Wolność finansową można rozumieć na wiele sposobów. Dla jednych będzie to osiągnięcie stanu, który pozwala na realizowanie swoich planów i marzeń bez oglądania się na stan domowego budżetu. Dla innych może to oznaczać pełne bezpieczeństwo finansowe – nawet, jeśli na jakiś czas pozostaną bez pracy lub będą chcieli zrobić sobie „wakacje”  od poszukiwania kontrahentów w ramach prowadzonej przez siebie działalności. Niezależnie od tego, czym dla Ciebie jest wolność finansowa, warto wdrożyć kilka poniższych wskazówek.

1. Zrób zestawienie miesięcznego dochodu i wydatków

To pierwszy krok w stronę uzyskania finansowej niezależności. Zestawienie dochodu z wydatkami pozwoli ocenić, na co idą Twoje pieniądze. To najlepszy sposób, aby przekonać się, z jak wielu rzeczy z listy można byłoby zrezygnować bez jakichkolwiek wyrzeczeń. Dzięki temu udałoby się wygenerować środki z przeznaczeniem na oszczędności.

2. Zrezygnuj ze zbędnych wydatków

Mając obraz tego, na co każdego miesiąca idą pieniądze, z niektórych wydatków można byłoby spokojnie zrezygnować. Nie chodzi jednak o to, aby całkowicie ograniczać dostęp do mniejszych lub większych przyjemności. Być może wystarczy ograniczyć liczbę wyjść w miesiącu do kina lub restauracji?

3. Szukaj okazji cenowych

Podejmowanie decyzji zakupowych pod wpływem chwili lub w pośpiechu często nadmiernie obciąża domowy budżet. Zanim zdecydujesz się na konkretny produkt w konkretnym sklepie, porównaj dostępne oferty. Szukaj okazji cenowych, które pozwolą sporo zaoszczędzić.

4. Przemyśl każdą decyzję zakupową

Chociaż poszukiwanie okazji cenowych to jeden z kroków uzyskiwania niezależności finansowej, nie należy się w tym zatracać. Błędem jest kupowanie wszystkiego, co akurat  promocji. Jeżeli chcesz kupować rozsądnie, przemyśl każdy wybór. Zastanów się, czy faktycznie tego potrzebujesz? Czy kolejna para butów nie jest przypadkiem zbędna? A może niekoniecznie potrzebujesz nowszego sprzętu domowego, skoro aktualny nie sprawia żadnych problemów?

Podchodząc racjonalnie, unikniesz nietrafionych zakupów. Dzięki temu sporo zaoszczędzisz, mogąc odłożyć te pieniądze na konto oszczędnościowe czy lokatę.

5. Spłać mniejsze zobowiązania

Masz na swoim koncie kilka kredytów gotówkowych na niewielkie kwoty? A może spłacasz limit w rachunku bankowym lub zadłużenie na karcie kredytowej? To zobowiązania, które musisz jak najszybciej uregulować. Dzięki temu szybciej odciążysz domowy budżet, zaczniesz oszczędzać – z myślą o odzyskaniu wolności finansowej.

6. Skorzystaj z możliwości odroczenia płatności

Od dawna planujesz np. zakup samochodu za gotówkę? Jeśli w ten sposób pozbawisz się wszystkich oszczędności, warto rozważyć inną opcję. Skorzystaj z możliwości odroczenia płatności, zaciągając kredyt samochodowy. Zakup pojazdu jest bowiem większym wydatkiem, na który trudno sobie pozwolić w krótkiej perspektywie, wykorzystując do tego celu oszczędności.

Decydując się na kredyt, unikaj przypadkowych ofert – to może Cię sporo kosztować. Porównaj dostępne propozycje – tak, aby np. wysokość miesięcznej raty była możliwie niska przy zachowaniu krótkiego okresu kredytowania. Przykładem niech będzie Kredyt SMARTPLAN na nowe samochody dostępny w Toyota Banku. Tego rodzaju produkty bankowe mogą być sposobem na wolność finansową.

Istnieje kilka powodów, dla których warto skorzystać z kredytu w takiej formie:

  • niska miesięczna rata – średnio o 40% niższa w porównaniu do oferty standardowej,
  • preferencyjne oprocentowanie (RRSO 11,48%),
  • przewidywalne koszty – pozwala to zaplanować miesięczny budżet,
  • krótki okres kredytowania – 3-4 lata.

Rozłożenie płatności na miesięczne raty dostosowane do możliwości finansowych pozwala wygenerować oszczędności. Lokując je w odpowiednie produkty bankowe (np. lokaty), możliwe jest jednocześnie generowanie zysków.

7. Szukaj nowych źródeł zarobkowania

W szybszym zdobyciu wolności finansowej pomoże także dodatkowe źródło dochodu. Dzięki dodatkowemu wynagrodzeniu szybciej pomnożysz oszczędności i zbudujesz poduszkę finansową. Może to być np. dochód z wynajmu nieruchomości, pustego garażu czy nawet miejsca postojowego pod blokiem.

Pamiętaj, że każdy może osiągnąć wolność finansową. W pierwszej kolejności należy jednak wyjść poza tzw. strefę komfortu, a następnie wdrożyć powyższe wskazówki.

About The Author

Przypisane do kategorii: Biznes