W debacie publicznej za głównych winowajców zanieczyszczonego powietrza w Polsce podaje się zbyt dużą ilość kominków i ich nieprawidłowe użytkowanie. Nie jest jednak prawdą, że ich wszystkie modele są nieekologiczne. Co sprawia, że kominek gazowy na tle innych jest tak przyjazny dla środowiska? Dlaczego jeszcze warto się na niego zdecydować?

Ogrzewanie w Polsce – przerażające dane

Wśród Polaków nadal panuje powszechne przekonanie, że koszty ogrzewania są w naszym kraju dużo za wysokie i najbardziej obciążają domowy budżet. Dlatego też chętnie stosują półśrodki albo rozwiązania, które w ich mniemaniu pozwolą im na oszczędności. Najczęściej stosowany jest opał stały, czyli węgiel kamienny i węgiel. Jednak to właśnie one są najbardziej zagrażające środowisku naturalnemu.

Jeśli połączy się to z brakiem regularnych przeglądów oraz prac serwisowych, odpowiedzialnych za czyszczenie kominów i przewodów dymowych, to sytuacja staje się naprawdę krytyczna, co wszyscy możemy odczuć w okresie jesienno-zimowym.

Zalety ogrzewania gazowego

Węgiel, który jest spalany w domowej kotłowni, wytwarza nawet kilka kilogramów pyłów rocznie emitowanych do atmosfery! Dla porównania, spalanie gazu emituje rocznie mniej niż pół grama pyłów. To właśnie dlatego ogrzewanie gazowe jest uważane za zdecydowanie najbardziej ekologiczne wśród wszystkich konwencjonalnych źródeł energii. Może być stosowane przy ogrzewaniu domu oraz przygotowaniu ciepłej wody użytkowej.

Aby kominek gazowy mógł działać, trzeba podpiąć się do sieci gazowej. Jeśli taka nie przebiega w pobliżu posesji konieczne będzie zakupienie albo wydzierżawienie zbiornika.

Tradycyjne kotły gazowe

Największą zaletą tradycyjnych kotłów gazowych są bardzo trwałe wymienniki żeliwne, są one także dużo tańsze niż kotły kondensacyjne. W czasie pracy kotła nie powstaje aż tak duża ilość kwaśnych skroplin, jak w przypadku wyżej wymienionych modeli kondensacyjnych. Na rynku tradycyjne kotły gazowe dostępne są w wersji wiszącej oraz stojącej. Z kolei w modelach z otwartą komorą spalania zasysa się powietrze do spalania z zewnątrz, co w rezultacie prowadzi do wychłodzenia pomieszczenia, w którym został on zainstalowany.

Kondensacyjne kotły gazowe

Zaletą kondensacyjnych kotłów gazowych jest to, że zużywają mniej paliwa niż tradycyjne, są jednak od nich droższe. Zamknięta komora spalania uniemożliwia wychłodzenie pomieszczenia, w którym się znajdują. Wymagają one również podpięcia do komina, który jest odporny na korozję, ponieważ wytwarzają spore ilości kwaśnych skroplin, muszą one być także odprowadzane do kanalizacji. W porównaniu do tradycyjnych, kondensacyjne kotły gazowe są mniej trwałe, dlatego trzeba liczyć się z koniecznością ich szybszej wymiany.

https://kominkiznorwegii.com/oferta/kominki-gazowe/

About The Author