Kryptowaluty stają się coraz bardziej popularnym narzędziem inwestycyjnym na świecie. Ci, którzy mówili o marginalizowaniu kryptowalut i ich rychłym upadku, muszą pogodzić się z tym, że nie mieli racji.

Można pokusić się nawet o teorię, że świat przeżywa dziś kryptorewolucję. Kolejne podmioty zaczynają inwestować w różne kryptowaluty. Cały czas też pojawiają się nowe. Można w nie inwestować i handlować nimi bez wychodzenia z domu, z wykorzystaniem internetu. Jak to zrobić?

Giełdy kryptowalutowe

Najprostszym i najczęściej stosowanym sposobem handlu online kryptowalutami (dowiedz się więcej o kryptowalutach na XTB) jest założenie konta tradera na jednej ze specjalnych giełd kryptowalutowych. Takie giełdy działają również w Polsce i mają polską obsługę, dlatego nawet dla osób, które nie mówią w innych językach, taki handel jest możliwy, a dzięki polskojęzycznej giełdzie – będzie jeszcze bardziej komfortowy.

Specjalne giełdy kryptowalutowe oferują handel popularnymi kryptowalutami online, w tym Bitcoinami, Litecoinami czy Ethereum. Najlepiej wybrać taką giełdę, które współpracują z instytucjami finansowymi nadzorowanymi przez organy nadzorcze – w Polsce będzie to Komisja Nadzoru Finansowego. Na ogół giełdy wirtualne podlegają rejestracji i funkcjonują w formie spółki kapitałowej, z obowiązkiem wpisania do odpowiedniego rejestru.

Portfel kryptowalut

Przy handlu kryptowalutami online za pośrednictwem giełdy trzeba mieć też odpowiedni portfel walut wirtualnych, w którym będą one przechowywane. Portfel to określenie umowne, gdyż inwestor otrzymuje po prostu prywatne klucze elektroniczne pozwalające na dostęp do waluty i przeprowadzanie transakcji. Wybór portfela to bardzo ważny etap inwestowania przez internet w kryptowaluty, dlatego inwestor powinien się zastanowić, w jakiej wysokości środki będzie w nim przechowywał, czy będzie go używał tylko na osobistym komputerze lub urządzeniu mobilnym, logującym się do sieci na całym świecie. Do wyboru są portfele kryptowalutowe w postaci:

  • aplikacji,
  • portfeli offline, tzw. sejfów,
  • portfeli przeglądarkowych,
  • portfeli mobilnych,
  • portfeli sprzętowych w postaci klucza USB.

Jeśli inwestor chce inwestować np. w Bitcoiny i chce przechowywać większą ich ilość w dłuższej perspektywie czasu w swoim wirtualnym portfelu, powinien wybrać do tego celu np. PaperWallet, a dla początkujących odpowiedni będzie portfel BitGO. Są również i inne portfele stosowane w przypadku alternatywnych do Bitcoina walut wirtualnych.

Dla zwiększenia bezpieczeństwa inwestowania w kryptowaluty warto jest mocno zdywersyfikować środki trzymane w różnych portfelach.

Kupno waluty przez kantor internetowy

Kantory online są wykorzystywane na co dzień przez miliony klientów do wymiany głównych walut światowych, ale są i takie kantory, które zaoferują klientom kryptowaluty, np. cryptoins.com. Najczęściej do korzystania z takich kantorów nie trzeba zakładać konta klienta. Wystarczy zadeklarować określoną kwotę w wybranej walucie, a kantor w odpowiedzi na taką deklarację zaproponuje w zamian określoną liczbę kryptowaluty. Kosztem klienta pozostaje dosyć wysoka marża, jaka narzucana jest przez kantory. One same również ustalają własny kurs kryptowaluty, niekoniecznie korzystny i odzwierciedlający wycenę rynkową.

Fora kryptowalutowe

W internecie nie brakuje tematycznych for dyskusyjnych dotyczących kryptowalut. W takich miejscach ogłaszają się także klienci, że sprzedadzą lub kupią Bitcoiny (więcej o BTC) lub inne kryptowaluty. Trzeba jednak zachować przy tym szczególną ostrożność, ponieważ nigdy nie wiadomo, kto chce kupić lub sprzedać swoją walutę.

Najkorzystniejszym i najbezpieczniejszym dla klienta sposobem handlu kryptowalutami przez internet pozostaje wybór giełd kryptowalutowych, gdzie rejestrujemy swoje konto, a następnie zaczynamy grę. Korzystne dla klientów jest to, że na giełdzie kursy kryptowalut ustala sam rynek, po uwzględnieniu mechanizmów popytu i podaży. Kupować i sprzedawać kryptowaluty online możemy za pośrednictwem giełd zagranicznych , jak i polskich.

About The Author

Przypisane do kategorii: Biznes