Jakość powietrza oraz jego temperatura mają ogromny wpływ na samopoczucie i zdrowie domowników. Nowoczesna wentylacja mechaniczna łączy w sobie rekuperację oraz klimatyzację i dzięki takiemu połączeniu o każdej porze dnia i nocy dostarczy świeżego i oczyszczonego, a także w zależności od potrzeb ciepłego lub chłodnego powietrza do wnętrz domu. Jak dokładnie działa taki system i jakie korzyści gwarantuje?

Jak działa wentylacja mechaniczna?

Wentylacja domu, która działa przez całą dobę bez przerwy, jest niezwykle ważna. Wymiana zużytego powietrza na świeże jest niezbędne do dobrego samopoczucia i zdrowia mieszkańców. Aby uniknąć problemów zdrowotnych, wynikających ze słabo natlenionych wnętrz lub też oddychania zanieczyszczonym powietrzem, co często ma miejsce w pomieszczeniach z wentylacją grawitacyjną (naturalną), w każdym nowoczesnym domu powinna znaleźć się wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Instalacja rekuperacyjna składa się z kanałów nawiewnych oraz wywiewnych, które są połączone z centralą wentylacyjną, czyli rekuperatorem. To w nim właśnie następuje odzysk ciepła – ciepło powietrza zużytego, które zostaje usuwane z wnętrz, ogrzewa świeże i zimne powietrze, które napływa do domu. W lecie z kolei sytuacja się odwraca – powietrze wywiewane na zewnątrz chłodzi ciepłe, które dostaje się do wnętrz. Rekuperacja gwarantuje więc stałą wymianę powietrza w domu oraz idealny komfort cieplny.

Rekuperacja to nie klimatyzacja

Wentylacja mechaniczna zagwarantuje napływ świeżego i zdrowego, bo filtrowanego, powietrza do wnętrz domu, jednak sama z siebie nie chłodzi, ani nie ogrzewa powietrza. Przy niewielkich upałach czy lekkich mrozach zagwarantuje jeszcze odpowiednią temperaturę w domu, ale w przypadku, gdy drastycznie wzrośnie ona lub spadnie na zewnątrz, rekuperator to będzie za mało. Najbardziej energooszczędnym i zoptymalizowanym rozwiązaniem jest więc połączenie systemu wentylacji mechanicznej z ogrzewaniem w zimie i klimatyzacją w lecie.

Korzyści wynikające z rekuperacji

Oprócz napływu świeżego i czystego powietrza, rekuperator oznacza duże oszczędności na rachunkach – nawet o 50%. Przy instalacji takiego systemu nie trzeba otwierać okien, co oznacza, że chłodne lub ciepłe powietrze nie ucieka na zewnątrz. Ogrzewanie lub klimatyzacja jest wtedy jeszcze bardziej efektywna. Zamontowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła razem z ogrzewaniem np. podłogowym oraz klimatyzacją gwarantuje świeże i czyste powietrze przez cały rok, które również zapewni domownikom odpowiedni komfort cieplny.

logo lufststem

 

About The Author