Powstało wiele hipotez dotyczących szeroko rozumianego oświetlenia LED i samych żarówek LED. Czy jest to lepszy następca tradycyjnych źródeł światła? A czy jeśli jest, to czy warto zainwestować w lampy posiadające wbudowane źródło LED? Wierzymy, że tak, dlatego w poniższym tekście postanowiliśmy przekonać państwa do ciekawych rozwiązań z oświetleniem LED w roli głównej.

Wbudowane źródło światła LED – czym jest?

Można znaleźć bardzo wiele różnic między lampami ze zintegrowanym źródłem światła oraz takimi, w których tradycyjnie wymieniamy żarówki. Podstawowa jest jednak taka, że w zintegrowanych modelach diody umieszczane są w lampach na etapie ich produkcji i nie ma możliwości ich wymiany samodzielnie. Krytycy rozwiązania z lampami posiadającymi zintegrowane źródło światła mogą powiedzieć, że to duży minus. Niekoniecznie.

W praktyce przedstawia się to tak, że zintegrowane oświetlenie LED posiada bardzo długą żywotność, dlatego zakupiona lampa szybciej wyjdzie z mody lub nam się znudzi, niż zamieszczone w niej diody ulegną wypaleniu. Dla tych, którzy wciąż nie są przekonani i planują zachować lampę LED na nieco dłużej niż 20 lat, polecamy lampy, w których istnieje możliwość wymiany diod. Takie lampy występują jednak już coraz rzadziej, a i specjaliści od oświetlenia odradzają tego typu rozwiązania.

Ci sami fachowcy stawiają zintegrowane oświetlenie LED na pierwszym miejscu pod względem lamp, które powinny znaleźć się w salonie. Wyróżniają pięć podstawowych zalet takiego rozwiązania:

  • unikalny design – producenci lamp z wbudowanym źródłem światła LED mogą konkurować ze sobą w kwestii tworzenia coraz piękniejszych projektów;
  • sprawdzą się w każdych warunkach – designerskie lampy zintegrowane posiadają tak uniwersalny design, że bez żadnych kłopotów sprawdzą się zarówno w salonach i jadalniach, jak i kuchniach czy korytarzach;
  • dedykowane projekty – istnieje wiele marek, które oferują zaprojektowanie lampy według własnych upodobań. Daje to możliwość m.in. ustawienia barwy światła, kąta świecenia czy nawet modyfikacji kształtu samej lampy;
  • większa efektywność – zintegrowane lampy zużywają mniej energii jednocześnie zapewniając dużo lepsze efekty świetlne;
  • lepsza praca lampy – mamy tu na myśli m.in. nagrzewanie lampy. Projekty z wbudowanym źródłem światła dysponują lepszym chłodzeniem, co z kolei przyczynia się do wydłużenia żywotności diod.

Jakie lampy do salonu wybrać?

Skoro mamy już wystarczająco dużo wiedzy dotyczącej lamp ze zintegrowanym źródłem światła LED, możemy zacząć decydować o tym, jaki model lampy najlepiej będzie pasował do naszego salonu. Lampa wisząca, podłogowa, kinkiet, a może plafon LED? Najlepiej, by były to wszystkie z wymienionych, dlatego przygotowaliśmy zestawienie ciekawych lamp z każdej z tych kategorii.

Zacznijmy od lamp podłogowych, czyli rodzaju oświetlenia w którym najtrudniej jest znaleźć projekt z wbudowanym źródłem światła LED. Na potrzeby tego artykułu wyszukaliśmy jednak specjalne oferty, które mogą przypaść do gustu przede wszystkich ze względu na walory wizualne. Obie lampy pochodzą od włoskiego producenta – Artemide. Pierwsza z nich – Minomushi LED jest zrobiona z tworzywa sztucznego i mierzy ponad dwa metry. Druga – Callimaco LED to projekt dużo prostszy, jednak doceniany przez wielu ekspertów ze świata designu.

artemide
Lampa podłogowa Artemide Minomushi LED i Artemide Callimaco LED

Jedną z najpopularniejszych marek designerskich produkujących oświetlenie LED jest Foscarini. Włoscy projektanci potrafią zadziwić cały świat, a stworzone przez nich plafony LED i lampy wiszące LED zdobywają wiele nagród na międzynarodowych targach. Na miano tych najciekawszych zasługują dwa poniższe przykłady. Lampa wisząca Foscarini Spokes 3 to projekt idealnie wpisujący się w koncept oświetlenia LED. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie zostanie powieszony. Plafon Foscarini Superficie jest natomiast przystosowany do dużych pomieszczeń, w których najlepiej prezentuje się w rzędzie kilku zawieszonych obok siebie lamp. Co ciekawe, może zostać zawieszony również jako kinkiet.

foscarini
Lampa wisząca Foscarini Spokes 3 i lampa sufitowa Foscarini Superficie media

Oświetlenie LED w salonie bez wątpienia może zdać egzamin. Zdecydowanie więcej głosów przemawia za takim rozwiązaniem, a my również przychylamy się do tego i oświetlenie LED dostępne w hurtowni internetowej Leduj.pl stawiamy na pierwszym miejscu w kategorii lamp eleganckich, funkcjonalnych i energooszczędnych.

About The Author