Przedpokój w większości domów to pierwsze pomieszczenie, które widzi osoba wchodząca. Jest to zatem swoista wizytówka domu. Dlatego ważne, aby był on ciekawie urządzony i zawsze uporządkowany. Niestety w wielu domach korytarze przyjmują postać małych i wąskich przejść, w których nie ma zbyt wiele miejsca na regały drewniane, skrzynie i kury, posążki, wazony czy inne dekoracje. Z tego powodu aranżując przedpokój warto sięgnąć do stylu minimalistycznego.

 

Minimalizm we wnętrzarstwie

Minimalizm jest często wywodzony od filozofii zen oraz japońskiej estetyki zwanej wabi – sabi (nie mylić z wasabi). Założenia tego nurtu to dążenie do prostoty, pozbywanie się wszelkich zbędnych elementów, dążenie do wewnętrznego porządku i harmonii oraz twierdzenie, że piękno jest kształtowaniem pustki, która jak lustro odbija rzeczywistość. Sprowadzając te założenia do bardziej praktycznych można powiedzieć, że minimalizm to styl wnętrzarski dążący do prostoty i ograniczenia się jedynie do niezbędnych przedmiotów w pomieszczeniach. Nie będzie tu zatem miejsca na bibeloty. Meble (tylko te niezbędne) będą miały proste, geometryczne kształty, bez jakichkolwiek zdobień. Kolorami wykorzystywanymi w tym stylu są barwy natury oraz biel. Istotnym wyznacznikiem stylu minimalistycznego jest jakość materiałów. Wszystkie przedmioty obecne we wnętrzach tego typu powinny być z najlepszych gatunkowo materiałów. Choć minimalizm stroni od bibelotów to pozwala sobie jednak niekiedy na ozdobny detal. Musi być on jednak wysublimowany, doskonale współgrać z wnętrzem. W pomieszczeniu takie ozdobne elementy powinny pojawiać się w niewielkiej liczbie.

 

Biel i naturalne drewno

Zgodnie z zasadami stylu w takim przedpokoju dobrze jest zastosować barwy natury. Na podłodze panele lub parkiet z jasnego drewna. Ściany i sufit najlepiej będzie pomalować na biało. Ten kolor optycznie powiększa pomieszczenia i odbija światło, dzięki czemu wydają się one jaśniejsze.  Do takich ścian dobrze będą wyglądały meble w kolorze naturalnego drewna.  Alternatywnie można się pokusić o beżowe, jasnoniebieskie lub jasnoszare ściany, wówczas w korytarzu ustawimy meble w bieli z naturalnego drewna.

 

Jakie meble w minimalistycznym korytarzu?

Minimalizm zakłada, że w mieszkaniu powinny znaleźć się tyko absolutnie niezbędne meble. Zatem ideałem byłoby pozostawić korytarz pusty wieszając jedynie na ścianie ogromne lustro o prostej ramie. Jednak nie zawsze możemy pozwolić sobie na tak dalece idący minimalizm. Z mebli, które z pewnością nie przeczą tej koncepcji należy wymienić półki na buty, wieszak na okrycia, ewentualnie szafa na ubrania. Przy wejściu znajdzie się też z pewnością stojak na parasole. Spotkać tam też można stoliki drewniane i niewielkie szafki. Z pewnością ciekawym rozwiązaniem byłoby ustawienie w korytarzu malutkiej ławy, gdzie można wygodnie usiąść podczas zakładania czy zdejmowania butów. W przedpokoju minimalistycznym powinien się znaleźć jeden, a maksymalnie dwa z wymienionych mebli. Zgodnie z zasadami stylu powinny one być wykonane z najlepszej jakości materiałów. W przypadku drewnianych mebli warto rozważyć drewno sosnowe.

 

 

About The Author