Monitor to nieodzowny element komputera, który bardzo często podczas zakupu tego ostatniego pozostaje nieco w cieniu parametrów głównego urządzenia. Tymczasem przynajmniej w części zastosowań tzw. fajny monitor ma o wiele większe znaczenie niż może się pozornie wydawać. W poniższym tekście przybliżymy temat monitorów stworzonych z myślą o miłośnikach gier, czyli bardziej wymagających użytkowników. Postaramy się wskazać różnice między klasycznymi modelami do pracy biurowej a tymi stricte do gier. Zapraszamy do lektury.

Monitor gamingowy to osobna kategoria sprzętu

Każdy, kto myśli, że monitory to proste urządzenia może być zaskoczony ilością parametrów, które różnią je od siebie. Nie istnieje tak naprawdę najlepszy monitor, a jeśli już to najlepszy, ale w danej kategorii. Tak naprawdę monitory tego typu zmieniają podejście graczy to kwestii, których kiedyś mogli nie zauważać. Dobra karta graficzna np. Nvidia Sync, duża pamięć RAM to za mało, aby wyświetlany obraz nadążał w 100% za wymaganiami najnowszych tytułów. W internecie bez problemu znajdziemy grafiki z porównania, jakie znaczenie dla obrazu ma rozdzielczość ekranu czy użycie matrycy ips 1.
Jak wybrać monitor gaimingowy? Odpowiedź na to pytanie jest trudna, ale mamy nadzieję, że po lekturze niniejszego tekstu jego zakup będzie nieco łatwiejszy.
Oczywiście do większości zadań m.in. codziennej pracy czy przeglądania internetu wystarczy zwykły sprzęt. Kiedy jednak chcemy poczuć emocje na najwyższym poziomie w ulubionych grach, znaczenia nabierają szczegóły techniczne. Każdy, kto grywa regularnie wie doskonale jak duże znaczenie ma tzw. czas reakcji.

Częstotliwość odświeżania obrazu i jego wpływa na pracę monitora

O wyborze monitora do grania powinien decydować szereg czynników. Jednym z nich jest tzw. odświeżanie ekranu, czyli ilość klatek (obrazów) wyświetlanych na ekranie w ciągu 1 sekundy. W sklepach spotkamy urządzenia o bardzo dużej rozpiętości, jeśli chodzi o współczynnik odświeżania obrazu. Minimum to 75hz, ale monitor 144hz powinien zadowolić większość graczy i pozwoli uniknąć irytującego efektu smużenia.
Przy okazji nie możemy zapomnieć o jeszcze jednej ważnej kwestii technicznej. Częstotliwość odświeżania musi być synchronizowana z kartą graficzną. W przeciwnym razie obraz może niejako szarpany, a to z pewnością psuje wrażenie z rozrywki.
Świetny monitor to nie tylko taki, które dobrze prezentuje się na naszym biurku, ale przede wszystkim ten, który nie męczy oczu pomimo długich godzin spędzonych na wirtualnej rozrywce.
Rozdzielczość to kolejny element istotny w czasie gry. Tu możemy wybierać pomiędzy trzema standardami:
– FULL HD, który jest zdecydowanie najpopularniejszy
– WQHD
– 4K
Dwa ostatnie przeznaczone są do mocnych komputerów z bardzo dobrą kartą graficzną. Co ważne nie każda gra może być w stanie wykorzystać taką rozdzielczość ekranu.

Płaski czy zakrzywiony ekran – który wybrać?

Oprócz takich parametrów jak rozdzielczość, jakość obrazu, czas reakcji matrycy możemy wybierać między ekranem płaskim a zakrzywionym. Ten ostatni, pomimo że może być odbierany jako dość ekstrawagancki, zdobywa wierne grono zwolenników. Wszystko za sprawą niespotykanego realizmu wizualnego podczas rozrywki z użyciem takiego monitora. Lekko zakrzywiony obraz daje m.in. inne kąty widzenia co pomaga w postrzeganiu przestrzennym.

Która powłoka matrycy sprawdzi się najlepiej?

Matryca monitora to temat, któremu można by poświęcić osobny artykuł dlatego skupimy się najważniejszych kwestiach bez zagłębiania się w detale. W dużym skrócie typ matrycy odpowiada za sposób wyświetlania, a dokładnie nasycenie barw. W codziennym użytkowaniu tj. pracy biurowej jakość obrazu może nie mieć ona aż takiego znaczenia, ale podczas oglądania filmów lub grania ma i to sporą. Na rynku możemy spotkać 4 rodzaje matryc: TN, MVA, VA i IPS. Szczególnym uznaniem wśród graczy cieszy się matryca Ips, która pozwala na uzyskanie niezwykle intensywnej kolorystyki obrazu oraz szerokiego kąta widzenia w pionie i poziomie.

Przekątna ekranu a komfort użytkowania monitora

Wielkość ekranu zazwyczaj ma spore znaczenie podczas zakupu nowego sprzętu. Oczywiście ważne są również pozostałe parametry, ale umówmy się monitory dla graczy do małych nie należą, a wręcz nie powinny. Najczęściej wybieranymi są te o przekątnej 24 i 27 cali, ale nie brakuje też amatorów na 34 calowe. Taki sprzęt z FULL HD pozwala poczuć się podczas gry na komputerze niemalże jak bohater wirtualnej rozrywki.
Oprócz przekątnej znaczenie ma również format obrazu. Wyświetlacze w monitorach dla graczy mają (16:9, 21:9) i tym samym sporo różnią się od tego, co znamy z telewizorów.
Na co jeszcze warto zwracać uwagę podczas wyboru ekranu? Mogą to być zarówno detale takie jak wbudowane głośniki, które potęgują wrażenia z gry,
Analogicznie jak w przypadku innej elektroniki nie ma co ryzykować i dobrze jest wybierać produkty znanych producentów, np. marka Philips od lat kojarzona jest z dobrej jakości monitorów. Co poza tym? Z nieco rzadszych udogodnień można wymienić ekran obrotowy. Mamy nadzieję, że powyższy tekst rozjaśnił wiele kwestii i będzie pomocny podczas najbliższej wizyty w sklepie z elektroniką.

About The Author