Większość z nas praktycznie codziennie używa komputera zarówno do celów zawodowych, jak i prywatnych. Dzięki temu sprzętowi elektronicznemu realizujemy proste i skomplikowane cele. Są jednak sytuacje, w których czas wykonania danego zadania odgrywa szczególną rolę. Dobrze w takich momentach nie tracić głowy i nie zarywać nocy, zwłaszcza, że nie ma takiej potrzeby. Znajomość skrótów klawiszowych znacznie ułatwia pracę i przyczynia się do zmiany jej jakości. Warto więc poznać kilka najważniejszych z nich, aby błyskawicznie posługiwać się komputerem, żeby przyspieszyć rozwiązywanie ewentualnych problemów. Sprawdź, jakie są i do czego służą niektóre ze skrótów klawiszowych!

Ctrl + A, Ctrl + C, Ctrl + X, Ctrl + V, czyli skróty klawiaturowe związane z kopiowaniem

Skróty na klawiaturze świetnie sprawdzają się na przykład w sytuacjach napiętych terminów wykonania danego zadania. Wymieniona powyżej grupa skrótów klawiszowych związana jest z kopiowaniem tekstów. I tak, skrót Ctrl + A pozwala na zaznaczenie całej zawartości dokumentu. Jest przydatny w sytuacji chociażby chęci dalszego przeklejenia tekstu lub bezpiecznego formatowania. Opcja ta umożliwia powielanie wszystkich elementów, również graficznych, to dlatego znacznie przyspiesza pracę na komputerze. Jeśli chcesz wyciąć treść dokumentu, wystarczy wcisnąć Ctrl + X. Pamiętaj jednak, że opcja ta wycina tekst lub grafikę do schowka tak, że znika on z jego pierwotnego położenia. Ctrl + C daje natomiast możliwość skopiowania zaznaczonego tekstu. Wciśnięcie kombinacji klawiszy Ctrl + V pozwala na szybkie wklejenie wybranego elementu.

F1, F5, F10 – szybsze przywoływanie komend

Ta grupa skrótów klawiszowych przyspiesza sięganie po praktyczne narzędzia. Wciśnięcie F1 to ekspresowe pojawienie się na monitorze komputera okna z pomocą dla danej aplikacji lub systemu. Użycie F5 odświeża natomiast strony internetowe. Z kolei zastosowanie F10 powoduje błyskawiczne uwidocznienie menu aplikacji, z której aktualnie korzystasz. To więc bardzo potrzebne skróty klawiaturowe, służące uzyskaniu biegłości bieżącej obsługi komputera.

Jakie jeszcze skróty klawiszowe Windows są pomocą w codziennej pracy?

Prędkość działania liczy się dziś bardziej niż kiedykolwiek. Nikt nie chce przecież spędzać długich godzin na wykonywaniu czynności, które można przeprowadzić w krótkim czasie. Do tego właśnie służą skróty klawiszowe Windows. Warto więc się z nimi zaznajomić i często je stosować. Skróty na klawiaturze mogą być również ułatwieniem wtedy, kiedy chcesz na przykład skopiować widok ekranu komputera w sytuacji problemowej. Wtedy wystarczy użyć klawisza PrtSc, czyli Print Screen i za pomocą wspomnianego już CtrL + V wkleić zawartość dokumentu, aby potem go zapisać. Ponadto, przydatnym rozwiązaniem jest także wciśnięcie klawisza Windows + L. W ten sposób możesz błyskawicznie zablokować dostęp do Twojego komputera dla osób postronnych, a żeby odblokować trzeba podać hasło użytkownika.

Przyspieszenie pracy na komputerze – więcej czasu na wspólną rozrywkę!

Zyskany czas, do którego przyczynia się zastosowanie przydatnych skrótów klawiszowych, można wykorzystać na relaks i rozrywkę. Jeśli potrafisz wykonać trudne zadania w ekspresowym tempie, masz po prostu więcej czasu dla siebie. Znakomitym pomysłem spędzania miłych chwil przy komputerze jest wspólne oglądanie najnowszych filmów w telewizji HBO Go w pakiecie z internetem UPC, w której znaleźć można dużą bibliotekę hitów kinowych dla dorosłych oraz produkcji Disneya dla dzieci. Wspólne seanse zbliżają rodzinę i przyczyniają się do poprawy atmosfery w domu. Okres odpoczynku dobrze też spożytkować na oglądanie wartościowych programów edukacyjnych, a także śledzenie ważnych wydarzeń sportowych dzięki telewizji z pakietem Canal+ UPC! Miłego relaksu!

About The Author

Przypisane do kategorii: IT