Niektórzy Polacy wciąż jeszcze mają uprzedzenia do produktów pochodzenia chińskiego, jak do żadnych innych dostępnych na rynku. Czy ich zła renoma rzeczywiście jest zasadna? Czy problem słabej jakości dotyczy wszystkich towarów? Przekonaj się, jak jest z produktami motoryzacyjnymi!

Cena a jakość chińskich produktów

Produkty importowane z Chin są w naszym kraju oceniane jako nietrwałe, bardzo złej jakości i wydzielające nieprzyjemny zapach. Rzeczywiście, w takich opisach i uprzedzeniach jest sporo prawdy, ale dotyczy to jedynie produktów kupowanych w chińskich sklepach czy na ulicznych bazarach.

Trudno jednak oczekiwać, że zabawki, klamerki czy inne gadżety “po 2 złote” będą przynajmniej dobrej jakości. Takie produkty kupują ludzie, którzy chcą zapłacić za nie jak najmniejszą sumę pieniędzy i tym samym godzą się na niekorzystny kompromis pomiędzy jakością i ceną.

Chiński rynek jest jednak bardzo zróżnicowany, więc jakość importu zależy przede wszystkim od podejścia samego importera. I choć Polacy wciąż są nieufni wobec produktów z napisem “Made in China”, wszystko wskazuje na to, że czasy, kiedy słowo „chiński” określało najgorszej jakości tandetę z bazaru, powoli mijają.

Chińska produkcja to nie tylko bazary

Na szczęście produkty importowane z Chin to nie tylko tanie podróbki ubrań i rzeczy codziennego użytku. Chiny posiadają jedne z najprężniej rozwijających się ośrodków naukowych i technologicznych na całym świecie. Z oferty Kraju Środka korzysta przede wszystkim przemysł. Najwięcej sprowadzanych jest maszyn do fabryk oraz produktów motoryzacyjnych.

Chińczycy inwestują w najnowsze technologie i przemysł, co świetnie widać na przykładzie produktów motoryzacyjnych. Ich niska i atrakcyjna cena bierze się nie z gorszej jakości materiałów czy wykonania, ale z innych warunków rynkowych i niższych pensji pracowniczych w tamtych warunkach.

Na chińskie fabryki konkretne wymogi dotyczące jakości i procesu produkcji narzucają partnerzy biznesowi i przepisy prawne, takie jak dyrektywy „Nowego Podejścia” w Unii Europejskiej. Opisują one dwadzieścia grup produktów i określają przepisy względem ich bezpieczeństwa. Jeżeli na opakowaniu znajduje się oznakowanie CE, oznacza to deklarację, że produkt i cały proces jego wytworzenia jest zgodny z przepisami UE.

Produkty motoryzacyjne “Made in China”

Wśród wszystkich produktów motoryzacyjnych importowanych z Chin, największą popularnością cieszą się produkty motoryzacyjne, a w szczególności silniki spalinowe. Wiodącą marką jest w tym przypadku Lifan, którego produkty są stosowane jako zamienniki znanych firm, takich jak Honda, Holida czy Loncin, i wiele więcej. Znajdują szerokie zastosowanie jako napęd glebogryzarki, odśnieżarki, rębaka, wyciągarki, motopompy, generatora prądu, mini koparki czy gokarta. Mają taką samą jakość, wykorzystane materiały i solidność, są jednak sporo tańsze.

To właśnie sprawia, że są tak chętnie kupowane na zachodzie. W Polsce dystrybucją silników spalinowych Lifan zajmuje się MS Engine.

About The Author

Przypisane do kategorii: Biznes