Elektroniczna niania to wyjątkowe rozwiązanie, które przyda się w każdym domu, gdzie przebywa małe dziecko. To niezawodna pomoc dla zmęczonych trudem dnia codziennego rodziców. Elektroniczne nianie stwarzają możliwość stałego kontaktu między rodzicem i dzieckiem, nawet jeżeli nie znajdują się akurat w jednym pomieszczeniu. Coraz więcej użytkowników docenia nianie elektroniczne, ponieważ wpływają one bezpośrednio na bezpieczeństwo dziecka. Jak jednak wybrać najlepsze urządzenie? Czym kierować się przy zakupie?

Jak działa niania elektroniczna?

Opieka nad dziećmi wymaga od rodziców wielkiego nakładu sił i energii. Poza tym musimy być ciągle skoncentrowani, gdyż świadomie lub nie, dzieci mogą wyrządzić sobie krzywdę. Postęp technologiczny umożliwia nam jednak nieocenioną pomoc w codziennych obowiązkach. Nie musimy już martwić się o to, co robi dziecko, przybywając w pokoju, gdy my akurat gotujemy obiad w kuchni. Mowa tutaj oczywiście o nowoczesnym sprzęcie, jakim jest niania elektroniczna. Dużym atutem takiego rozwiązania jest fakt braku konieczności przebywania w pokoju z maluchem, podczas gdy mamy na niego cały czas oko.

Elektroniczna niania składa się z systemu kamer i mikrofonów, który w ciągły sposób monitoruje otoczenie dziecka i każdy jego ruch. Elementy są zintegrowane z ekranem, który gromadzi obraz oraz dźwięk i przesyła je bezpośrednio do ekranu odbiorczego.

Obraz oraz dźwięk mogą być bez problemu przekazywane również np. na urządzenia mobilne tak jak tablet czy smartfon. Odmianą takiego rozwiązania jest monitor oddechu, który czuwa nad oddechem u śpiącego malucha, a gdy przestanie oddychać, lub wystąpią jakiekolwiek zaburzenia w tej czynności, włącza się alarm.

Jakie są rodzaje cyfrowych niani – jak wybrać nianię elektroniczną?

Wybierając nianię elektroniczną, musimy zapoznać się z ich podstawowymi rodzajami. Na rynku możemy wyróżnić przede wszystkim 3 typy urządzeń:

Niania Wi-FI – jej działanie opiera się o sygnał Wi-Fi pochodzący z routera, dzięki czemu kamera przesyła obraz do odbiornika. Urządzeniem, z którego możemy mieć pogląd na aktualną sytuację, jest niemal każde urządzenie mobilne np. tablet czy smartfon. Po zainstalowaniu dedykowanej aplikacji niania elektroniczna Wi-Fi nadaje obraz i dźwięk z pokoju dziecka wprost do naszego urządzenia. W zależności od typu urządzeń możemy mieć tutaj dodatkowe funkcje jak regulacja głośności, wskaźnik ładowania baterii, pomiar temperatury czy wilgotności w pokoju;

Niania z kamerą wideo – posiadają zasięg do kilkuset metrów. Przekazują obraz oraz dźwięk za pomocą mikrofonu i kamery umieszczonej w pomieszczeniu, gdzie przebywa dziecko;

Niania audio – rozwiązanie, z którego korzysta coraz mniej rodziców. Umożliwia jedynie transmisje samego dźwięku. Samo nagranie audio dla młodych rodziców przestaje być aktualnie atrakcyjne.

Zasięg niani elektronicznej

Wybierając nianię elektroniczną przede wszystkim, musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów. Po pierwsze musimy zwrócić uwagę na zasięg, na jakim optymalnie może działać urządzenie. Wskaźnik ten liczony jest w metrach. Określa odległość bezproblemowej transmisji danych pomiędzy stacją nadawcą a odbiorczą. Gdy znajdziemy się poza wyznaczoną strefą monitorowanie dziecka, nie jest możliwe.

Należy więc wybierać nianie o możliwe jak największym zasięgu. Weźmy pod uwagę także wszelkie grube ściany i inne potencjalnie osłabiające siłę sygnału elementy.

Jakość dźwięku i obrazu – szczególnie w nocy

Video niania doskonale sprawdza się w dzień. Jednak w ciemności radzą sobie już tylko nieliczne modele, które wyposażone są w podczerwień. Wówczas możliwe jest doglądanie co dzieje się w innym pokoju, bez obaw o bezpieczeństwo dziecka. Ważna jest także rozdzielczość dostępna w kamerze. Jeżeli chcemy, aby obraz w nocy był dobrej jakości to dobrym wyborem będzie rozdzielczość na poziomie 1280 x 720. Pamiętajmy również o tym, aby urządzenie miało jak najlepsza jakość dźwięku.

Jaka niania elektroniczna – z kamerą czy bez?

Pierwsze nianie elektryczne nie oferowały funkcji video. Rodzice mogli jedynie podsłuchiwać, co dzieje się w pokoju dziecka. Aktualnie urządzenia bazujące jedyne na dźwięku to sprzęty z monitorem oddechu, pozwalające na czuwanie nad podstawową funkcją życiową, gdy dziecko śpi.  Dzięki temu można zapobiec groźnemu zjawisku – śmierci łóżeczkowej.

Modele wyposażone w kamerę występują aktualnie w bardzo przystępnych cenach. Jeżeli jednak nie mamy obawy o to, czy dziecko np. nie zakryje sobie buzi poduszką, nie leży twarzą skierowaną w dół, nie bawi się niebezpiecznymi przedmiotami, to możemy wybrać modele bez video. Jeżeli szukamy najlepszego rozwiązania sprawdźmy koniecznie – niania elektroniczna ranking.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy zakupie?

Kupując nianię elektroniczną, musimy mieć na uwadze wielkość pamięci urządzenia. Idealnie, jeżeli niania posiada dodatkowe, przydatne funkcje jak: czujnik ruchu, wbudowany akumulator, możliwość zapisywania nagrywanego obrazu, czy funkcję lampki nocnej. Najlepsze kamery umożliwiają sterowanie ruchem obiektywu, dzięki czemu można podążać za dzieckiem, nawet gdy wyjdzie ono poza kadr.

About The Author