Podpis elektroniczny to jeden z kluczowych elementów zapewniających pełne bezpieczeństwo osobom korzystającym z bankowości internetowej. Co warto o nim wiedzieć? Podpowiadamy.

Jak wynika z badania Kantar dla Krajowej Izby Rozliczeniowej (KIR) i Związku Banków Polskich (ZBP), niemal jedna trzecia (28%) Polaków, którzy korzystają z bankowości internetowej, jest zainteresowana e-podpisem. Wśród nich 72% chce w ten sposób podpisywać umowy z bankiem, a 57% na dostawy prądu, gazu czy wywóz śmieci, a 43% chce wykorzystać podpis kwalifikowany do zawierania umów na usługi medyczne. Czym jest w praktyce podpis elektroniczny?

Czym jest podpis elektroniczny?

Podpis elektroniczny to elektroniczne rozwiązanie, które umożliwia potwierdzenie własnej tożsamości bez konieczności składania tradycyjnego podpisu. Z uwagi na swój charakter wykorzystuje się go do podpisywania dokumentów w formie cyfrowej. Kwalifikowany podpis elektroniczny jest wyposażony w specjalną gwarancję prawną, która umożliwia traktowanie go w ten sam sposób, co podpis odręczny. Przy pomocy kwalifikowanego podpisu będziesz mógł nie tylko podpisywać dokumenty w systemie bankowości internetowej, ale także załatwiać sprawy urzędowe, podpisywać umowy cywilno-prawne online czy brać udział w przetargach.

Kwalifikowany podpis elektroniczny — jak go uzyskać?

Jeśli chcesz korzystać z kwalifikowanego podpisu elektronicznego, musisz kupić go od jednego z certyfikowanych dostawców. Ich listę znajdziesz na stronie internetowej Narodowego Centrum Certyfikacji. Cena kwalifikowanego podpisu elektronicznego wynosi kilkaset złotych brutto (średnio 250–400), a jego ważność od roku do trzech lat.

Alternatywa dla kwalifikowanego podpisu elektronicznego — profil zaufany ePUAP

Alternatywą dla kwalifikowanego podpisu elektronicznego może być profil zaufany ePUAP, służący — podobnie jak podpis elektorniczny – do weryfikacji tożsamości. Warto wiedzieć jednak, że ma on zdecydowanie węższe od podpisu kwalifikowanego zastosowanie. Przy pomocy profilu ePUAP załatwisz sprawy w urzędzie (ePUAP, obywatel.gov.pl, PUE ZUS, praca.gov.pl), zrealizujesz operacje w systemie bankowości internetowej, jednak nie podpiszesz dokumentów w formacie WORD czy PDF oraz e-maili.

Jak uzyskać ePUAP?

W przeciwieństwie do podpisu kwalifikowanego ePUAP dostaniesz zupełnie za darmo. Możesz zrobić to na dwa sposoby:

  • przy pomocy bankowości internetowej swojego banku. Jeśli chcesz skorzystać z takiej ścieżki, sprawdź, czy twój bank ma możliwość założenia profilu zaufanego (nie wszystkie oferują taką możliwość). Jeśli tak jest, wyszukaj formularz zakładania profilu zaufanego, a następnie dokładnie go wypełnij i podążaj za kolejnymi instrukcjami;
  • na stronie internetowej ePUAP. Jeśli wybierzesz taki sposób, wejdź na stronę internetową ePUAP, zarejestruj się i wypełnij formularz. W ciągu 14 dni od złożenia wniosku odwiedź wybrany punkt potwierdzający i zweryfikuj w nim swoją tożsamość.

Elektroniczne podpisy a bankowość internetowa

Dzięki podpisowi elektronicznemu klienci banków mogą załatwiać formalności w szybki, wygodny i bezpieczny sposób. Co ciekawe, zdaniem ekspertów podrobienie podpisu składanego ręcznie jest zdecydowanie łatwiejsze niż tego składanego elektronicznie. Biorąc pod uwagę fakt, że kanał usług elektronicznych rośnie w siłę, z powodzeniem można uznać, że popularność elektronicznych podpisów będzie coraz większa.

About The Author