Tak jak wszystko inne, płytki ścienne razem z otaczającymi je fugami niszczeją. Z upływem czasu ścierają się, stają się matowe, a łączenia ciemnieją lub nabierają czarnego koloru. Często też płytki ścienne na naszych ścianach po kilku latach są już niemodne lub po prostu przestają się nam podobać. Jednak remont kuchni czy łazienki jest bardzo dużym wydatkiem. Na szczęście możesz odświeżyć swoje płytki ścienne bez tego! Poznaj pięć sposobów, jak za nie duże pieniądze dać im nowe życie.

Remont to nie jedyne rozwiązanie

Remont kuchni czy łazienki to zawsze bardzo duży wydatek. Często jest tak, że o ile same meble czy sprzęty pozostają w dobrym stanie i nie mamy do nich większych zastrzeżeń, to płytki na ścianach już dawno przestały się nam podobać, tracąc swój piękny wygląd. Dobrze jest przynajmniej raz na kilka lat odświeżyć aranżację każdego pomieszczenia, w tym przypadku nie musi się to jednak wiązać z dużą inwestycją i uciążliwym kuciem płytek.

Istnieją dużo prostsze sposoby na zmianę ich wyglądu. Jak to zrobić?

Świeże spojrzenie jest bardzo cenne

Zanim podejmiesz jakiekolwiek decyzje związane ze zmianą wystroju i przyszłością swoich płytek ściennych, warto spojrzeć na nie zupełnie świeżym okiem. Pochowaj wszystkie rzeczy z półek i pozbądź się z pomieszczenia wszystkich ruchomych elementów. Później spróbuj sobie przypomnieć, jaka była Twoja pierwotna wizja kuchni lub łazienki i wszystkie pomysły, które przyszły Ci na myśl już w trakcie użytkowania.

W ten sposób możesz mieć kilka całkiem dobrych pomysłów. Łatwiej też będzie Ci określić, co najbardziej Ci przeszkadza i jest do zmiany. Może się okazać, że to fugi są już stare i psują cały wygląd ścian. Jednak najczęściej okazuje się, że przestał się nam podobać dany kolor czy wzór glazury lub że po latach nie lubimy już dekoracyjnych listew. Dzięki rozeznaniu łatwiej będzie Ci podjąć konkretne decyzje przy zmianie aranżacji pomieszczenia.

Malowanie płytek ściennych

Najprostszym sposobem na odświeżenie płytek na ścianach np. Novellini jest ich pomalowanie. Takie rozwiązanie sprawdzi się, gdy dotychczasowy kolor lub motyw przestał nam odpowiadać. Jest również stosunkowo niedrogi, łatwy i szybki sposób na zmianę aranżacji w kuchni czy łazience. Nie wymaga remontu ani uciążliwego kucia płytek.

W każdym lepiej zaopatrzonym sklepie gospodarczym można znaleźć specjalne farby przeznaczone do płytek ściennych. Producenci zazwyczaj oferują dosyć szeroki wybór kolorów. Upewnij się jednak, czy ten wybrany przez Ciebie na pewno pasuje do glazury, jaką chcesz odświeżyć. O ile do szorstkich i matowych kafli wystarczy sama farba, to do tych szkliwionych i błyszczących będzie potrzebny dodatkowo podkład.

Pamiętaj, że każdą powierzchnię przed malowaniem należy starannie oczyścić i odtłuścić.

Odświeżanie płytek ściennych – naklejki

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są specjalne naklejki na płytki. Jest to mniej ryzykowne rozwiązanie niż ich malowanie, którego nie da się już cofnąć. Natomiast naklejki z łatwością można usunąć z płytek, jeśli tylko przestaną się nam już podobać lub gdy z czasem się zniszczą. Jest to nic innego jak folia samoprzylepna. Najlepiej wybrać tę błyszczącą, ponieważ jest bardziej odporna na wszelkie zarysowania i nie pochłania tak brudu jak te matowe.

Każdą folię warto dodatkowo zabezpieczyć specjalną powłoką wykonaną z laminatu, dzięki czemu będzie się dużo łatwiej kleić. Dobrą opcją są również już gotowe naklejki z wzorami, motywami czy ciekawymi efektami – można je nakleić na wszystkie lub tylko niektóre płytki, tworząc oryginalną aranżację.

About The Author