Czy wiesz, że spora ilość emitowanych obecnie seriali powstała w oparciu o książki? Przedstawiamy 5 bestsellerów, które stały się inspiracją do stworzenia popularnych seriali.

Literatura niemalże od zawsze była prawdziwą skarbnicą inspiracji dla kina i telewizji. Największe powieści danych epok – przeniesione na srebrny ekran – na nowo pobudzały wyobraźnię widzów, nierzadko skłaniając do głębszej refleksji. Obecnie niesłabnącym zainteresowaniem widzów cieszą się zwłaszcza serialowe adaptacje książek. Jakie konkretnie? Poznaj serialowe hity będące adaptacjami książkowych bestsellerów.

George R.R. Martin – „Pieśń lodu i ognia” (Gra o tron)

„Pieśń lodu i ognia” to saga autorstwa amerykańskiego pisarza George’a R.R. Martina, na podstawie której nakręcono bijący rekordy popularności serial „Gra o tron”. Akcja tej wielowątkowej sagi toczy się wokół walki o tytułowy tron, jednak wraz z upływem czasu bohaterowie zaczynają zdawać sobie sprawę z zagrożenia, jakie niesie ze sobą nadchodząca zima. „Saga pieśń lodu i ognia” to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników serialu. Warto dodać, iż powieść przedstawia o wiele bardziej złożoną historię, niż ta przedstawiona w serialu.

Liane Moriarty – „Wielkie kłamstewka”

„Wielkie kłamstewka” to powieść australijskiej pisarki Liane Moriarty, znana szerszej publiczności głównie za sprawą serialu o tym samym tytule. Akcja książki rozgrywa się w kalifornijskim miasteczku Monterey i dotyczy – pozornie idealnego – życia trzech głównych bohaterek, przyjaciółek Medeline, Celeste i Jane. Motywem przewodnim „Wielkich kłamstewek” jest narastający konflikt idący w parze z przemocą oraz problemy, z którymi zmaga się zdecydowana większość kobiet niezależnie od wieku. Książka porusza niezwykle istotne problemy społeczne i stanowi swego rodzaju zaproszenie do pełnego tajemnic świata kobiet.

Diana Gabaldon  – „Obca” (Outlander)

„Outlander” stanowi dość udaną mieszankę romansu, powieści historycznej i przygodowej. Saga „Obca” Diany Gabaldon doczekała się serialowej ekranizacji pod tytułem „Outlander”. Główna bohaterka – Claire Randall – to zamężna sanitariuszka wojenna, która za sprawą magicznego kręgu zostaje przeniesiona z roku 1945 do 1743. Choć XVIII wieczna Szkocja znaczona jest wojną domową, przesądami i polowaniem na czarownice, to jednak bohaterce nie tylko udaje się odnaleźć w nowej teraźniejszości, ale nawet… ponownie wyjść za mąż. Pomimo tego, iż związek stanowi typowy przykład małżeństwa aranżowanego, bohaterowie z czasem zaczynają pałać do siebie żarliwym uczuciem, stanowiącym zresztą oś akcji.

Agatha Christie – „10 małych murzynków” (I nie było już nikogo)

Agatha Christie to kobieta, której chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Królowa kryminału posiada na swoim koncie niezliczoną ilość bestsellerów, jednak my postanowiliśmy skupić się na nieco mniej znanej powieści, a mianowicie „10 małych murzynkach” (wydanej także pod tytułem „I nie było już nikogo”). Akcja książki rozgrywa się na wyspie, na którą zaproszonych zostaje 10 gości. Gdy 2 z 10 osób giną, pozostali zdają sobie sprawę, iż na wyspie grasuje zabójca. Kluczem do rozwiązania zagadki jest dziecięca rymowanka wywieszona w pokoju każdego z nich. Znalezienie mordercy okazuje się trudniejsze, niż mogliby przypuszczać zwłaszcza, że wraz z upływem czasu ofiarami padają kolejni uczestnicy tej krwawej gry. Powieść Agathy Christie doczekała się swojej serialowej ekranizacji („I nie było już nikogo”) dopiero w roku 2015, a więc aż 76 lat po premierze książki.

M.C. Beaton – „Agatha Raisin i…”

M.C. Beaton to angielska pisarka, której sławę przyniósł cykl książek o przygodach rezolutnej pani detektyw, tytułowej Agathy Raisin. Główną bohaterkę poznajemy w momencie przejścia na wcześniejszą emeryturę. Zmęczona Londynem Agatha postanawia zasmakować życia na sielskiej, angielskiej wsi. Pozorne spokojne, małe miasteczko szybko okazuje się siedliskiem przestępców, natomiast sama Agatha odnajduje się w roli samozwańczej detektyw. Seria M.C. Beaton składa się z 26 tonów, jednak do tej pory serialowej ekranizacji doczekał się tylko pierwszy z nich „Agatha Raisin i ciasto śmierci”. Zarówno sagę M.C. Beaton, jak i pozostałe, opisane w tekście książki znajdziesz na https://allegro.pl.

About The Author

Przypisane do kategorii: Video