Czy oszczędzanie pieniędzy zawsze musi wiązać się z wieloma wyrzeczeniami? Niekoniecznie! Istnieje wiele metod, które pomogą Ci osiągnąć cele finansowe. Poniżej przedstawiamy kilka najprostszych, ale także najskuteczniejszych strategii oszczędzania pieniędzy.

  • Monitoruj wydatki

Jeśli chcesz zaoszczędzić więcej gotówki i wydawać mniej, musisz wiedzieć, na co wydajesz swoje pieniądze. Dobrze jest stworzyć elektroniczny lub analogowy arkusz, w którym będziesz zapisywać wszystkie przychody i wydatki. To doskonałe narzędzie kontroli, szczególnie gdy myślisz o jakimś większym wydatku i nie jesteś pewien, czy możesz sobie na niego pozwolić. Przeanalizuj swój arkusz i zadaj sobie pytanie: „Czy mnie na to stać?” i „Czy ten zakup przybliża mnie do moich celów?”. Gdy widzisz wszystkie wydatki w jednym miejscu, znacznie łatwiej będzie Ci podsumować swoją sytuację finansową.

  • Płać najpierw

Wszystkie konieczne wydatki powinny być opłacane natychmiast po otrzymaniu pensji na konto. Dopiero potem możesz myśleć o pójściu do kina czy innych, mniej istotnych wydatkach. Jest to łatwe do wdrożenia, ponieważ możesz ten proces zautomatyzować, ustawiając stałe miesięczne przelewy z Twojego konta. Dzięki tej metodzie będziesz pewien, że wszystkie najważniejsze rachunki są zawsze opłacone, a do tego będziesz w stanie lepiej ocenić swoją miesięczną sytuację finansową.

  • Załóż lokatę

Jeśli dostałeś premię i dysponujesz kwotą, której nie musisz przeznaczyć na aktualne wydatki, pomyśl o założeniu lokaty, na której Twoje pieniądze będą bezpiecznie na siebie zarabiać. Środki zgromadzone w depozycie do 100 000 euro są objęte gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

  • Zakupy rób z głową

Przed wyjściem na zakupy dokładnie przeanalizuj swoje potrzeby i zrób listę (jeśli nie masz pod ręką kartki i długopisu, skorzystaj z aplikacji na smartfona). Nie przepłacaj! Korzystaj z porównywarek internetowych i śledź promocje w hipermarketach.

  • Oszczędzaj na przejazdach

Paliwo znowu podrożało? Przesiądź się na rower! Nie tylko sporo zaoszczędzisz, ale także poprawisz kondycję. Jeśli masz bardzo daleko do pracy, sprawdź, czy ktoś z Twoich współpracowników nie wraca do domu tą samą drogą. Podzielcie koszt przejazdu na pół.

About The Author

Przypisane do kategorii: Biznes