressa z ich oficjalnej strony i wgrać pliki na serwer samodzielnie, a później uruchomić instalator. W tym celu musisz znać adres i nazwę swojego serwera, a także posiadać dostęp do ftp i bazy danych.

Warto w trakcie instalacji WordPressa odznaczyć większość powiadomień. W ten sposób Twoja skrzynka mailowa nie będzie w przyszłości zaspamowana niechcianymi wiadomościami.

Ostatni krok do stworzenia własnej strony

Ostatnim, najważniejszym krokiem jest wybór motywu WordPress. Jeżeli dobrze wybierzesz stworzenie strony będzie banalnie proste. Część motywów posiada również gotowe wersje demonstracyjne/projekty stron, które będziesz mógł wykorzystać. W ten sposób sam szkielet strony powstanie w przeciągu zaledwie kilku minut! Darmowych motywów możesz poszukać w Google wpisując chociażby: “darmowe szablony wordpress”. My ze swojej strony możemy polecić motyw astra oraz futurio z gotowymi szablonami stron.

Płatne motywy są niejednokrotnie szybsze, lepsze, wydajniejsze. Posiadają więcej opcji i są częściej aktualizowane. Decydując się na płatny motyw koniecznie rozważ divi oraz elementor pro.

Swój nowy, świetny motyw możesz wgrać na swoją stronę wybierając z menu bocznego: motywy -> dodaj nowy.

Gratulacje. Teraz pozostało Ci tylko skonfigurować Twój nowy motyw i strona gotowa!

About The Author

Przypisane do kategorii: IT