Wraz z nadejściem wakacji wielu z nas wyjeżdża na urlopy, często także z dziećmi. Jeżeli pobieramy na nie świadczenie 500+, możemy również złożyć wniosek o wydanie bonu turystycznego. Jest to dodatkowe świadczenie umożliwiające dokonanie płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, na które zdecydujemy się wybrać z naszymi pociechami. Czym dokładnie jest bon turystyczny, w jaki sposób go zdobyć i jak aktywować?

1. Co to jest polski bon turystyczny?

2. Na co można wykorzystać bon turystyczny?

3. W jaki sposób dokonać aktywacji bonu turystycznego?

Co to jest polski bon turystyczny?

Bon turystyczny to dodatek dla rodzin posiadających co najmniej jedno dziecko poniżej 18 roku życia, na które rodzice pobierają świadczenie 500+. Można wykorzystać go w czasie wakacji w Polsce, pod warunkiem że pociecha jedzie razem z nami – na zrealizowanie bonu mamy czas do końca marca 2022 roku. Z dodatku mogą skorzystać zarówno osoby, które już posiadają dzieci, jak i te, które spodziewają się narodzin przed 21 grudnia 2021 roku. Wysokość świadczenia wynosi 500 zł na dziecko, natomiast w przypadku osób z niepełnosprawnością kwota ta jest podwojona. Wniosek o przyznanie tego dodatku w formie bonu składamy na Platformie Usług Elektronicznych – ZUS (PUE ZUS), do czego musimy wykorzystać Profil Zaufany.

Na co można wykorzystać bon turystyczny?

Vouchery przyznawane w ramach programu polski bon turystyczny możemy wykorzystać na potrzeby wakacji z dzieckiem. Mają one postać elektroniczną i umożliwiają bezgotówkowe rozliczenie się z przedsiębiorcami, którzy zadeklarowali akceptację podobnego środka płatności – można ich znaleźć na stronie bon turystyczny lista. Co ważne, udział dziecka w wyjeździe jest warunkiem możliwości skorzystania z dodatku. Możemy w ten sposób zapłacić na przykład za usługi hotelarskie. Samego bonu nie można wymienić na gotówkę ani otrzymać w formie innej, niż elektroniczna. Możemy jednak podzielić pulę pieniędzy dostępną w ramach świadczenia, jeżeli nie wydamy jej w całości od razu.

W jaki sposób dokonać aktywacji bonu turystycznego?

Aby zrealizować bon turystyczny musimy najpierw go aktywować. Jest to możliwe na trzy różne sposoby, do których zaliczamy kolejno:

  • logowanie poprzez Profil Zaufany na stronę login.gov.pl;
  • logowanie poprzez bankowość elektroniczną, co jest najczęściej wybieranym sposobem;
  • logowanie za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Po aktywacji bonu możemy wykorzystać go od razu w całości lub do czasu, aż nie skończy nam się na nim limit środków.

About The Author