Zintegrowane zarządzanie budynkiem to nic innego jak pójście z duchem czasu i uczynienie naszego domu jak najbardziej praktycznym i łatwym w obsłudze.

Po co wdrażać BMS

BMS to skrót od Building Management System czyli systemu zarządzania budynkiem. Początkowo takie rozwiązanie funkcjonowało głównie w miejscach takich jak hotele czy szpitale, obecnie jednak systemu modyfikowane są również na potrzeby znacznie mniejszych budynków – domów mieszkalnych. System zarządzania budynkiem to sposób na automatyczne sterowanie wszystkimi systemami w nieruchomości. Centralę systemu przyrównać można do mózgu, który zawiaduje wszystkimi układami organizmu dbając o to, aby działały skutecznie i efektywnie.Po co wdrożyć w domu BMS? Pozwala on na ekonomiczny sposób wykorzystania na przykład energii elektrycznej, informuje o awariach, parametrach urządzeń. System zarządzanie budynkiem pozwala mieć lepszą kontrolę nad urządzeniami w domu, a jednocześnie „w naszym imieniu” może pamiętać o wielu kwestiach – uruchomieniu alarmu, wyłączeniu świateł i tym podobnych.

Zalety systemów inteligentnego domu

Systemy BMS mają wiele zalet. Przede wszystkim zarządzają różnymi systemami – grzewczymi, chłodniczymi, elektrycznymi. Ponadto potrafią dopasować pracę tych systemów do warunków jakie panują w otoczeniu. Za tym idzie bardziej ekonomiczna eksploatacja, a w prostym przełożeniu – niższe rachunki. Wobec tego, wdrożenie systemu inteligentnego po pewnym czasie może zwrócić się nam w ponoszonych na utrzymanie domu kosztach. Istotne jest również to, że systemy zarządzania budynkiem prowadzą swoistą bazę danych dotyczącą funkcjonujących w domu instalacji. Pozwala to na wgląd w „historię” urządzeń na przykład w wypadku ewentualnej awarii czy uszkodzenia. Systemy BMS stosuje się również do zainstalowanych w domu systemów bezpieczeństwa, dzięki czemu w przypadku ewentualnego złamania zabezpieczeń automatyczna reakcja może być bardzo szybka. Kolejną zaletą jest wygoda. W „inteligentnym domu” całą techniką można zarządzać z jednego miejsca. Dodatkowo warto wspomnieć, że BMS to system proekologiczny – optymalizuje bowiem wykorzystanie energii elektrycznej, pracę klimatyzatorów i innych tego typu urządzeń.

Cena wdrożenia systemu inteligentnego domu

Od czego zależy cena wdrożenia systemu inteligentnego domu? Składa się na nią kilka czynników. Przede wszystkim istotne są wykorzystane materiały. Im więcej chcemy zautomatyzować i połączyć w jeden system tym wyższy będzie całościowy koszt. Wszystkie czujniki, sterowniki, sprzęty, w które trzeba zainwestować będą składać się na końcową cenę. Im więcej jednak urządzeń połączymy w ramach BMS, tym większa wygoda i efektywność tego rozwiązania. Drugą kwestią jest konieczność montażu i zaprogramowania systemu. Warto zastanowić się nad tym, czy wolimy system bezprzewodowy czy przewodowy. Od tej decyzji również zależna będzie cena. Ostatnim etapem wdrażania jest wspomniane programowanie. Oczywiście specjalista podyktuje nam tym wyższą cenę im bardziej skomplikowane operacje będziemy chcieli zastosować. Warto jednak jeszcze raz wspomnieć, że wdrożenie BMS to inwestycja w dom, inwestycja, która się zwróci.

Jeśli szukacie więcej informacji w temacie: system inteligentnego domu – zamel.pl to strona, na którą warto zajrzeć.

About The Author