Położona na samym południu kraju zimowa stolica Polski przyciąga swoim urokiem turystów z całej Europy. Niektórzy przyjeżdżają do Zakopanego na kilka dni, natomiast inni turyści cieszą się miejscową atmosferą nawet przez kilka tygodni. Przedstawiamy plan dnia dla całej rodziny, który sprawi, że nawet jeden dzień spędzony przejazdem w Zakopanem na długo pozostanie w pamięci.

Krupówki – to tutaj zaczyna i kończy się dzień w Zakopanem

Zwiedzanie Zakopanego warto zacząć od głównej ulicy miasta, czyli od doskonale znanych Krupówek. Najsłynniejszy deptak w Polsce jest zamknięty dla ruchu samochodowego, dlatego można po nim spokojnie spacerować z małymi dziećmi. Krupówki to magiczne miejsce i jego atmosferę czuć przez cały rok. Na deptaku znajdują się liczne sklepy, karczmy, bary i kioski z pamiątkami oraz sklepy z wyposażeniem turystycznym. Krupówki tętnią życiem całą dobę i można na nich kupić liczne lokalne specjalności, jak np. oscypki, konfitury i sosy. Dla naszego planu dnia najważniejsze jest centralne położenie deptaka, ponieważ w najbliższej okolicy znajduje się wiele zaskakujących atrakcji. Znajdzie się coś zarówno dla tych, którzy poszukują rozrywki – dom do góry nogami, Myszogród czy Papugarnia, jak i miejsca kultury, czyli Muzeum Tatrzańskie, Sanktuarium Najświętszej Rodziny czy położony nieco dalej Teatr Witkacego.  Jeśli szukamy restauracji ze śniadaniami w Zakopanem, to warto właśnie tam się kierować  i rozpocząć dzień od ciepłego posiłku.

Wielka Krokiew – symboliczne miejsce dla fanów skoków narciarskich

Po spacerze na Krupówkach pora na odwiedziny innego kultowego miejsca, czyli Wielkiej Krokwi. Słynna skocznia narciarska jest nadzwyczajnym miejscem dla fanów skoków narciarskich i z pewnością spodoba się dzieciom. Przez większość roku (właściwie zawsze poza okresem pomiędzy zawodami) odwiedzający mają możliwość wjazdu wyciągiem na szczyt skoczni i poczuć się jak skoczkowie. Specyficzne położenie skoczni sprawia, że przy dobrej pogodzie widok z niej jest imponujący. Od pewnego czasu (chociaż nie przez cały rok) dla turystów organizowana jest specjalna atrakcja, czyli zjazd z Wielkiej Krokwi na pontonie. W ten sposób każdy może zaliczyć zjazd ze skoczni narciarskiej!

Przerwa na obiad w Góralskim Browarze

Spacer po centrum i przygody na skoczni to tylko część atrakcji, które czekają na rodziny w Zakopanem. Przed dalszym zwiedzaniem przyda się zastrzyk energii w postaci ciepłego posiłku. Restauracja z widokiem na Tatry – Góralski Browar zaprasza turystów na pyszne regionalne potrawy i nie tylko! Góralski Browar znajduje się na trzecim piętrze centrum handlowego na roku ulicy Krupówki i jako jedyna knajpa może pochwalić się tarasem, z którego można podziwiać pejzaż górski. Na klientów czekają lokalne przysmaki jak np. placki po zbójnicku, grillowany comber jagnięcy czy kwaśnica. Nie brakuje także popularnych dań kuchni europejskiej czy domowych pierogów, dzięki czemu każdy członek rodziny znajdzie coś dla siebie. Po obiedzie goście mogą osłodzić się pysznym deserem lub delektować się piwem rzemieślniczym. Styl restauracji w pełni oddaje charakter Podhala i zaskakuje powiewem nowoczesności. Góralski Browar to restauracja w Zakopanem, w której na turystów czeka nie tylko pyszny obiad, ale również dobre śniadania.

Liczne ozdoby w zakopiańskim stylu oraz połączenie elementów drewnianych z kamieniem tworzą bardzo przyjemną atmosferę. Klienci zachwycają się też niezapomnianym panoramicznym widokiem na Tatry i Gubałówkę z tarasu restauracji. Centralne położenie sprawia, że po posiłku w Góralskim Browarze można udać się w dalsze zwiedzane Zakopanego.

Restauracja widokowa na Gubałówce

Po ciepłym posiłku na turystów czeka Gubałówka, czyli wzniesienie o wysokości 1126 m n.p.m. z tarasem widokowym na szczycie. Na szczyt Gubałówki można dotrzeć na dwa sposoby: pieszo lub kolejką liniową. Piesza wędrówka na Gubałówkę zajmuje ok. 2 godziny. Nie musi być to jednak wcale dłuższa droga, biorąc pod uwagę czas oczekiwania potrzebny do zakupu biletu na kolejkę liniową. Wjazd na szczyt kolejką liniową zajmuje około 7 minut. Największą atrakcją jest taras widokowy, z którego widać całe miasto oraz okoliczne góry. Po zjeździe z Gubałówki czeka jeszcze jedna atrakcja — Góralski Ślizg. Ogromna zjeżdżalnia cieszy się popularnością wśród dorosłych i dzieci, ponieważ zapewnia bardzo silny zastrzyk adrenaliny.

Atrakcje Zakopanego

Następnie wracamy do centrum w okolice Krupówek, aby skorzystać z jednej z najciekawszych atrakcji Zakopanego, czyli Iluzja Parku. W parku czekają na gości liczne iluzje fizyczne i optyczne. Najciekawsze są pokazy z wykorzystaniem efektów specjalnych jak np. piorunów o mocy 2 000 000 volt, które uderzają w dużą makietę Giewontu z krzyżem, możliwość poczucia działania wiatru halnego o prędkości 156 km/h, lewitacja i wiele innych. Z wizyty w Iluzja Parku ucieszą się przede wszystkim dzieci, ale duża liczba profesjonalnie wykonanych atrakcji sprawia, że dorośli również wyjdą z budynku Dworca Tatrzańskiego z uśmiechem na twarzy.

Pozostając w centrum miasta, na koniec dnia warto zajrzeć do ulubionej atrakcji wielu dzieci, czyli Myszogrodu. W podziemiach kamienicy znajdującej się na Krupówkach na odwiedzających czeka prawdziwa mysia norka, której żyje ponad 1000 myszek. Cała norka została zaprojektowana w taki sposób, aby przedstawiać różne baśniowe scenerie. W Myszogrodzie żyją rasowe myszki z całego świata i zaskakują gości swoją kreatywnością. Myszogród jest otwarty do godziny 19:00, dlatego doskonale nadaje się na ostatnią atrakcję dnia.

Niezależnie od długości pobytu, Zakopane zawsze zachwyca swoich gości. Każdy dzień podczas swojej wizyty można spędzić na różny sposób i cieszyć się bardzo ciekawym urlopem w zimowej stolicy Polski.

About The Author