Mimo że większość osób korzysta dziś głównie z laptopów, to w niektórych sytuacjach niezastąpiony jest komputer stacjonarny. Sprzęt ten występuje w wielu różnych odmianach, choć jest kilka uniwersalnych parametrów, na jakie warto zwrócić uwagę przy zakupie. W naszym artykule podpowiadamy, czym kierować się podczas podejmowania decyzji o nabyciu sprzętu.

Komputery stacjonarne z odpowiednią pamięcią RAM

Zadaniem pamięci RAM jest zapewnienie odpowiednio szybkiego dostępu do danych. To od jej jakości zależy to, jak szybko komputer wykona polecenia użytkownika i jak wiele operacji wykona w jednym momencie. Odpowiedzialne są za to wielkość pamięci, czyli jej pojemność. Trzeba również zwrócić uwagę r na częstotliwość taktowania, która jest istotna w kontekście prędkości przetwarzania danych. Im większa ilość pamięci, tym lepiej działa sprzęt będzie, choć wraz z pojemnością zwykle rośnie również cena urządzenia. Podstawową wartością są 4 GB, chociaż dla wielu osób to zdecydowanie za mało. W dobie stale rosnących wymagań sprzętowych gier i oprogramowania 8 GB można uznać za minimalną wartość. Gracze coraz częściej decydują się na 16 lub 32 GB pamięci RAM. Warto zwrócić również jaką nasza pamięć ma częstotliwość (taktowanie), która wpływa również na wydajność.

Jaką kartę graficzną powinien mieć komputer PC?

Karta graficzna, jest odpowiedzialna za wyświetlanie treści na ekranie, choć to nie jest jej jedyne zadanie. Element ten jest również istotny w procesie wykonywania niezbędnych obliczeń i operacji. Wydajność to niezwykle ważna kwestia dla grafików, graczy oraz wszystkich osób, którym zależy na jak najlepszej jakości wyświetlanych obrazów. Wybierając kartę, należy rozważać jej szybkość działania oraz typ i pojemność pamięci. Specjaliści zwrócą ponadto uwagę na rodzaj i ilość zamontowanych złączy.

Zwróć jaki zasilacz ma mieć Twój komputer

Żaden komputer nie może pracować bez odpowiedniego zasilania. Rolą zasilacza jest przede wszystkim dostarczenie mocy do wszystkich elementów komputera, więc to kluczowy element. Najważniejszym aspektem jest w tym przypadku moc ogólna, którą dostosowuje się do pozostałych elementów. Warto pozostawić niewielki zapas w razie przyszłego rozbudowywania pamięci lub choćby wymiany poszczególnych elementów na inne. Oprócz tego, w kontekście zasilacza istotny jest jego certyfikat sprawności. Na rynku wciąż jest sporo firm, które nie gwarantują deklarowanych osiągnięć, co może w najgorszym wypadku spowodować spalenie podzespołów komputera.

Jak ważny w komputerze jest odpowiedni procesor?

Procesor to w zasadzie centrum dowodzenia komputera i jego najistotniejsza część. To na jego poziomie dokonuje się realizacja wszystkich operacji i wykonywanie komend. Powinien zatem działać szybko, ponieważ wszystkie opóźnienia negatywnie wpłyną także na inne elementy pracy sprzętu. Podstawowe procesory posiadają 4 rdzenie i 8 wątków, choć dość często rozszerza się te wartości.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogły Ci nieco w poszukiwaniach idealnego komputera. Szeroki wybór produktów znajdziesz na: https://www.empik.com/elektronika/komputery-i-laptopy/komputery-pc,362101,s.

About The Author