Trycholog – kto to jest?

Tychologia to nowa dziecina z pogranicza medycyny i kosmetologii. Zajmuje się ona badaniem struktury włosa, jego cebulek oraz całej skóry głowy. Wymienione obszary są też przedmiotem zainteresowania dermatologii, jednak dla dermatologa skóra głowy to tylko jeden z wielu obszarów, którymi się zajmuje, natomiast trycholog jest wyspecjalizowany wyłącznie w tym kierunku. Wąska i silnie sprecyzowana dziedzina zainteresowań sprawia, że trycholog jest ekspertem w zagadnieniach związanych ze skórą głowy i włosami, to zwiększa skuteczność stawianych przezeń diagnoz, proponowanych kuracji i metod leczenia.

 

Czym zajmuje się trycholog?

Trycholog zajmuje się badaniem, diagnozowaniem i leczeniem chorób i schorzeń związanych z owłosioną skórą głowy oraz włosami. Specjalista ten specjalizuje się w leczeniu między innymi: łupieżu, łuszczycy, łojotoku, łojotokowego zapalenia skóry, łysienia androgenowego, polekowego, poporodowego, plackowatego, telogenowego oraz wynikającego z niedoborów składników odżywczych w organizmie. Zalecenia trychologa mogą dotyczyć nie tylko konieczności przyjmowania leków, ale także odpowiedniego odżywania czy pielęgnacji włosów i skóry głowy.

 

Kiedy udać się do trychologa?

Do trychologa należy się udać, jeśli na obszarze skóry głowy można zaobserwować niepokojące, uciążliwe lub wręcz bolesne sygnały. Najczęstszym powodem, który składania pacjentów do wizyty u tego specjalisty jest wzmożone wypadanie włosów. Duża ich ilość pozostają w ręku po kąpieli czy przeczesaniu czupryny palami, gruba warstwa owłosienia pokrywająca zęby grzebienia, kłęby włosów na poduszce po przebudzeniu – to objawy nadmiernego wypadania włosów. Łysienie może mieć różnorodne przyczyny. Skuteczność leczenia zależy od prawidłowego rozpoznanie powodów nadmiernego wypadania włosów — trycholog Kraków postawi diagnozę na podstawie wywiadu oraz specjalistycznych badań.

 

Inną sytuacją, która powinna skłaniać do wizyty w gabinecie trychologa, jest uporczywe swędzenie skóry głowy oraz uczucie jej ciągłego napięcia. Nieustanne wrażenia jakby skóra cały czas była ściągnięta, to objaw, który powinien skłonić do szukania pomocy u specjalisty.

 

Wizyta u trychologa jest też konieczna, jeśli w obrębie głowy pojawią się zmiany skórne. Może to być zaczerwienienie, pojawienie się krostek, pęcherzy czy wysypki. Zdecydowanie pomocy powinny poszukać osoby, u których notorycznie pojawia się łupież, jego płaty są szczególnie duże, a walka z nim jest bezskuteczna. Problem łupieżu jest często ignorowany przez pacjentów. Jego obecność na skórze, włosach i ubraniach to nie tylko kwestia nieestetycznego wyglądu, może to być symptomem dużo poważniejszych chorób.

 

Trycholog może też pomóc osobom z problemem przetłuszczających się włosów. Po poradę do tego specjalisty koniecznie należy się udać, jeśli w następstwie podrapania się po głowie pacjent zauważy pod paznokciami oleistą substancję.

 

Podobnie jak w przypadku każdej choroby, także objawów problemów ze skórą głowy nie można lekceważyć. Wiele z sygnałów, które zwykliśmy bagatelizować, może być symptomem poważnych kłopotów ze zdrowiem. Włosy są wskaźnikiem zdrowia całego organizmu. Jeśli skóra głowy i włosy są w nie najlepszym stanie, to oznacza, że ciało nie jest zdrowe. Nie warto czekać – trzeba jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą.

 

About The Author