spotkanie-biznesowe-w-maskach

Pandemia Covid-19 wymusiła na każdej dziedzinie życia pewne zmiany i wprowadziła wiele ograniczeń, mających na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Wraz z wprowadzaniem kolejnych obostrzeń, usiłujemy odnaleźć się w nowej rzeczywistości, która ulega dosyć dynamicznym zmianom. Pracodawcy coraz częściej zastanawiają się jakie działania podjąć i co leży w ich zakresie aby chronić swoich pracowników przed zakażeniem koronawirusem. Działania mające na celu zapobieganie zakażeniu obejmują wiele sfer funkcjonowania pracowników i niejednokrotnie zmieniają ich dotychczasowe przyzwyczajenia. Sprawdźmy więc, jak chronić pracowników przed koronawirusem i wdrażać skuteczne zmiany w środowisku pracy.

Ochrona pracowników przed koronawirusem – co mogą zrobić pracodawcy?

Kodeks pracy wyraźnie nakłada na pracodawcę obowiązek ochrony zdrowia i życia pracowników, dlatego wypełnianie go może odbywać się poprzez różne działania skoordynowane. Przede wszystkim pracodawca powinien monitorować na bieżąco zalecenia Stacji Sanitarno- Epidemiologiczna i według nich planować kolejne działania.

Skuteczne mycie rąk

Koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, dlatego aby zminimalizować jego transmisję, warto zwrócić uwagę na precyzyjne i higieniczne mycie rąk. Większość osób nie zwraca uwagę na to czy myją ręce dostateczną ilość czasu, nie pomijając jednocześnie wewnętrznych obszarów dłoni. Praktycznym rozwiązaniem będzie umieszczenie ilustrowanej instrukcji w widocznym miejscu łazienki. Większość pracowników zapewne zareaguje w podobny sposób, bo przecież „każdy potrafi myć ręce”. Często dotykamy twarzy odruchowo i nieumyślnie zwiększamy szansę na transmisję wirusa. Skuteczne mycie rąk odpowiednimi środkami pozwala na ich należyte oczyszczenie. W miejscu pracy należy zrezygnować z tradycyjnego mydła w kostce i stosować mydło w płynie.

mycie rąk

Szeroko pojęta dezynfekcja

Płyn przeznaczony do dezynfekcji rąk powinien znajdować się w kilku miejscach firmy, zależnie od rozlokowania zespołu i potrzeb. Pracodawca powinien zapewnić wysokiej jakości, przebadany płyn dezynfekcyjny na bazie alkoholu (60-70%), tak aby każda z zatrudnionych osób miała do niego dostęp i w razie potrzeby mogła zdezynfekować dłonie. Płyn dezynfekcyjny powinien być stosowany szczególnie wtedy, gdy nie mamy sposobności, aby umyć ręce wodą z mydłem. Należy jednak znaleźć bezpieczną granicę i używać płynu na bazie alkoholu, wtedy gdy naprawdę tego potrzebujemy, gdyż nadmierne zużycie wysusza skórę dłoni, w rezultacie prowadząc do podrażnień.

Kolejną kwestią jest dezynfekcja powierzchni, o której nie można zapominać. Systematyczna dezynfekcja użytkowanych powierzchni i sprzętów, minimalizuje ryzyko transmisji koronawirusa. Największą uwagę warto skupić na takich miejscach, jak: blaty kuchenne, biurka, klamki, a także nie zapominać o telefonach.

Bezpieczne posiłki w miejscu pracy

Zapewne większość pracodawców zastanawia się jak zachęcić pracownika do pozostania w miejscu pracy podczas przerwy. Zalecenia Sanepidu i opinie ekspertów jednoznacznie rekomendują aby w miarę możliwości unikać zgromadzeń i tłumów. Obecnie restauracje nie mogą prowadzić działalności stacjonarnej, ale zamawiający mają możliwość odbierania posiłku na wynos. W takiej sytuacji odbiór jest bezpieczniejszym rozwiązaniem, lecz zdarzają się sytuacje, gdzie pracownicy z sąsiednich firm i zakładów pracy gromadzą się w porze lunchu po odbiór swoich zamówień, tworząc nieoczekiwane zgromadzenia. Czy można otrzymać pyszny obiad i uniknąć oczekiwania w tłumie? Oczywiście! Z pomocą przychodzi SmartLunch !

SmartLunch – bezpiecznie, smacznie i zdrowo

Platforma SmartLunch https://smartlunch.pl/ to idealne rozwiązanie dla pracodawców, którzy chcą zapewnić zatrudnionym osobom pyszny i zdrowy posiłek w pracy. SmartLunch to wyjątkowa platforma intuicyjna, pozwalająca pracownikom na zamówienie smacznych obiadów do miejsca pracy. Jest to doskonały pomysł nie tylko w dobie pandemii. SmartLunch współpracuje z lokalnymi restauratorami, którzy każdego dnia opracowują menu bogate w różnego rodzaju posiłki (obiady, sałatki, kanapki i przekąski). Dzięki temu zyskujemy pewność, że do pracownika trafia świeże i smaczne jedzenie. Zdrowe odżywianie to także krok w kierunku wzmocnienia odporności organizmu i zmniejszenia ryzyka zapadania na infekcje. Restauracje z którymi współpracuje SmartLunch przestrzegają wszelkich norm sanitarnych, pracownicy dezynfekują sprzęty, które służą im do przygotowania potraw, a także powierzchnie robocze z których korzystają. Posiłki są więc przygotowywane według wszelkich obowiązujących zaleceń i norm.

Jak zacząć zamawiać posiłki ?

  • Pracodawca wraz z przedstawicielem SmartLunch najpierw omawiają warunki współpracy i wybór odpowiednich restauracji z których dostarczane będą obiady.
  •  Po podpisaniu umowy, pracownicy otrzymują dostęp do platformy SmartLunch. Zamawianie posiłków może odbywać się za pomocą interaktywnego kiosku w pracy, strony internetowej, bądź wygodnej aplikacji na smartfon.
  • Pracownicy mogą dokonywać zamówienia na podstawie przygotowanego przez restauratora menu.
  • Wybrany posiłek transportowany jest w termoboxie i dostarczony przez kuriera, respektującego obowiązujące zasady bezpieczeństwa.
  • O określonej w zamówieniu godzinie, obiad jest przywożony do miejsca pracy, a dzięki zastosowaniu odseparowanego opakowania i zestawu sztućców – posiłek trafia wprost do rąk pracownika.
  • Aby jeszcze bardziej udoskonalić menu, oferowane przez restauratorów, pracownik ma możliwość oceny obiadów, dzięki temu przyczynia się do podwyższenia jakości posiłków.

Home office

Aby chronić pracowników przed koronawirusem w zakładzie pracy, część pracodawców postanowiła wprowadzić możliwość pracy zdalnej. Początkowo rozwiązanie to traktowane było dosyć sceptycznie, ale wkrótce okazało się, że generuje wiele zalet. Dotychczas niektóre firmy w wyjątkowych sytuacjach umożliwiały zatrudnionym osobom pracę w domowym zaciszu, ale w innych w ogóle nie brano pod uwagę takiego rozwiązania. Wybuch pandemii zmienił jednak podejście do pracy zdalnej. W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie pracownika, pracodawcy coraz częściej decydują się na taki krok. Dzięki home office pracownik nie musi opuszczać domu, a za pomocą narzędzi przystosowanych do usprawniania pracy zdalnej – może uczestniczyć w konferencjach i webinariach odbywających się w różnych miejscach świata.

Maseczki ochronne

Nakaz noszenia maseczek ochronnych dotyczy pracowników, którzy narażeni są na bezpośredni kontakt z interesantami, kwestia noszenia maseczek przez pozostałych pracowników, regulowana jest decyzją pracodawcy. Jeżeli zapewnione są odpowiednie odległości między pracownikami i nie mają oni styczności z osobami z zewnątrz o konieczności decyduje pracodawca. Można natomiast wprowadzić obowiązek nakładania maseczki w przestrzeni wspólnej dla wszystkich pracowników.

Podsumowanie

Pracodawcy, zastanawiając się nad tym, jak chronić pracowników przed koronawirusem korzystają z wielu ciekawych rozwiązań, wpływających na życie zatrudnionych osób. Aby zapewnić pracownikom bezpieczeństwo i potrzebne środki ochrony w zakresie zapobiegania zakażeniu koronawirusem, pracodawca powinien na bieżąco śledzić zalecenia Sanepidu i sytuację w swojej firmie. Wprowadzenie dezynfekcji, możliwość pracy zdalnej lub zamówienie pysznego i zdrowego obiadu dostarczonego do miejsca pracy, przekładają się na promowanie przyjaznych postaw i troski o bezpieczeństwo zatrudnionych osób.

 

 

About The Author

Przypisane do kategorii: Biznes