Lee Cooper to Londyńska marka, ceniona na całym świecie za wysokiej jakości i klasy odzież. Ubrania robocze wytwarzane przez koncern zyskały miano nie do zdarcia, a jeansy na zawsze zapisały się w historii mody. Firma nie zatrzymała się jednak na produkcji samej dolnej części garderoby, wprowadzając na rynek coraz to nowe produkty jak buty czy zegarki.

Kultowa marka Lee Cooper

Historia marki Lee Cooper narodziła się w 1908 roku w Londyńskiej dzielnicy East End, dzięki współpracy Morrisa Cooper’a i Louisa Maister’a, dwójki przyjaciół którzy przybyli długą drogę od Litwy przez RPA, zanim zadomowili się w stolicy Wielkiej Brytanii. Początkowym planem firmy była produkcja odzieży roboczej z zamiarem importu towaru na południe Afryki, gdzie była na nią duża potrzeba. Po rozpoczęciu I wojny światowej transport morski był coraz mniej opłacalny, ze względu na malejącą marże i utrudnione warunki podróży. Spółka, która zatrudniała już ponad 600 pracowników, rozpoczęła produkcję uniformów, torb i plecaków dla brytyjskiego wojska.

W 1937 roku powstała nowa manufaktura odzieży w Stratford. Po wybuchu II wojny światowej M. Cooper Overalls  podzielił się na dwie części, z czego zajmowała się produkcją spodni jeanowych i kurtek, a druga zajęła się produkcją uniformów dla wojska, w tym również pilotów wojskowych. Firma była jednym z największych producentów mundurów wojskowych w kraju. W tym czasie ze spółki odszedł Louis Maister, a sam Morris zmienił nazwę marki na Morris Cooper (Overalls) Ltd.

W 1940 roku po śmierci Morrisa Coopera w wypadku samochodowym jego syn Harold Cooper przejął rodzinną firmę po powrocie do Londynu z aktywnej służby wojskowej. Po sukcesie, jaki w czasie trwania II wojny światowej odniosła firma w zakresie produkcji uniformów, Harold postanowił skupić strategię firmy na produkcji odzieży codziennej ze szczególnym naciskiem na wysokiej jakości jeansy. Firma została ponownie ochrzczona pod nazwą Lee Cooper, co było wynikiem splecenia nazwisk Harolda i jego żony.

zegarek-meski-lee-cooper

W latach 50. i 60. XX wieku jeansy przyniosły marce popularność globalną, co w rezultacie przełożyło się na posiadanie 80% rynku odzieży w Wielkiej Brytanii. Rosnąca popularność muzyki rock 'n’ rollowej i idącej w parze subkultury, przyczyniła się do zwiększenia popytu na jeans. W tamtym okresie cztery na pięć osób na ulicy miało na sobie ubranie marki Lee Cooper. Rosnący popyt na odzież roboczą nie był spowodowany tylko względami praktycznymi, ale także buntem młodzieży pokolenia rock 'n’ rolla, której do dzisiaj symbolem został jeans. Obecnie firma jest najstarszą w europie, produkującą odzież jeansową.

Zegarki Lee Cooper – uniwersalny styl

Rozwój marki Lee Cooper na całym świecie przełożył się na rozszerzenie produkcji o pozostałą część codziennej garderoby, od koszul, bluz i koszulek po torby i buty. Współpraca z firmą Seiko sprawiła, że światło dzienne ujrzał pierwszy zegarek Lee Cooper. Dzięki kooperacji z firmą produkującą między innymi mechanizmy kwarcowe, zegarki Lee Cooper zyskały miano wytrzymałych i gwarantujących długą bezawaryjność, co w połączeniu z oryginalnym i minimalistycznym designem przyniosło szybką popularność.

Zegarki Lee Cooper dla Panów

Eleganckie męskie zegarki Lee Cooper posłużą zarówno Panom ceniącym sobie skórzany minimalizm z akcentami srebra lub złota, jak i szukających nietuzinkowych, wyposażonych w chronografy. Marka oferuje również zegarki odznaczające się sportowym, energicznym stylem. Większość modeli wyposażona została w sub-tarcze pokazujące daty i porę dnia. Mechanizm napędzający, dzięki użytej technologii kwarcytowej zasila wysokowydajna bateria. Zegarki Lee Cooper posiadają dodatkowo certyfikowaną wodoodporność na poziomie 30 metrów, zapewniającą ochronę przed zachlapaniem.

Lee Cooper – zegarek dla każdej modnej kobiety

Damskie zegarki Lee Cooper, podobnie jak w przypadku męskich modeli oferują dużą różnorodność. Panie ceniące sobie klasyczny i elegancki design, mogą wybierać w szerokiej ofercie zegarków z prostą, srebrną tarczą i bransoletą. Dla kobiet ceniących złoto, powstała linia zegarków Lee Cooper zarówno w stonowanym połączeniu materiału ze srebrem, jak również modele w całości złote. Ekskluzywne modele wysadzane cyrkoniami w wersji złotej lub srebrnej, pomagają urozmaicić kobiecą stylizację nie tylko w czasie dużych uroczystości. Dzięki pracy wyspecjalizowanych projektantów, modele mimo swoich rzucających się w oczy walorów estetycznych, pozostają delikatne nadając kompozycji pięknego charakteru.

zegarek-damski-lee-cooper

Ponadczasowość zegarków Lee Cooper

Lee Cooper w czasie ponad 100-letniej działalności przyczynił się znacząco do postrzegania mody na przestrzeni lat. Firma zmieniająca świat designu, od uniformów i odzież roboczą po bycie symbolem mody lat 50. i 60., nie zatrzymała się na tym. Zegarki Lee Cooper to kolejny przykład, że marka nie zyskała miana legendarnej bez powodu, przykładając wagę do najmniejszych detali wytwarzanej odzieży od powstania do dziś.

 

About The Author