Na naszych stołach znajduje się wiele produktów roślinnych, bez których nie wyobrażamy sobie naszych posiłków. Czym jest obiad bez ziemniaków, a drugie śniadanie bez plasterka pomidora? Pomidor jest drugim najchętniej kupowanym przez Polaków warzywem. Jak to się dzieje, że dostęp do świeżych, polskich pomidorów mamy przez cały rok? To między innymi zasługa oświetlenia LED!

Krótka historia pomidora

Pomidory przybyły do Europy z Ameryki Południowej. Początkowo były traktowane z nieufnością, bo obawiano się, że mogą być trujące. Co więcej były kojarzone z posiłkami rdzennych mieszkańców Ameryki, dlatego nie chciano plamić się posiłkami “biedoty z dzikich krajów”. Jednak Europejczycy szybko poznali się na walorach smakowych pomidora. Pierwsze pomidory sprowadzone do Europy były koloru żółtego, stąd też wzięła się ich polska nazwa: “pomme d’or”, czyli złote jabłko, co przekształciło się w bardziej swojsko brzmiącego “pomidora”.

Rynek pomidorów w świetle LED

Uprawa pomidorów w polskich warunkach i przez cały rok jest w utrudniona. Winę za to ponosi niewystarczająca ilość światła w miesiącach jesiennych i zimowych. Światło jest dla roślin niesamowicie ważnym czynnikiem, który reguluje jej wzrost i rozwój. Lampy do uprawy roślin w znacznym stopniu zmieniły rynek. Dzięki zastosowaniu oświetlenia LED w procesie produkcji pomidorów, producenci zyskali możliwość dostarczania wysokiej jakości produktów nawet w zimę. Wcześniej w tym okresie dominowały pomidory z importu, których smak pozostawiał wiele do życzenia. Oświetlenie LED dało nowe możliwości rozwoju lokalnym przedsiębiorcom, którzy teraz mogą sprzedawać swoje produkty przez cały rok i jednocześnie konkurować z importerami.

Jakie powinno być światło do hodowli pomidorów?

Przed erą światła LED do oświetlania warzyw używano lamp sodowych. Największą wadą tego rodzaju oświetlenia jest to, że daje ono bardzo mało barwy niebieskiej i czerwonej. Barwy te są powszechnie uważane za najodpowiedniejsze dla roślin. Czerwona barwa światła zwiększa wydajność fotosyntezy, wpływa na tworzenie liści, a także na produkcję chlorofilu. Niebieska barwa hamuje wydłużanie się łodyg, które dzięki temu stają się grubsze. Co więcej, roślina naświetlana niebieskim światłem ma większą zawartość chlorofilu.

Dlaczego zdecydować się na oświetlenie LED do hodowli pomidorów?

Oświetlenie LED góruje nad standardowymi świetlówkami, które są zbyt awaryjne, dają efekt mrużenia i mają zbyt długi start. Lampy sodowe z kolei emitują zbyt dużo ciepła, co nie pozwala na zbytnie zbliżanie ich do roślin. Pomidor od posadzenia do dojrzałości potrzebuje nawet 100 dni. Używając oświetlenia LED możemy skrócić ten czas nawet o połowę.

Jakie lampy do uprawy roślin polecamy?

Za przykład wydajnego i funkcjonalnego oświetlenia LED do upraw może posłużyć świetlówka LED Greenie T8 Flora, która będzie świetnie sprawdzała się przy uprawie owoców, warzyw oraz ziół. Daje ona odpowiednią ilość światła czerwonego i niebieskiego, które, jak zostało wspomniane, daje bardzo dobre efekty wzrostu roślin.

Świetlówka LED Greenie T8 Flora T8F24-J

Oświetlenie LED do uprawy roślin to wciąż młoda technologia, która wciąż się rozwija. Wpływ konkretnej barwy światła na zachowanie roślin jest wciąż badany przez naukowców. Mimo tego już teraz można zwiększyć ilość plonów oraz ich jakość. Wystarczy zainwestować w nowoczesne oświetlenie LED.

 

 

About The Author