Budowa większości sklepów internetowych nie jest szczególnie skomplikowana. Założenie e-commerce nie należy do szczególnie trudnych, tym bardziej że mamy obecnie dostęp do tak funkcjonalnych rozwiązań jak sklep PrestaShop, które można właściwe dowolnie skalować.

Sklep internetowy — jak go założyć?

Strona www, a strona do sprzedaży online to dwie odmienne historie. Trzeba sobie na początku przygody z e-commerce zdać z tego sprawę. Wynika to z konieczności przeprowadzenia płatności, tego, że pozyskujesz dane klientów, które musisz chronić, łączysz jakoś sklep z magazynem i chcesz kontrolować wpływ sprzedaży na stany magazynowe itd. Każdy sklep powinien być oczywiście dopasowany do indywidualnych potrzeb. Zupełnie innego sklepu potrzebuje osoba sprzedająca produkty hand made w bardzo limitowanych ilościach, a czegoś zupełnie innego potrzebować będzie sprzedawca oferujący dziesiątki sztuk ten samego produktu. Nie oznacza to jednak, że sklep internetowy trzeba budować od zera. Wręcz przeciwnie, wszyscy korzystają obecnie z gotowych szablonów, często dostępnych w modelu open source. Takie szablony i oprogramowanie pozwala dowolnie skalować sklep, zmieniać jego funkcjonalności w zależności od potrzeb.

Czego potrzebujesz do prowadzenia sklepu internetowego?

Kluczem do sukcesu sklepu internetowego jest jego skalowalność. Kiedy go otwierasz, nie wiesz, jak to zadziała. Nie ma więc w większości przypadków sensu, aby od razu kupować najdroższe możliwe oprogramowanie razem z szeregiem funkcji, których możesz nigdy nie użyć. Na początek zadbaj o atrakcyjną prezentację produktu i wygodny model zakupowy. Z czasem możesz go rozwijać o dodatkowe funkcjonalności, opcje płatności, wysyłki, wprowadzać systemy rabatowe. Dla dużych sklepów znaczenie będzie miała także integracja z magazynem, obsługa kodów kreskowych itd. Ważne, aby sklep internetowy był skalowalny.

Oprogramowanie PrestaShop

Ogromnym plusem oprogramowania PrestaShop jest to, że pracując na licencji Open Source, otrzymujemy pełen dostęp do kodu e-sklepu. To zaś daje ponadprzeciętne możliwości dokonywania zmian, które będą się odnosić do panelu administracyjnego, jak i tych stanowiących odpowiedź na potrzeby klientów. Określony system rabatowy, dodatkowe formy płatności, system lojalnościowy, nowe możliwości prezentacji produktu itd. – to wszystko są rozwiązania, które albo znajdziesz dedykowanych rozwiązaniach PrestaShop albo możesz zbudować samodzielnie przez zmianę kodu. Model Open Source nie jest aż tak powszechny, a daje naprawdę nieograniczone możliwości.

About The Author