Dowiedz się, co należy zrobić, jeśli Twój iPhone „zastrajkował” i nie jesteś w stanie go naładować. Przyczyn może być kilka. Na całe szczęście, nie zawsze to oznacza koniec smartfona.

Sprawdź zasilanie

Jeśli iPhone się nie ładuje, przede wszystkim należy sprawdzić, czy został prawidłowo podłączony do źródła zasilania. Najlepiej jest przekonać się, czy gniazdko jest w porządku, podłączając do niego lampkę lub inny telefon. Na wszelki wypadek wskazane jest też podłączenie iPhone’a do drugiego gniazdka. Warto pamiętać, że iPhone może być ładowany nie tylko przez zwykłą ładowarkę, ale również za pomocą kabla USB z laptopa lub powerbanka. Upewnijmy się, czy kabel działa bez zarzutu.

Bardzo często iPhone nie ładuje się ze względu na uszkodzenie warstwy izolacyjnej, złamanie przewodu przy złączu zasilającym lub używanie akcesoriów nie dedykowanych dla sprzętów Apple.

Gniazdo zasilające iPhone

iPhone nie ładuje baterii wtedy, gdy ma zanieczyszczone gniazdo zasilające (miejsce, w które wpina się kabel ładujący). Sprawdźmy, czy nie znajdują się w nim różne zanieczyszczenia: kurz, drobinki materiału czy chusteczek higienicznych, które mogą tam wpaść w czasie podróży telefonu w kieszeni. Jeśli stwierdzimy, że w gnieździe zasilającym faktycznie zgromadził się brud, usuwajmy go z wyczuciem i bardzo delikatnie, aby nie doprowadzić do uszkodzeń mechanicznych. Przyda się do tego cienka igła lub wykałaczka.

A może by tak restart?

Czasem iPhone nie ładuje baterii ponieważ system iOS nie działa poprawnie. Można temu zapobiec po prostu wyłączając i włączając po chwili telefon. Jeżeli mimo to nasz iPhone nadal się nie ładuje, pozostaje udanie się do serwisu Apple lub innego specjalizującego się w naprawie smartfonów, w celu stwierdzenia przyczyny problemu.

iPhone się ładuje. Ale nie całkiem

iPhone wyposażony jest w technologię uniemożliwiającą uszkodzenie telefonu ze względu na jego przegrzanie. Jeśli w czasie ładowania dochodzi do nadmiernego nagrzania się smartfona, po naładowaniu do 80%, zasilanie jest automatycznie odcinane. Proces ładowania może zostać wznowiony dopiero wtedy, gdy poszczególne komponenty smartfona się schłodzą. Warto pamiętać, by iPhone’a ładować zawsze z dala od grzejników i innych źródeł ciepła. Lepiej również nie pozostawiać go bezpośrednio na słońcu.

Może to wina baterii

Niekiedy jedynym sposobem rozwiązania problemu jest wymiana baterii iPhone. Niestety, ale większość smartfonów ma zaprogramowaną żywotność baterii, która kończy się zazwyczaj po ok. dwóch latach normalnego użytkowania. Jeśli mocno eksploatujemy swojego iPhone’a możemy wcześniej spodziewać się potrzeby wymiany baterii. 

Objawami zbliżającej się potrzeby udania się do specjalizującego się w takiej wymianie salonu jest niepełne ładowanie się baterii oraz bardzo szybki spadek naładowania baterii po odłączeniu iPhone’a od gniazdka.

Jeśli diagnozujemy w swoim iPhone problem z ładowaniem warto także wziąć pod uwagę to, że telefon może uległ poważniejszej awarii, np. na skutek zalania, upadku lub innego mechanicznego uszkodzenia. Na taki wariant można się przygotować ubezpieczając odpowiednio wcześnie telefon (najlepiej przy zakupie) oraz nosząc go w dedykowanym etui.

About The Author