Klienci zainteresowani zakupem piekarnika parowego często kierują się jedynie marką sprzętu i nazwą, co czasami prowadzi do nietrafionych zakupów. Przede wszystkim należy pamiętać, że nie każde urządzenie oferowane w kategorii piekarników parowych pozwoli przygotowywać posiłki na parze. Na co więc zwrócić uwagę, aby dokonać trafionego zakupu i wybrać piekarnik, który posłuży przez wiele lat? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

  1. Co to jest piekarnik parowy?
  2. Popularne piekarniki parowe
  3. Proces pieczenia ciast
  4. Nowoczesny piekarnik elektryczny
  5. Jak działa czyszczenie parowe?

Przy zakupie piekarnika warto uwzględnić to, do czego będzie się go wykorzystywało. Chociaż nawet w zwykłym piekarniku elektrycznym można przygotować wiele potraw, to jednak dedykowane opcje i wbudowane funkcje dodatkowe mogą znacznie ułatwić gotowanie. Dzięki temu można będzie robić pyszne dania bez użycia tłuszczu, a jednocześnie pełne walorów odżywczych. Do małych kuchni najlepiej sprawdzą się piekarniki kompaktowe, które oferują pieczenie parowe. W przypadku większych pomieszczeń, a co za tym idzie zazwyczaj liczniejszych rodzin, można rozważyć wybór większego urządzenia. Wówczas nawet w razie konieczności pieczenia mięs w większej ilości będzie można wszystko odpowiednio przygotować za jednym razem, a dodatkowo piec dokładnie bez względu na to, na którym poziomie położy się potrawy.

Co to jest piekarnik parowy?

Najczęściej jest to rodzaj piekarnika przeznaczonego do zabudowy, co należy uwzględnić, planując zakup piekarnika. Dużą zaletą takiego modelu jest podtrzymywanie ciepła w obrębie komory piekarnika. Ostatnimi czasy coraz więcej osób decyduje się na zakup takiego sprzętu, ponieważ zależy im na gotowaniu z funkcją pary. Przekłada się to na intensywny smak oraz to, że potrawy będą pełne substancji odżywczych. Jeżeli nie wiesz, jak połączyć pieczenie w piekarniku parowym z poszczególnymi przepisami, aby uzyskać zdrową kuchnię, koniecznie sprawdź poniższe wskazówki.

Popularne piekarniki parowe

Tego typu sprzęty kuchenne mogą jednak okazać się rozczarowaniem, jeżeli klient nie zwróci uwagi na to, jaki dokładnie piekarnik do zabudowy parowy wybiera. Producenci bardzo często używają tej nazwy nie tylko do sprzętów wyposażonych w generator pary, co skraca czas pieczenia i pozwala gotować przy użyciu samej pary, ale również do modeli pozwalających na parze wyłącznie gotować. Zdarzają się również sytuacje, gdy w tej kategorii sprzętu pojawiają się modele, które są jedynie wspomagane parowo. W tym przypadku nie ma wbudowanego generatora, tylko stosowane jest miejsce, w które można wlać wodę. W porównaniu z bardziej zaawansowanymi piekarnikami mającymi wbudowaną funkcję pary mają gorsze możliwości, ale jednocześnie są tańsze, więc można je kupić do każdej kuchni.    

Proces pieczenia ciast

Miłośnicy słodkości z pewnością będą zadowoleni, jeżeli pojawi się możliwość połączenia przygotowania ciasta z użyciem piekarnika parowego. Nie dość, że skraca to czas pieczenia, to dodatkowo z jego pomocą można uzyskać bardzo puszyste ciasta. Jedynym problemem może okazać się konieczność zmodyfikowania używanych wcześniej przepisów, aby ciasta z takiego piekarnika wyszły idealnie. Sprzęt jest jednak intuicyjny w obsłudze, dlatego bez względu na to, jakie produkty chcesz przygotować w nowoczesnych piekarnikach electrolux, z pewnością będziesz zadowolony z efektów. Wiele dodatkowych informacji na temat tego, jak wybrać piekarnik parowy, możesz znaleźć na stronie sklepu https://www.euro.com.pl/piekarniki-do-zabudowy,g!piekarnik-elektryczny-parowy.bhtml. Znajdziesz tu wyłącznie najlepsze rozwiązania, dzięki którym upieczesz każdą potrawę. Jedzenie przygotowane w taki sposób będzie zdrowe i delikatne, co dotyczy nie tylko pieczywa i ciast, ale również pomoże przygotować smaczne mięso.

Nowoczesny piekarnik elektryczny

Na zakupie nowoczesnego piekarnika nie warto oszczędzać, ponieważ modele z wyższej półki będą miały dodatkowe funkcje (łatwiejsze sterowanie, opcję gotowania z termoobiegiem), a dodatkowo ich klasa energetyczna przełoży się na niższe rachunki za prąd. Wielu klientów nie zwraca niestety uwagi na to, czy produkt objęty jest klasą A, B, C czy jeszcze inną, przez co później narażeni są na wyższe rachunki za prąd, zwłaszcza przy częstym pieczeniu lub wykorzystania nowego sprzętu jako opiekacz.  

Jak działa czyszczenie parowe?

Dodatkową zaletą, która przemawia za wybraniem wspomnianego rozwiązania, jest to, że można skorzystać ze specjalnej funkcji czyszczenia. Chodzi o czyszczenie parowe, które wykorzystują specjalny pojemnik na wodę znajdujący się w urządzeniu. Wystarczy napełnić go wodą i wybrać odpowiedni program, aby powstała para, która zmiękczy wszystkie zabrudzenia. Dzięki temu można je później łatwo usunąć bez potrzeby stosowania specjalnych preparatów i tracenia czasu na zeskrobywanie zabrudzeń. Zanim więc zamówisz nowy piekarnik do swojej kuchni, upewnij się, że ma wbudowaną tego typu funkcję, bo na pewno będziesz z niej regularnie korzystał. Dzięki temu sprzęt zachowa ładny i czysty wygląd nawet po wielu latach.

About The Author