Młynek elektryczny czy ręczny — jaki młynek do kawy wybrać? 

Młynek do kawy to urządzenie, którego nie może zabraknąć w domowym wyposażeniu żadnego miłośnika tego pobudzającego naparu. W sklepach wybór wśród młynków jest dość duży. Jaki model sprawdzi się więc najlepiej? Tego dowiemy się już za chwilę. Sprawdźmy, co wybrać — młynek ręczny, czy elektryczny? 

Kawa to napój, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie z pewnością poranka. Doskonale smakuje, skutecznie pobudza, a sam jej zapach sprawia, że aż chce się sięgnąć po filiżankę — a to tylko nieliczne z jej walorów. Oczywiście o ile wybierzemy dobrą kawę. W tym przypadku jakość ma bardzo duże znaczenie. Kawa rozpuszczalna, czy też ta już zmielona nie zapewnią nam równie niezapomnianych doświadczeń smakowych, jak kawa w ziarnach. Każdy, kto raz się na nią ”przerzuci”, z pewnością nie wróci do starych przyzwyczajeń. Jednak ziarna kawy przed zaparzeniem muszą zostać zmielone. A do tego potrzebny jest nam oczywiście młynek do kawy. Dowiedzmy się, jaki model warto wybrać.   

Młynek do kawy — rodzaje 

Jeśli planujemy kupić młynek do kawy, szybko zorientujemy się, że do wyboru mamy naprawdę wiele opcji. W sklepach znajdziemy bowiem różne rodzaje tych urządzeń. Z jednej strony to duży plus, bo pozwala nam to idealnie dopasować sprzęt do naszych potrzeb. Z drugiej jednak powoduje to też ogromny dylemat. Jednak, aby podjąć ostateczną decyzję, musimy przede wszystkim w pierwszej kolejności poznać nasze możliwości. Jakie więc młynki wyróżniamy? 

Pierwszym kryterium podziału młynków do kawy jest sposób mielenia ziaren. W tym przypadku wyróżniamy dwie metody, czyli cięcie lub miażdżenie. Urządzenia wykorzystujące tę pierwszą metodę wyposażone są w ostrza, które rozdrabniają kawę poprzez jej przecinanie. Mechanizm działania jest tu bardzo podobny do tego, jaki wykorzystywany jest na przykład w blenderach. To bardzo wygodne rozwiązanie, jednak ma też swoje słabe strony — podczas mielenia ziarna nagrzewają się, tracąc walory smakowe. Z tego też powodu bariści niemal jednogłośnie polecają młynki żarowe, których mechanizm polega na miażdżeniu ziaren, dzięki czemu kawa z nich zaparzona jest pyszna i pełna aromatu. 

Młynki do kawy dzielimy także ze względu na sposób działania. W sklepach znajdziemy ręczne i elektryczne młynki. Te pierwsze przeważnie wyposażone są w korbkę, za pomocą której napędza się cały mechanizm. Aby otrzymać kawę, musimy po prostu odpowiednio długo kręcić korbką. Młynki elektryczne działają natomiast automatycznie. Wystarczy wsypać ziarna i uruchomić urządzenie. Na rynku dostępne są zarówno automatyczne młynki żarnowe, jak i nożowe. 

Młynki elektryczne czy ręczne — który sposób mielenia kawy jest lepszy? 

Jednym z największych dylematów, jaki pojawia się przy kupnie młynka do kawy, jest wybór pomiędzy urządzeniem ręcznym a automatycznym. Aby więc podjąć decyzję, najlepiej będzie poznać mocne i słabe strony obu tych rozwiązań. Przede wszystkim, warto wspomnieć, jednak że każdy może mieć zupełnie inne potrzeby i oczekiwania. Dlatego też nie można powiedzieć, że któreś z nich wygrywa. Musimy więc po prostu sprawdzić, które z nich będzie najlepsze dla nas. 

Młynki ręczne są przede wszystkim bardzo kompaktowe i możemy używać ich w dowolnym miejscu. To bez wątpienia duży plus, ponieważ pozwala nam to na łatwe przenoszenie lub nawet przewożenie młynka. Ponadto zmielona kawa jest bardzo aromatyczna. Minusem jest tu natomiast długość mielenia. Aby zmielić ziarna kawy na porcję napoju, musimy poświęcić przynajmniej kilka minut. Przy tym oczywiście cały czas używamy siły, więc może być to też nieco męczące. Ręczne młynki nie są więc dobrym wyborem dla osób, które przeważnie rano się spieszą lub nie mają po prostu zbyt wiele cierpliwości. 

Młynki wyposażone w elektryczny mechanizm są za to niedoścignione, jeśli chodzi o szybkość mielenia. Tu wystarczy dosłownie kilka sekund, aby otrzymać porcję świeżo zmielonych ziaren. Co więcej, urządzenie są w pełni automatyczne. Naszym jedynym zadaniem jest wsypanie ziaren i wciśnięcie przycisku. Dzięki temu parzenie kawy jest nie tylko szybkie, ale i bardzo wygodne. Młynek do kawy żarnowy elektryczny sprawdzi się świetnie, jeśli mamy ekspres kolbowy. Umożliwia on bowiem na dostosowanie grubości mielenia. 

 

Czym kierować się wybierając młynek do kawy? 

Kupując urządzenie do mielenia kawy, musimy zwrócić uwagę na wiele istotnych kwestii. Pozostaje więc pytanie, jak wybrać młynek do kawy? Powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, czego właściwie oczekujemy. Czy zależy nam przede wszystkim na wysokiej jakości mielenia? A może naszym priorytetem jest to, by urządzenie miało niską ceną. Koniecznie dobrze się nad tym zastanówmy. 

Wybierając młynek do kawy, warto wziąć pod uwagę główne parametry mechaniczne urządzenia. To szczególnie istotne, jeśli chcemy kupić model automatyczny. Moc działania, czy też pojemność są tu kluczowe. Prócz tego nie możemy być też obojętni na estetykę sprzętu. Jeśli młynek będzie wyeksponowany, zadbajmy, by był dobrze dopasowany do kuchennej aranżacji oraz innych urządzeń AGD. 

About The Author