Prędzej czy później każdy przedsiębiorca staje przed pytaniem, gdzie gromadzić dane firmowe. Najczęściej pytanie to pojawia się już na początku działalności. Jakie są w tym zakresie rozwiązania i którą opcję wybrać? Sprawdzamy!

Rozwiązanie klasyczne

Najbardziej standardowym rozwiązaniem jest budowa własnej serwerowni. Okazuje się jednak, że jeśli ktoś decyduje się budować własną serwerownię, zwykle jest to bardzo duża firma. Wynika to z faktu, że nawet w przypadku pojedynczego serwera potrzeba wiele pracy, a także nakładu finansowego, aby bezpiecznie gromadzić wykorzystywać dane. Tylko największe firmy mogą sobie pozwolić na zatrudnienie sztabu specjalistów, który będzie się zajmował serwerami. Natomiast w przypadku małej firmy i pojedynczego serwera po pierwsze jest to nieopłacalne, a po drugie większość takich firm zwyczajnie nie dysponuje wystarczającymi funduszami.

Dzisiaj niemal wszystkie małe i średnie firmy, a także zdecydowana większość tych dużych, decyduje się na zupełnie inne rozwiązanie. Jest nim chmura dla firm. Przybliżmy zatem nieco, na czym polega ta usługa i czemu warto z niej skorzystać.

Chmura dla firm

Usługa chmury dla firm polega przede wszystkim na udostępnieniu przestrzeni serwerowej na gromadzenie danych. W rzeczywistości jednak oferta obejmuje zwykle o wiele więcej. Doskonale obrazuje to propozycja jednego z liderów rynku w tym obszarze – https://3s.pl/cloud2b/. Jak widać, oferta to nie tylko przechowywanie danych w chmurze. To również między innymi ich replikacja i tworzenie kopii zapasowej. W rzeczywistości usługodawca umożliwia klientowi zbudowanie własnego systemu IT.

W przypadku chmury dla firm bardzo ważne jest, aby wybrać właściwego usługodawcę. Chodzi o to, że nie każdy dostarcza tak samo rozbudowane usługi. Poza tym kwestią kluczową jest bezpieczeństwo. Przed wyborem konkretnej firmy, udzielającej przestrzeni na serwerach, warto dobrze przeanalizować, czy rzeczywiście potrafi ona w pełni zagwarantować bezpieczeństwo danych. Istotne są takie kwestie, jak na przykład:

  • lokalizacja serwerów,
  • jakość serwerów,
  • wykwalifikowanie obsługi serwerów.

Każdy z wymienionych czynników jest niezwykle wręcz ważny. W kwestii lokalizacji chodzi o to, aby serwerom nie zagrażały żadne czynniki zewnętrzne. Chodzi tutaj zarówno o niesprzyjające warunki atmosferyczne, jak i o złodziei oraz wandali.

Jakość serwerów jest istotna ze względu na ewentualne awarie. Po prostu im wyższa klasa sprzętu, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że ulegnie on awarii. Natomiast na wypadek awarii opiekę nad sprzętem powinien sprawować odpowiednio wykwalifikowany zespół. Fachowość obsługi sprawia, że ryzyko awarii spada, a w razie jej wystąpienia problem jest szybko rozwiązywany. Tym samym przed podpisaniem umowy z danym usługodawcą, warto sprawdzić kompetencje pracowników, którzy na co dzień zajmują się w danej firmie obsługą serwerów.

About The Author

Przypisane do kategorii: IT