Dekoracje z roślin stabilizowanych to hit wnętrzarski ostatnich miesięcy. Nie tylko pięknie wyglądają, ale też wpisują się w aktualne trendy – pozwalają na co dzień otaczać się zielenią i przypominają o potrzebie ochrony środowiska naturalnego. Tworzą też odpowiedni mikroklimat w mieszkaniu lub biurze. Jakie cechy sprawiają, że panele z mchu stabilizowanego są tak poszukiwane?

Mech na ścianie – jak to działa? 

Do produkcji zielonych paneli najczęściej wykorzystywany mech chrobotek, inaczej zwany reniferowym. Cieszy się on szczególną popularnością, ponieważ jest odporny na wiele czynników i pozwala cieszyć się dekoracją przez długi czas. Dodatkowo wykazuje działanie antystatyczne i hipoalergiczne. Jest więc bezpieczny dla alergików i małych dzieci. Nie wymaga żadnych skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Kluczowa jest natomiast wilgotność powietrza, która nie powinna być niższa niż 40% i wyższa niż 60%. Mech w naturalnych warunkach rośnie pod koronami leśnych drzew. Dlatego doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach z ograniczonym dostępem do światła. 

Zielona ściana to tak naprawdę panel, do którego przymocowany jest uprzednio zaimpregnowany mech. Impregnacja zapobiega rozwojowi pleśni oraz stabilizuje mech, dzięki czemu zostaje zatrzymany proces wzrostu mchu. Dekoracje z mchu warto zamawiać od sprawdzonych dostawców tego typu produktów, takich jak np. firma Kreatywna Zieleń. Gwarantuje to wysoką jakość oraz trwałość instalacji z mchu.

Zielona ściana – co zrobić, aby taka pozostała? 

Dekoracje z mchu nie wymagają szczególnej pielęgnacji, ale nie oznacza to, że można całkowicie o niej zapomnieć. Kluczowe znaczenie ma utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza. Dotyczy to szczególnie okresu grzewczego, kiedy powietrze w pomieszczeniach jest stosunkowo suche. Zielona ściana nie wymaga podlewania. Mchu nie należy czyścić przy użyciu jakichkolwiek środków chemicznych. Warto też wybrać odpowiednie miejsce do umieszczenia dekoracji – unikamy powierzchni, na które bezpośrednio padają promienie słoneczne.

Panele z mchu a zdrowie domowników 

Do produkcji paneli z mchu na ściany wykorzystuje się bezpieczne i ekologiczne produkty. Zielony kolor ma kojący wpływ na układ nerwowy oraz oczy, co jest szczególnie istotne w biurach. Patrzenie na zieloną ścianę pozwoli zmniejszyć uczucie stresu, a także zapewni chwilę wytchnienia oczom zmęczonym światłem ekranu monitora. Takie dekoracje mogą być umieszczone w tzw. open space’ach lub bezpośrednio w boksach pracowników. Dekoracje z mchu są również miękkie i przyjemne w dotyku. Dodatkowo mech w takiej formie wykazuje właściwości wygłuszające, co pozwala zapanować nad akustyką pomieszczenia. Zielona ściana może pomóc w pozbyciu się kłopotliwego echa. Z tego względu można umieścić panel z mchu w wysokim i urządzonym w minimalistycznym stylu wnętrzu. Miękki i puszysty mech doda nieco przytulności i intymności takiemu pomieszczeniu. 

Zielona ściana – możliwość personalizacji

Dzięki zastosowaniu szerokiej gamy ekologicznych barwników, sklep Kreatywna Zieleń oferuje dekoracje z mchu w różnych wariantach kolorystycznych. To z kolei pozwala tworzyć niepowtarzalne i trójwymiarowe obrazy przy użyciu różnych gatunków mchu (nie tylko chrobotka). Kolorystyka może być dowolnie wybrana przez klienta. Z uwagi na naturalną strukturę mchu wybarwienie nie będzie jednolite, co pozwoli na osiągnięcie optymalnych efektów. Dużym zainteresowaniem cieszą się też obrazy z mchu i roślin stabilizowanych w dekoracyjnych ramach z drewna, podświetlane dodatkowo taśmą LED. Taka instalacja już od progu przykuwa wzrok i podkreśla nowoczesny charakter aranżacji. Wielu przedsiębiorców decyduje się również na wyeksponowanie logotypu własnej firmy właśnie na tle ściany z mchu i roślin stabilizowanych. 

Mech na ścianie – pomysły na aranżacje 

Dekoracje z mchu to nie tylko panele i obrazy na ścianę. Mech można umieścić także w mniejszych pojemnikach i ustawić, np. na ladzie w recepcji hotelu lub bezpośrednio na biurku pracownika. Mech na ścianie doskonale wpisuje się w wiele stylów aranżacyjnych. Za jego pomocą można stworzyć naturalną ścianę w salonie lub nowoczesny projekt łazienki – np. umieszczając ją w strefie prysznicowej. Mniejsze dekoracje z mchu można umieścić nad łóżkiem w oprawie przypominającej lustro. Dekoracje z mchu mogą także zastąpić panele szklane w kuchni, wypełniając przestrzeń między szafkami a blatem soczystą zielenią lub każdym innym kolorem. Instalacje z mchu zdobią zarówno nowoczesne biura, jak i mniejsze gabinety.

Kreatywna Zieleń oferuje kompleksowe usługi w zakresie projektowania i wykonania dekoracji z mchu. Pracownicy firmy służą także radą i pomocą w kwestii doboru mchu do konkretnego wnętrza. Dzięki temu zielona ściana będzie idealnym uzupełnieniem wystroju zarówno w domu, jak i w biurze. 

About The Author