Chcesz zacząć pomnażać zgromadzone środki? Nie trzymaj pieniędzy na nieoprocentowanym rachunku osobistym, lecz wybierz konto oszczędnościowe. Chociaż większość banków proponuje stosunkowo niskie oprocentowanie, wśród ofert można trafić na prawdziwe „perełki”. Sprawdź, jak duże zyski masz szansę osiągnąć.

Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego (NBP), na koniec 2017 roku udało się Polakom zgromadzić 2 bln zł oszczędności. To kwota niemal dwukrotnie wyższa w porównaniu z wysokością oszczędności sprzed 8 lat. Rodacy zmienili więc swoje podejście do gromadzenia środków, coraz częściej odkładając zarobione pieniądze. Chociaż wiele osób decyduje się na dość agresywne i ryzykowne pomnażanie zysków, większość pozostaje przy bezpiecznych instrumentach, takich jak konta oszczędnościowe. Takie rozwiązanie pozwala uchronić kapitał przed jakimkolwiek ryzykiem.

Niskie oprocentowanie kont oszczędnościowych – z czego wynika?

Od kilku lat oprocentowanie kont oszczędnościowych utrzymuje się na dość niskim poziomie. To skutek rekordowo niskich stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Ich wysokość jest proporcjonalna do oprocentowania rachunków oszczędnościowych – im są niższe, tym niższe oprocentowanie depozytów.

Niskie stopy procentowe utrzymują się na niezmiennym poziomie już od marca 2016 roku. W najbliższym czasie nie są prognozowane ich podwyżki. Eksperci wskazują najbardziej realny termin podwyżek na koniec 2019 roku.

Na koncie oszczędnościowym można zarobić

Chociaż średnia wysokość oprocentowania rachunków oszczędnościowych nie napawa optymizmem, ulokowanie pieniędzy na takim koncie pozwala osiągnąć pewny zysk. Wystarczy dotrzeć do ofert banków, które proponują rachunki z wysokim oprocentowaniem.

Konto oszczędnościowe z oprocentowaniem nawet do 3,5% w skali roku pozwala wypracować spory zysk. Będzie on większy, im więcej pieniędzy każdego miesiąca zaczniesz odkładać na rachunek. Warto bowiem pamiętać, że konta oszczędnościowe charakteryzują się miesięczną kapitalizacją odsetek – działa tutaj mechanizm procenta składanego. W pierwszym miesiącu oszczędzania kapitał powiększa się o odsetki, które w kolejnym miesiącu stają się częścią kapitału – dlatego zysk rośnie z miesiąca na miesiąc.

Przykład. Wpłacasz 1000 zł i po miesiącu kapitał powiększa się o 2,36 zł netto. W kolejnym miesiącu odsetki naliczane są od kapitału 1002,36 zł lub większego – jeśli wpłacisz dodatkowe środki, np. 500 zł. Wówczas kolejna kapitalizacja przyniesie zysk w wysokości ok. 3,60 zł.

Jak wybrać dobre konto oszczędnościowe?

Wybór konta oszczędnościowego wcale nie powinien sprowadzać się do porównania wyłącznie pod kątem oprocentowania. Istnieje wiele czynników, które w sposób pośredni mogą wpływać na wysokość zysków.

Porównując rachunki oszczędnościowe weź pod uwagę m.in.:

  • zmienność oprocentowania
  • maksymalną kwotę depozytu
  • wymagania dotyczące salda na rachunku
  • opłaty za prowadzenie konta.

Im więcej parametrów porównasz, tym bardziej dopasowane będzie konto oszczędnościowe.

About The Author

Przypisane do kategorii: Biznes