Sprzedaż mieszkania – czy łatwo się z nim rozstać? 

 

Sprzedaż mieszkania bardzo często uszczęśliwia właściciela, podobnie jak i jego wcześniejszy zakup. Powodów, dla których musimy zmienić swój adres jest bardzo wiele. Dzieje się tak na przykład wówczas, gdy zmieniamy pracę i przenosimy się do innego miasta, a nawet kraju. Albo zdecydowaliśmy zamienić swoje małe mieszkanko na większe lokum w przypadku powiększenia rodziny, czy też na odwrót. Bywa również, iż dojrzeliśmy do decyzji wybudowania własnego domu za miastem. Chociaż bardzo powszechnym motywem są także różnego rodzaju niedogodności związane z dotychczasowym meldunkiem, m.in. hałas lub uciążliwe sąsiedztwo. Niekiedy też w trudnej sytuacji finansowej niestety sprzedaż nieruchomości to jedyny możliwy sposób na uporanie się z długami

O czym należy wiedzieć, kiedy chcemy sprzedać swoje mieszkanie?

Właściciele mieszkań zazwyczaj w pierwszej kolejności koncentrują się na tym, jak wysoką sumę mogą uzyskać od nowego nabywcy. Fakt ten oczywiście nikogo nie dziwi, ponieważ każdy sprzedający pragnie uzyskać jak najlepsze warunki transakcji. Ale należy pamiętać, że na takie również liczy nowy właściciel mieszkania. W dalszej kolejności następuje zaprezentowanie swojego lokalu, obecnie najczęściej na dedykowanych ku temu stronach internetowych. Teraz rozpoczyna się proces spoglądania na telefon i oczekiwanie na chętnych… W tym niecodziennym postępowaniu warto więc znać podstawowe kroki sprzedaży lokalu, a są nimi:

Wycena mieszkania.

– Skompletowanie niezbędnych dokumentów.

– Sporządzenie umowy sprzedaży w obecności notariusza.

– Zapłata podatku.

Każdy z wyżej wymienionych punktów należy do obowiązkowych i fundamentalnych czynności, których pominąć nie można. Jednak na każdym z tych etapów warto zasięgnąć wiedzy z rzetelnych źródeł, aby nie popełnić błędów i w konsekwencji zaoszczędzić sobie niepotrzebnych problemów.

Sprzedaż mieszkania – najważniejszy punkt, czyli wycena 

 

Wyceniając wartość mieszkania nie należy kierować się tylko faktem, jakiej wysokości gotówki potrzebujemy na swoje nowe inwestycje. Bowiem takie podejście może przełożyć się na kompletny brak zainteresowania ze strony kupujących. Tutaj pod uwagę należy wziąć kilka istotnych czynników:
metraż, ilość pokoi w mieszkaniu, a także jego stan techniczny i wyposażenie;

lokalizacja, a w szczególności dogodność połączeń komunikacyjnych oraz bliskość istotnych placówek typu, przedszkole, szkoła, przychodnia itp.;

– na cenę nieruchomości znaczący wpływ ma ponadto numer piętra, na którym znajduje się lokal, dostępność balkonu, piwnicy, miejsca parkingowego czy też odległość od np. ruchliwej ulicy.

Niezbędne dokumenty podczas sprzedaży mieszkania

 

Oczywistym jest fakt, iż sprzedaży może dokonać właściciel danej nieruchomości, a stan ten potwierdza tytuł prawny do lokalu. Tak więc istotnym tutaj dokumentem jest akt notarialny bądź postanowienie sądu. Równie ważne jest także zaświadczenie o liczbie zameldowanych w mieszkaniu lokatorów. Ponadto od roku 2019 do dokumentacji należy dołączyć odpowiednie zaświadczenie o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności. Natomiast w przypadku lokalu obciążonego hipoteką należy od wierzyciela zdobyć oświadczenie informujące o warunkach spłaty zadłużenia i jego wysokości, a także zgody na wykreślenie z hipoteki.

Sprzedaż mieszkania ze skomplikowanym stanem prawnym

Warto dodatkowo wiedzieć, iż w przypadku chęci zbytu tak zwanych trudnych nieruchomości, jakimi między innymi są: mieszkanie z lokatorem, zadłużeniem, z podziału majątku lub ze spadku o pomoc można zwrócić się do profesjonalnych firm, jak np. Podkarpacka Kancelaria Nieruchomości. Zazwyczaj tego rodzaju lokale nie są pożądane przez nabywców, a ich właściciele borykają się ze sprzedażą miesiącami, a nawet latami. Dlatego też doświadczeni na rynku nieruchomości fachowcy pomagają bezpiecznie uporać się ze wszystkimi formalnościami i w rezultacie w bardzo prosty i szybki sposób sfinalizować sprzedaż mieszkania.

About The Author