Urządzanie własnego domu lub mieszkania sprawia nam dużo radości, choć często mamy do podjęcia wiele niełatwych decyzji. Dobrym przykładem będą tutaj właśnie drzwi – najczęściej zwracamy uwagę na ich wielkość, kolor i ewentualne zdobienia, przez co ich wybór wydaje się nam bardzo prosty. Jeśli zagłębimy się w szczegóły okaże się jednak, że nasza decyzja nie będzie kończyła się wyłącznie na wyżej wspomnianych cechach. Na rynku dostępne są bowiem drzwi przylgowe i bezprzylgowe, a nam również przyjdzie dokonać wyboru w tej kwestii. Warto więc dowiedzieć się o nich nieco więcej i zastanowić się, które z nich będą dla nas najlepszym rozwiązaniem. Rozmawiamy z ekspertami z firmy Melagu, która na co dzień pomaga swoim Klientom w doborze odpowiednich drzwi.

Drzwi przylgowe – najważniejsze informacje

Ponieważ na polskim rynku przez wiele lat nie było do wyboru innego rozwiązania niż drzwi przylgowe, Klienci bardzo mocno się do nich przyzwyczaili, czyniąc je często swoim pierwszym wyborem. Można je więc spotkać w większości polskich domów.

– Co ważne, drzwi przylgowe odznaczają się charakterystycznym wcięciem, dzięki któremu po zamknięciu częściowo zachodzą one na ościeżnicę fragmentem, który nazywany jest właśnie przylgą. Jest to bardzo klasyczny model, który jest chętnie wybierany również ze względu na fakt, że przylga zasłania zamek w drzwiach, przez co wnętrza wydają się bardziej dopracowane estetycznie. Szeroki wybór modeli na rynku sprawia, że każdy bez problemu znajdzie model dopasowany do swoich potrzeb – tłumaczą eksperci z firmy Melagu.

Drzwi bezprzylgowe – charakterystyka

Choć drzwi bezprzylgowe są stosunkową nowością na polskim rynku, ponieważ znajdują się w ofercie sklepów nie dłużej niż kilka lat, już zdążyły zagościć w niejednym polskim domu. Sa bardzo nowoczesne w swoim wyglądzie, dzięki czemu idealnie pasują do minimalistycznych i industrialnych wnętrz. Wybór odpowiedniego modelu ułatwia coraz większy wybór różnego rodzaju drzwi bezprzylgowych.

– Warto wiedzieć, że drzwi bezprzylgowe mają prostą i gładką krawędź, dzięki czemu w momencie zamknięcia idealnie dopasowują się do ościeżnicy, tworząc z nią jedną płaszczyznę. To z kolei daje bardzo ciekawy i innowacyjny efekt, który będzie pasował do wnętrz osób, które lubią nowoczesny wystrój – dodają specjaliści z firmy Melagu.

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe – które wybrać?

Choć oba rodzaje drzwi tak naprawdę różnią się między sobą jedynie detalami, warto zastanowić się, który efekt finalny najbardziej będzie spełniał nasze oczekiwania i pasował do reszty aranżacji wnętrz.

Drzwi przylgowe mają ukryty przez przylgę zamek, za to widoczne zawiasy, które nadają im klasycznego charakteru, nie zlewają się aż tak optycznie z ościeżnicą i ścianami. Dzięki temu pasują przede wszystkim do przestrzeni urządzonych w tradycyjny sposób, a nawet w stylu retro.

Z kolei w nowoczesnych, bardziej minimalistycznych wnętrzach najlepiej zaprezentują się drzwi bezprzylgowe, które stworzą z ościeżnicą i ścianami jedną, stylową płaszczyznę. W tym przypadku niewidoczne będą również zawiasy drzwi, dzięki czemu wnętrza pozostaną oszczędne w swoim wyrazie.

About The Author