Dynamicznie rozwijający się rynek e-commerce w Polsce stanowi okazję dla firm kurierskich. To, czy dany sklep internetowy odniesie sukces, zależy w dużej mierze od szybkiego i bezpiecznego doręczania zakupionych przedmiotów do klientów. Z tego powodu takie sklepy muszą nawiązać współpracę z firmą kurierska, która im to zagwarantuje. Taką pewność oferują wyłącznie te przedsiębiorstwa przewozowe, które zoptymalizowały wszystkie elementy swojej sieci logistycznej.

Z jakich elementów składa się sieć logistyczna firmy przewozowej?

Są to przede wszystkim rozmaite centra logistyczne oraz magazyny. Mogą być wynajmowane lub stanowić własność firmy. Tego typu jednostki mają zasięg regionalny i potrzeba ich kilka, aby móc obsłużyć cały kraj. W magazynach wszelkie przesyłki są czasowo składowane. Od efektywnego funkcjonowania tych miejsc w dużej mierze zależy, jak sprawnie będzie przebiegał załadunek i rozładunek samochodów transportowych. Bardzo rzadko zdarza się, że przesyłka trafia bezpośrednio od nadawcy do odbiorcy. Jest to mało efektywne, szczególnie podczas transportu długodystansowego. Zazwyczaj taki przedmiot odwiedzi kilka mniejszych punktów w sieci logistycznej firmy.

Kolejnym istotnym elementem jest flota pojazdów transportowych. Bez niej nie jesteśmy w stanie realizować naszych zadań. Zajmuje się przesyłaniem towarów pomiędzy poszczególnymi centrami logistycznymi oraz dostarczaniem ich do końcowych odbiorców. W zależności od rozmiarów firmy, flota może rozwozić ogromne ilości przesyłek każdego dnia. Dlatego też istotna jest trwała komunikacja z kierowcą, pozwalająca na sprawniejsze zarządzanie samochodami dostawczymi. Z tego powodu firmy kurierskie inwestują w nowoczesne systemy informatyczne. Służą do sprawniejszej organizacji struktury przepływu towarów. Pozwalają zoptymalizować pracę magazynu oraz floty samochodowej. Informacje o każdej przesyłce są rejestrowane w systemie, aby umożliwić jej szybkie zlokalizowanie. Dzięki temu możliwe jest udostępnienie niektórych informacji konsumentom. Chodzi między innymi o możliwość śledzenia etapów realizacji zamówionej przesyłki.

Narzędzia pozwalające na usprawnienie współpracy pomiędzy magazynem a firmą kurierską

Firmy kurierskie, które pragną skorzystać z obecnej sytuacji na rynku KEP, muszą zaopatrzyć się w dwa podstawowe narzędzia. Pierwszym z nich jest system WMS, czyli magazynowy system informatyczny. Za jego pomocą możliwe stanie się znacznie efektywniejsze koordynowanie prac magazynowych. Oprogramowanie WMS pozwala na sprawny przepływ danych. Mamy dzięki niemu dostęp do wszelkich informacji dotyczących magazynowanego towaru. Korzystając z tego systemu, operator generuje specjalną etykietkę, służącą do oznaczenia danej jednostki towarowej. W rezultacie czas potrzebny na zlokalizowanie przesyłek ulega znacznemu skróceniu. Ułatwione zadanie ma też pracownik odpowiedzialny za funkcjonowanie magazynu. System WMS stwarza możliwość szczegółowej kontroli asortymentowej i ilościowej. Przydaje się także w centrach logistycznych firm kurierskich. Bez takiego narzędzia informatycznego, zadanie skoordynowania ruchu przesyłek znacznie się komplikuje. Jego wykorzystanie pozwola lepiej zaplanować wysyłki i zredukować czas magazynowania.

Drugim narzędziem informatycznym, w które warto zainwestować, jest system telematyczny. Jego zadaniem jest zoptymalizowanie procesu zarządzania samochodami transportowymi. Najlepiej zainwestować w i system jak platforma WEBFLEET, który daje  możliwość dodatkowego ograniczenia czasu dostawy przesyłek. System zapewnia kierowcom dostęp do map i aktualnych danych na temat ruchu drogowego. W razie potrzeby można dowolnie modyfikować trasę tak, aby uniknąć dodatkowych opóźnień. Monitoring floty (źródło: https://www.webfleet.com/pl_pl/webfleet/fleet-management/vehicle-tracking/) w czasie rzeczywistym to kolejna z funkcji WEBFLEET. Zgromadzone dane można wykorzystać do dalszej optymalizacji floty. Pozwola to nie tylko zmniejszyć czas oczekiwania na dostarczenie przesyłki, ale także ograniczyć koszty operowania flotą.

Od sprawnego łańcucha dostaw zależy jakość usług świadczonych przez firmę przewozową. Najlepszym sposobem na poprawę wydajności wszystkich elementów tego łańcucha jest skorzystanie z nowoczesnych rozwiązań informatycznych. Systemy WMS oraz telematyka WEBFLEET pozwolą firmie zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku KEP.

About The Author

Przypisane do kategorii: Biznes